Jump to content
  • Revit - Μαθήματα BIM

[ΑΡΘΡΟ 103 - Ν. 4495/17] Μειώσεις προστίμων σε ειδικές ομάδες πληθυσμού

Recommended Posts

Από Αποδοχή κληρονομιάς του Πατέρα εχω:

25% Μάνα  /  37,5 Α Γιος   /  37,5 Β Γιος

ο Β γιος είναι μακροχρόνιος άνεργος και έχει ΚΕΑ.

Έχει σε οικισμό αυθαίρετα: 

1) κατοικία προ 75  -80τ.μ

2) αποθηκη 1  -6τμ

3) αποθηκη 2  -4,5τμ

4 ) αποθηκη 3  -13,80τ.μ

5) στεγαστρο

Πως επιμερίζω τα πρόστιμα στα φύλλα καταγραφής

• Replies 617
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

https://www.synigoros-solidarity.gr/457/makroxronia-anergoi

σχετικά με τα ΑΜΕΑ που επιβαρύνουν φορολογικά: ΝΟΜΟΣ ΥΠ’ ΑΡΙΘ. 4172/13 Φορολογία εισοδήματος Άρθρο 11 1. Ως «εξαρτώμενα μέλη» του φορολογούμενου, θεωρούνται: α) ο (η) σύζυγος, εφόσον δεν έχει ίδια

ισχυει η παρ. 2 του 103 η οποία πουθενα δεν γραφει για  περιορισμο σε  τμ. Μονον με νομο θα μπορουσαν να τροποποιησουν το αρθρο 103  και να  να ορισουν "πλαφον" αλλα δεν το εκαναν,  διο

Posted Images

προφανως τα εχει   στο ίδιο οικοπεδο....

Για την "κυρια" κατοικια βαζεις ξεχωριστα φυλλα για τον δικαιουμενο μειωσης, αφου ειναι λιγωτερα απο 70.

Μπορει να ειναι και μοναδικη αρα πας με  κυρια και μοναδικη.

Προφανως θα εξετασεις και τους μειωτικους των αλλων

Αυτό δεν καταλαβαίνω.

θα βάλω 1 φυλλ. κατ με ποσοστό του ανέργου, 1 φ.κ.  με το ποσοστό των υπολοίπους για την κατοικια

και ανάλογα 1 φ.κ. για τις αποθήκες με το ποσοστό του ανέργου, και 1 φ.κ.  με το ποσοστό των υπολοίπων;

Δεν ειναι κύρια και μοναδική....ειναι δευτερεύουσα στο χωριό.

θες να ειναι "κυρια" και  για τον μακροχρονια ανεργο.

Ποιός διαμενει στο κτισμα  σαν κυρια κατοικια?

Καλησπέρα,

τακτοποιώ διώροφο κτίριο όπου υπάρχει βάσει αδείας: ισόγειο κατάστημα 150τμ, όροφος κατοικία 150τμ και ακολούθως οι εξής υπερβάσεις: αυθαίρετο πατάρι 60τμ με χρήση κατοικία, αυθαίρετη αποθήκη 145τμ και αυθαίρετο λεβητοστάσιο 17τμ. Οι ιδιοκτήτες (ζευγάρι από 50%) έχουν γιο ΑΜΕΑ με αναπηρία >67%. Το ερώτημά μου είναι αν η μείωση προστίμου λόγω ΑΜΕΑ είναι δυνατόν να εφαρμοστεί για κάθε χώρο που θα τακτοποιηθεί αφού η επικρατούσα χρήση είναι κύρια κατοικία. Παίζουν ρόλο τα μέγιστα τμ κύριας κατοικίας που αντιστοιχούν για το σύνολο των ατόμων της οικογένειας όπως έχω διαβάσει σε ερωταπάντηση του ΤΕΕ; (70τμ για το ζευγάρι και 15τμ για κάθε άλλο μέλος).

Ευχαριστώ.

Edited by aneida

για την "κυρια" κατοικία, πας ιπο τους ορους του 103 παρ. 2

Με βαση τον νομο δεν εχει  "πλαφον"

Εχει, με βαση την "διερμηνευτικη" εγκ. 2 με την οποια συμπληρωσαν το νομο.

• Upvote 1

Συνάδελφοι καλησπέρα ρωτάω ξανά γιατί δεν έλαβα απάντηση(διάβασα και τις προηγούμενες σελίδες, αλλά πάλι δεν..!). Έχω περίπτωση μακροχρόνια ανέργου όπου η κύρια και μοναδική του κατοικία έχει συνολικό εμβαδόν 200 τ.μ. εκ των οποίων 110 είναι βάσει οικοδομικής αδείας και 90 αυθαίρετα. Μετά την τροποποίηση με την εγκ 2 στο άρθρο 103 και τις παραπομπές στο άρθρο 100 παρ. 12, έχω χαθεί τελείως.

Αυτό που καταλαβαίνω είναι ότι ανήκει στην περίπτωση των μακροχρόνια ανέργων με επιφάνεια <150,00τ.μ. για  την επιφάνεια των αυθαίρετων 40,00 τ.μ. ενώ για τα υπόλοιπα 50,00 τ.μ. σε άλλο Φ.Κ. χωρίς έκπτωση λόγω ειδικής ομάδας. Σωστά το αντιλαμβάνομαι ή ο έλεγχος έχει να κάνει με την επιφάνεια των 70,00τ.μ. την οποία ήδη έχει ξεπεράσει με την άδεια. Σας ευχαριστώ πολύ και ας δώσει τα φώτα του κάποιος! 

On 26/9/2020 at 1:11 ΜΜ, ChristinaK said:

@cv01302

Δεν νομίζω ότι οφείλεται στο σύστημα-Το διαπίστωσα κι εγώ-είτε επιλέξεις "Μακροχρόνια Άνεργοι μέχρι 150 τ.μ." είτε "Μακροχρόνια Άνεργοι" το παράβολο υπολογίζεται 50€. Πιστεύω ότι πρέπει να το δώσεις για να μην ρισκάρεις την ημερομηνία υπαγωγής.Δεν γνωρίζω γιατί υπολογίζεται το ίδιο ενώ στο άρθρο αναφέρεται ότι το 50€ παράβολο αφορά μόνο την περίπτωση μέχρι 150 τ.μ. των παρ.6 και 7.Αλλά αφού το παράβολο επιδέχεται αναπροσαρμογή μετά την αρχική υποβολή,καλύτερα να το προωθήσεις για πληρωμή,για να μην ρισκάρεις την ημερομηνία...

υπαρχει ηδη αυτη η απαντηση απο την Χριστινα

κατα τα λοιπα

ή πας με τον νομο  χωρις πλαφον

ή με την εγκ. 2

εσυ αποφασιζεις.

υγ

εγω θα πηγαινα με τον νομο...κι ας με καλεσει στο μελλον να το διορθωσω εντος 30ημερων κάποιος ελεγκτης ...

έχοντας ολα τα δικαιωματα να καταθεσω αρνηση/ενσταση/αντιρηση.