Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 103 - Ν. 4495/17] Μειώσεις προστίμων σε ειδικές ομάδες πληθυσμού


Recommended Posts

Καλημέρα και καλή χρονιά σε όλους,

 

Γνωρίζει κανείς αν η δήλωση υπαγωγής μιας αυθαίρετης κατασκευής (που δεν είναι κύρια κατοικία) στον Ν.4495/17 υποβληθεί από τον Επικαρπωτή  

ο οποίος είναι ΑΜΕΑ>80% ,  λαμβάνει την μείωση του προστίμου?

Link to comment
Share on other sites

ναι,

 

αρθρο 103 παρ. 1

 

σε συνδυασμο με το 99 παρ. αα

 

υγ

βαλε και την ιδιοτητα σου...

Edited by dimitris GM
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, και καλή χρονιά σε όλους,

έχω περίπτωση ιδιοκτήτη ΑΜΕΑ με ποσοστό αναπηρίας 80% και άνω ο οποίος έχει στην κατοχή του εκτός σχεδίου αγροτεμάχιο.

Στο αγροτεμάχιο αυτό έχει εκδώσει οικοδομική άδεια για ανέγερση ενός 2όροφου κτιρίου.

Στην πράξη έχουν γίνει υπερβάσεις σε αυτό το κτίριο και έχει κατασκευαστεί ακόμη ένα.

Το ερώτημά μου είναι με βάση το άρθρο 103 παρ. 1 λαμβάνουν μειωτικό συντελεστή όλα τα τμ μέτρα ή θα πρέπει να γίνει έλεγχος με βάση το άρθρο 100 παρ. 12?

Link to comment
Share on other sites

ολα τα μετρα....

 

το 100 παρ. 12 ειναι ελλειπές -ακόμα...

 

"ξεχασαν" να παραπεμψουν στο 103

και παραπεμπουν ξανα στο 100 /12

γραφουν

"για την εφαρμογη του παροντος αρθρου"

 

και οχι "για την εφαρμογη του αρθρου 103 του παροντος"

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Σε περίπτωση μακροχρόνιου ανέργου με κυρία και μοναδική κατοικία 50 τ.μ. για την τακτοποίηση των αυθαιρεσιών το πρόστιμο υπολογίζεται απο το σύστημα 200€ και το παράβολο 250€.Το εφάπαξ πρόστιμο των 50€ που ορίζει ο νόμος για κυρία κατοικία μέχρι και 150τ.μ. για μακροχρόνιους ανέργους, αναφέρεται μονο στο πρόστιμο? Δηλαδή το παράβολο των 250€ πρέπει να πληρωθεί οπως και να χει? Έχει κάνει κανεις παρόμοια ρύθμιση?

 

Κάποια γνώμη για αυτό??

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα συνάδελφοι,

εγώ ακόμα δεν έχω ξεκαθαρίσει για το ποσοστό αναπηρίας άνω του 80%, εάν αφορά οποιαδήποτε αυθαίρετη κατασκευή. Στο Ν.4178/13 δεν ανέφερε τίποτα ενώ στο Ν.4495/17 έχει προστεθεί η φράση "ανεξαρτήτως περιορισμού κύριας κατοικίας". Αυτό σημαίνει ότι την έκπτωση την παίρνει το αυθαίρετο που αφορά μόνο κατοικία χωρίς τους περιορισμούς της κύριας κατοικίας ή ισχύει ακόμα ότι την παίρνουν όλες οι αυθαίρετες κατασκευές;

Σας ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Κάποια γνώμη για αυτό??

Και εγώ είχα την απορία, αλλά το σύστημα μου έβγαλε κανονικά το παράβολο 250€+15€. Οπότε ο ιδιοκτήτης αναγκάστηκε να τα πληρώσει.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα συνάδελφοι,

εγώ ακόμα δεν έχω ξεκαθαρίσει για το ποσοστό αναπηρίας άνω του 80%, εάν αφορά οποιαδήποτε αυθαίρετη κατασκευή. Στο Ν.4178/13 δεν ανέφερε τίποτα ενώ στο Ν.4495/17 έχει προστεθεί η φράση "ανεξαρτήτως περιορισμού κύριας κατοικίας". Αυτό σημαίνει ότι την έκπτωση την παίρνει το αυθαίρετο που αφορά μόνο κατοικία χωρίς τους περιορισμούς της κύριας κατοικίας ή ισχύει ακόμα ότι την παίρνουν όλες οι αυθαίρετες κατασκευές;

Σας ευχαριστώ

 

 

"ανεξαρτήτως περιορισμού κύριας κατοικίας".

 

Η  φραση αφορα περιπτωση οπου,  δεν υπαρχει ο περιορισμος περι κυριας κατοικιας

αρα μπορει να ειμαι μή κυρια αλλα παντοτε  σαν  κατοικία.

 

Προφανως και πρεπει να ειναι κατοικια

αλλως δεν μπορει να ειναι μη κυρια..."βιοτεχνια.."

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.Σε τμήμα κάθετης εχώ μια ισόγεια οικοδομή με χρήση κατοικία 30τ.μ.(με άδεια) και μια προσθήκη άλλα 30τ.μ(υπερβαση).Ανήκει το ακίνητο σε δύο αδέρφια(50-50) εκ των οποίων ο ένας ειναι μακροχρόνια άνεργος. Φτιάχνω 2 φυλλα καταγραφής, στο ενα βάζω τα 15τ.μ. κανονικά και στο δευτερο τα αλλα 15 τ.μ.  με επιλογη μακροχρονια ανεργος???? Το προστιμο αν υπολογιστει κανονικα ειναι στα 1800 ευρω. αν το σπασω σε δυο φυλλα καταγραφης ειναι 900 + 270 ????

Link to comment
Share on other sites

Σωστά. Όταν υπάρχουν περισσότεροι του ενός ιδιοκτήτες για τους οποίους επικρατούν διαφορετικές συνθήκες, επιμερίζεις τα αυθαίρετα τετραγωνικά με βάση τα ποσοστά τους και παίρνει ο καθένας την έκπτωση που του αναλογεί.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.