Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 103 - Ν. 4495/17] Μειώσεις προστίμων σε ειδικές ομάδες πληθυσμού


Recommended Posts

η ερωτηση ηταν η εξης:

"Τελικά μπορεί να χρησιμοποιήσει την ευεργετική διάταξη περί δευτερεύουσας κατοικίας για πάνω από μία? "

Σε αυτη απαντησε ο Ιασονας,  "ορθώς"

[και δεν ειναι διαφημιση...]:-D

Για την "μία"  εχει αναλυτικη αναφορα στην εγκ. 2

Επιτρεπεται.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Γεια σας! Η ιδιότητα του πολυτέκνου αποδεικνύεται με πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης και από το Ε1 όπου φαίνονται τα εξαρτώμενα μέλη; Δεν μπορεί κάποιος/α πολύτεκνη να πάρει μείωση του προστίμου αν δεν δηλώνει όλα τα τέκνα του ως εξαρτώμενα;

Επίσης η μείωση προστίμου αφορά και μόνο κύρια κατοικία του πολυτέκνου;

Link to comment
Share on other sites

κανε  ευθεια ερωτηση.

εχει ....τμ....

εχει....παιδια

τοσα ενηλικα τοσα ανηλικα

εχει νομιμα.....τμ.

εχει αυθαιρετα....τμ

Γραφει σαν κυρια κατοικια...."εκει"

[δες και το 103 παρ. 4]

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Διαθέτει στο Ε9, μία κατοικία 104μ² και μία δεύτερη 104μ² ημιτελής, μη ηλεκτροδοτούμενη.

Έχει 4 παιδιά ενήλικα, κανένα εξαρτώμενο στο Ε1

Υπέρβαση δόμησης συνολικά στο 2όροφο κτίριο που αποτελείται από τις ανωτέρω κατοικίες, 12,33μ² από κλείσιμο Η.Χ. και κάτι παραβάσεις της Κατ.3.

Link to comment
Share on other sites

εχει μία "κύρια" κατοικια.

Για αυτη δικαιουσαι μειωτικο, και εφοσον εχεις τις φορολογικες προυποθεσεις.

Στο 103 παρ. 4, δεν βαζει πλαφον στα τμ., οπως στο 100 για την κυρια και μοναδικη.

Μια συμπληρωματικη-διορθωτικη αναφορα στο νομο κανει η εγκ. 2, και οριζει "πλαφόν", 

αλλά ειναι "καθ΄υπερβαση  νομου".

Εξ αλλου, εάν ηθελαν να ισχυσει η εγκ. 2, θα το οριζαν ρητα στην τελευταια τροποποιηση.

Αρα , πλαφον δεν υπαρχει για το 103.

 

Η ημιτελης...ειναι ημιτελης...Αρα δεν κατοικειται, ουτε ειναι "κυρια". Τακτοποιειται χωρις μειωτικους.

Διαβασε τα αρθρα

.

 

 

Edited by dimitris GM
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστώ Δημήτρη και επειδή έχω πρώτα διαβάσει τα άρθρα και μετά απευθύνθηκα στο forum, αυτό που με μπέρδεψε κι ακόμα με μπερδεύει είναι αυτό που αναφέρει η ΕΓΚ2 ότι η ιδιότητα του πολυτέκνου πέραν του πιστοποιητικού οικογενειακής κατάστασης αποδυκνείεται και με το Ε1 απ' όπου προκύπτουν τα εξαρτώμενα μέλη-τέκνα. Στη δική μου περίπτωση όλα τα τέκνα είναι ενήλικα και ανεξάρτητα, συνεπώς στο Ε1 της πολύτεκνης ιδιοκτήτριας δεν υπάρχει αναγραφή οποιουδήποτε τέκνου. Θα το ανεβάσω λοιπόν κι ας μην προκύπτουν εξαρτώμενα τέκνα;

Πέραν των ανωτέρω σχολίων όμως στην δική μου ιδιαίτερη περίπτωση, ο όγκος των αυθαιρεσιών είναι στην ημιτελή κατοικία του ορόφου ενώ ελάχιστα συμμετέχει το ισόγειο. Οπότε θεωρώ ότι η ιδιότητα του πολυτέκνου δεν συμβάλλει ή καλύτερα είναι αμελητέα η μείωση.

Μερικές ερωτήσεις όμως που θεωρώ θα μας κάνει να αναρρωτηθούμε και να σκεφτούμε είναι:

Το "Ημιτελής"  είναι όρος που δείχνει το κατασκευαστικό στάδιο, δεν χάνει όμως τον χαρακτήρα της κατοικίας. Κι απόσο μπορώ να ερμηνεύσω ο νομοθέτης δεν κάνει διάκριση μεταξύ ημιτελών και αποπερατωμένων πλήρως. Απλώς κατοικία αναφέρει.

Επίσης παρόλο που στο πρώτο εδάφιο της παραγράφου μιλά για κύρια, στο δεύτερο βάζει και τη δευτερεύουσα με περιορισμό των 80μ². Τώρα στην ΕΓΚ2 πάλι επεξηγεί τον τρόπο υπολογισμού για δευτερεύουσα κατοικία >80μ² με τρόπο ακαταλαβίστικο χωρίς πρακτική εισαγωγής στα φύλλα καταγραφής και χωρίς λογική κατ' εμέ. Αλήθεια έχεις καταλάβει με ποιό τρόπο γίνεται  στην περίπτωσή μου που η δευτερεύουσα είναι 104μ² >80μ² και έχει 12,33μ² κλειστό Η.Χ. και παραβάσεις Κατ.3 (αν ξεπεράσω βέβαια το ημιτελής που κατά τη γνώμη μου έχει λογική μεν αλλά δεν το εξαιρεί ο νόμος δε)

Θα συμφωνήσω ότι οι Εγκύκλιοι δεν έχουν την βαρύτητα του νόμου και πολλές φορές μπερδεύουν. Επίσης θα πρέπει να τις απορρίπτουμε όπως έκανες κι εσύ ακόμα κι αν είναι προς το συμφέρον του πελάτη μας.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

7. Άτομα τα οποία είναι δικαιούχοι του Ελάχιστου Εγγυημένου Εισοδήματος, για την υπαγωγή στο άρθρο 97 της κύριας κατοικίας τους καταβάλλουν ποσοστό 20% του ενιαίου ειδικού προστίμου και υποβάλλουν τα δικαιολογητικά που αποδεικνύουν τη συνδρομή της ανωτέρω προϋπόθεσης. Κατά τα δύο πρώτα έτη από την υποβολή της δήλωσης υπαγωγής αναστέλλεται η καταβολή των δόσεων.

8. Για τα άτομα των παρ. 6 και 7 του παρόντος άρθρου καταβάλλεται παράβολο ποσού πενήντα (50) ευρώ, εφόσον η κύρια κατοικία τους έχει εμβαδόν έως και εκατόν πενήντα (150) τ.μ.

Η παράγραφος 8, σημαίνει οτι μπορεί η κύρια κατοικία που τακτοποιείται να είναι μεχρι 150 τ.μ. ωστε να εφαρμοστεί ο εκπτωτικός συντελεστής του ΚΕΑ; 

ή παμε με το αρ. 100 για κύρια κατοικία 70+30 τ.μ.= 100 τ.μ.; 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλημέρα σε όλους. Έχω πελάτισσα που είναι Παλινοστούντας, και στο Ε9 αυτής και του συζύγου της δηλώνεται μόνο η κατοικία ενδιαφέροντός μου. Επίσης τηρούνται οι προδιαγραφές των μέτρων που περιγράφει ο Ν.4495/2017. Αυτή όμως μένει Κύπρο και έρχεται Ελλάδα 2 μήνες το χρόνο. Οπότε "λογιστικά" η εν λόγω κατοικία είναι η κύρια κατοικία της (δλδ τόπος διαμονής) για δύο μήνες το χρόνο. Δικαιούται την έκπτωση;

Link to comment
Share on other sites

πρεπει να εχουν τις προυποθεσεις του 103/3

εγγραφη στα δημοτολογια...

και  αναγραφη του ακινητου σαν κυρια κατοικια.

Μιλας με τον λογιστη τους

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 μία ερώτηση αν μπορείτε να μου απαντήσετε  (υπάρχει κάτι αντίστοιχο και στην πρώτη σελίδα της συζήτησης).

αρθρο 103

α] ατομα  ΑΜΕΑ με 80% και πανω ..κλπ και προσωπα που επιβαρυνονται.....ανεξαρτητως περιορισμου κυριας...

 

Έχω μια τακτοποίηση για ένα ακίνητο που είναι ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ. Ανήκει 25% σε μένα, 25% στον αδερφό μου και 50% στην μητέρα μου. Ο πατέρας μου έχει αναπηρία 85% και μαζί με την μητέρα μου έχουν χαμηλό εισόδημα (πολύ κάτω από ατομικό 40.000€ και οικογενειακό 60.000€) .

Το 50% της μητέρας μου δικαιούτε  την  έκπτωση ή ισχύει μόνο για κατοικίες?

Αν την δικαιούτε υπάρχει κάποιο διευκρίνηση από το Υπουργείο κάποιο επίσημο έγγραφο που να το λέει για να το δώσω στην πολεοδομία?

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.