Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[ΑΡΘΡΟ 104 - Ν. 4495/17] Συμψηφισμός καταβληθέντων προστίμων


Recommended Posts

Στο παρόν νήμα θα συζητούνται θέματα σχετικά με το Άρθρο 104 (Συμψηφισμός καταβληθέντων προστίμων) του Ν. 4495/17.  


 

Edited by danaikaterina
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Καλησπέρα

Δεν ξέρω αν παραθέτω σε σωστό νήμα.

Υπαγωγή περαιωμένων δηλώσεων Ν. 3843/10 στον 4495 με συμψηφισμό καταβληθέντων ποσών , επιτρέπεται πιστεύω.Βρήκα για μεταφορά περαιωμένων υπαγωγών του 4178.

Δεν το βλέπω για 3843???

Link to comment
Share on other sites

Nαι μπορούν να συμψηφιστούν.

Ταυτοχρόνως, δεν ξεχνάς να ενημερώσεις και την αρμόδια του ακινήτου πολεοδομία.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, και εγω την ίδια απορία έχω, γιατι δεν αναφέρει πουθενά ο νόμος για μεταφορά δήλωσης Ν.3843 στο Ν.4495, στο συγκεκριμένο άρθρο αναφέρει όμως "καταβληθέντα ποσά ειδικών προστίμων διατήρησης ή και παραβόλων συμψηφίζονται με το

ποσό του ενιαίου ειδικού προστίμου". Θέλω να συμψηφίσω τακτοποίηση ν.3843 με παραβάσεις του νέου νόμου λόγω δήλωσης λανθασμένων τ.μ.. 
Link to comment
Share on other sites

Το αρθρο 88 αναφερει δηλωσεις που δεν εχουν περαιωθει,"Στις αυθαίρετες κατασκευές και αλλαγές χρήσης, για τις οποίες δεν έχει ολοκληρωθεί η υπαγωγή στις διατάξεις διατήρησης, ρύθμισης ή αναστολής επιβολής κυρώσεων των νόμων 3843/2010, 4014/2011 και 4178/2013".Στη δικη μου περίπτωση έχει περαιωθεί η δήλωση του Ν.3843/10. Θα το υποβάλω και θα καταχωρισω τα πρόστιμα που πληρώθηκαν στο Ν.3843 και βλέπουμε. Ευχαριστώ πάντως

Link to comment
Share on other sites

παρ 3 άρθρο 88 

...δύνανται ..να μεταφερθούν με ..συμψηφισμό 

Για τις περιπτώσεις υπαγωγής στις διατάξεις του ν. 3843/2010, για τις οποίες δεν έχει ολοκληρωθεί η πληρωμή του συνολικού ποσού προστίμου, το υπολειπόμενο ποσό καταβάλλεται ως παράβολο υπέρ του «Πράσινου Ταμείου» εντός έξι (6) μηνών από την έναρξη ισχύος του παρόντος και υποβάλλεται από τον ενδιαφερόμενο αίτηση στην Υ.ΔΟΜ. για την ολοκλήρωση της διαδικασίας περαίωσης.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κι απο μένα,

 

σε κτίριο με κλεισμένους ημιυπαίθριους (και όχι μόνο), έχει περαιωθεί η διαδικασία με τον 3843 γι'αυτούς. 

 

Τώρα θα τακτοποιηθούν οι υπόλοιπες αυθαιρεσίες (αλλαγή χρήσης υπογείου, απόληξη κλιμακοστασίου, μικρές υπερβάσεις δόμησης κ.α.)

 

Ερώτηση:

 

1.Θα πρέπει να επανυπολογιστεί ένα ενιαίο πρόστιμο για όλες τις αυθαιρεσίες (συμπεριλαμβ. τους ΗΧ) και στο τέλος να αφαιρεθούν τα πληρωμένα πρόστιμα?

 

                                                                                          Η'

 

2.Μπορώ να θεωρήσω τους κλειστούς ημιυπαίθριους "νομιμοποιημένους" και να μην ασχοληθώ μαζί τους στο πρόστιμο (πέρα από τον προσδιορισμό της κατηγορίας) και να βγει το πρόστιμο για τις λοιπές αυθαιρεσίες;

 

Ρωτάω γιατί η 2η περίπτωση συμφέρει σαφώς περισσότερο..

Edited by eleni_civil
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να κάνεις και τα 2.

 

Ή τα υπολογίζεις όλα από την αρχή και αφαιρείς τα πόστιμα που πληρώθηκαν στον 3843

ή θεωρείς τακτοποιημένους τους Η/Χ (ελέγχεις φυσικά ότι η τακτοποίηση αυτή είναι σωστή) και υπάγεις τα υπόλοιπα

 

*Περίεργο πάντως γιατί στις περισσότερες περιπτώσεις ο συμψηφισμός συμφέρει επειδη τα καινούρια πρόστιμα συνήθως είναι χαμηλότερα

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.