Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[ΑΡΘΡΟ 103 - Ν. 4495/17] Μειώσεις προστίμων σε ειδικές ομάδες πληθυσμού


Recommended Posts

Η έκπτωση για ΑΜΕΑ πάνω από 80% αναπηρία μπορεί να εφαρμοστεί και για τους κοινόχρηστους χώρους μίας οικοδομής? Έχω έναν πελάτη που έχει κάνει σύσταση οριζοντίου ιδιοκτησίας σε ένα κτίριο ιδιοκτησίας του, το οποίο έχει χωρίσει σε δύο οροφοδιαμερίσματα. Τόσο τα δύο διαμερίσματα όσο και οι κοινόχρηστοι χώροι  έχουν αυθαίρετες επεκτάσεις. Έχω σκοπό να κάνω μία μόνο δήλωση στο όνομά του για τα πάντα όλα μέσα στο οικόπεδο. Η έκπτωση όμως του 85% επί του προστίμου θα εφαρμοστεί μόνο στα φύλλα καταγραφής που αφορούν τις οριζόντιες ιδιοκτησίες (οροφοδιαμερίσματα) ή μπορεί να εφαρμοστεί και στα φύλλα καταγραφής που αφορούν τους κοινόχρηστους χώρους της οικοδομής?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Τελικά τρίτεκνος θεωρείται αυτός του οποίου τα τέκνα είναι προστατευόμενα μέλη ή λογίζεται ως τρίτεκνος ακόμα και αυτός του οποίου τα παιδιά  είναι ενήλικα?

 Σε μια Γνωμοδότηση ΝΣΚ 205/2019 αναφέρεται ότι δημόσιος υπάλληλος που είναι και τρίτεκνος γονέας λαμβάνει αυξημένες ημέρες άδειας για τα ανήλικα τέκνα του .

Η Εγκύκλιος για το άρθρο 103/παρ.4(πολύτεκνοι)  διευκρινίζει ότι '' η ιδιότητα του πολύτεκνου αποδεικνύεται με το πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης, το έντυπο Ε1 της αρμόδιας φορολογικής αρχής απ’ όπου προκύπτουν τα εξαρτώμενα μέλη-τέκνα ''. 

Η Εγκύκλιος δεν έχει κάποια διευκρίνηση για τους τρίτεκνους .

Οπότε  τι ισχύει?

Edited by dadabook
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι μόνο η ιδιότητα του πολύτεκνου (από 4 παιδιά και πάνω) διατηρείται ισόβια.

Link to comment
Share on other sites

20 ώρες πριν, dadabook said:

Τελικά τρίτεκνος θεωρείται αυτός του οποίου τα τέκνα είναι προστατευόμενα μέλη.... https://www.forin.gr/articles/article/24679/ta-eksartwmena-melh-kata-ton-kwdika-forologias-eisodhmatos

 

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι,

 

μακροχρονια ανεργος τακτοποιεί την 160 τμ κυρια κατοικια του. Με βαση τα οσα εχω διαβασει στο νομο αλλα και εδώ:

1. Πληρωνει κανονικο παραβολο και όχι 50 ευρω, καθως είναι πανω από 150 τμ η κατοικια

2. Μπορει να ενταχθεί στη μειωση του προστιμου, αλλα εδώ εχω την εξης απορια: επιτρεπεται μεχρι 70 τμ (δεν εχει τεκνα), αρα για τα υπολοιπα 90 τμ καταβαλει παραβολο κανονικα χωρις δικαίωμα έκπτωσης; γενικα οι απαιτησεις αυτές θεωρουσα πως είναι για να βαλουμε την "κυρια και μοναδικη κατοικια" στους συντελεστες, όχι για κυρια (και όχι μοναδικη) που αφορα την επιλογή ειδικων πληθυσμων.

Επισης, η κατοικια εγινε σε 2 φασεις, χοντρικα τα μισα τετραγωνικα είναι προ 83 (με ανολοκληρωτη τακτοποιηση με 1337/83), και τα υπολοιπα μεταξυ 1983-1992. Στην περιπτωση που δε δικαιούται εκπτωση στο συνολο της επιφανειας, βαζω την εκπτωση στα τετραγωνικα που με συμφερει;

 

Σας ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

- αν πας συμφωνα με το 103 παρ. 6 και 7  χρειαζεσαι μονο "κυρια" κατοικια,  χωρις πλαφον στα τμ.

[ για αυτες τις περιπτωσεις ισχυει η παρ. 8]

Αντιθετα με τις ρητες διαταξεις στον νομο, η εγκ.2  τον "επεξηγησε" και τον "συμπληρωσε",  οριζοντας οτι ισχυει το πλαφον  του αρθρου 100 παρ. 12  ..

Επειδη, ο Νομος τροποποιειται με νομο...οχι με μια εγκυκλιο γραμμενη στο ποδι, που την θυμηθηκαν

α] δυό χρονα μετα την ψηφιση του Νομου

β] ενω ειχαν γινει 10 τροποποιησεις στο νομο, αλλα δεν τον αλλαξαν με τροποποιηση.

γ] την ωρα που εγκατελειπαν του υπουργειο, ολοι αυτοι οι παρατρεχάμενοι "αναρμοαρμοδιοι"

 Πραττεις  ως βουλεσαι.

 

Link to comment
Share on other sites

 [εγω θα πηγαινα με το Νομο.]

Το χειροτερο θα ειναι,  να το βρει ο ελεγκτης, να το ξερει, να το τεκμηριωσει  με μονο επιχειρημα μια ...σαθρή εγκυκλιο, να πατε στο ΤΕΕ, να μην σε δικαιωσει

και να πληρωσει ο πελατης  την διαφορα εντος 30 ημερων.

 

Edited by dimitris GM
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

25 λεπτά πριν, dimitris GM said:

 [εγω θα πηγαινα με το Νομο.]

Τ

 

Όταν λες θα πηγαινες με το νομο, δε θα πηγαινες με τα 70τμ αλλα με τα 150 και κυρια κατοικια;

Παρεπιπτοντως, εγω εχω 160. Θα εβαζες τα 150 με εκπτωση και τα 10 χωρις; Και τελος,το θεμα συγκυριότητας, είναι θεμα; (ή απλα επιλεγουμε τον συνιδιοκτητη που μας βολευει για το υψος του προστιμου);

Link to comment
Share on other sites

2 λεπτά πριν, Christos said:

Όταν λες θα πηγαινες με το νομο, δε θα πηγαινες με τα 70τμ αλλα με τα 150 και κυρια κατοικια;

Παρεπιπτοντως, εγω εχω 160. Θα εβαζες τα 150 με εκπτωση και τα 10 χωρις;

 - ναι

Και τελος,το θεμα συγκυριότητας, είναι θεμα; (ή απλα επιλεγουμε τον συνιδιοκτητη που μας βολευει για το υψος του προστιμου);

αυτο περι "συγκυριοτητας" τωρα ετεθη για πρωτη φορα.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.