Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[ΑΡΘΡΟ 104 - Ν. 4495/17] Συμψηφισμός καταβληθέντων προστίμων


Recommended Posts

Σε οικοδομική άδεια που αφορούσε νομιμοποίηση προ αυθαιρετονόμων πληρώθηκε πρόστιμο.

Αυτό το πρόστιμο μπορεί να αφαιρεθεί από το πρόστιμο που θα υπολογισθεί στον Ν4495 αν ενταχθούν στον Ν4495 και τα αυθαίρετα που είχαν δηλωθεί τότε ή δεν μπορούν καν να ενταχθούν στον Ν4495 και εκείνα για τα οποία πληρώθηκε πρόστιμο?

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημέρα, γνωρίζει κάποιος σε ποιό στάδιο πρέπει να καταχωρηθούν προηγούμενες πληρωμές του 3843 ώστε να γίνει συμψηφισμός με το πρόστιμο που θα προκύψει από τον 4495;

Γιατί ξέρω ότι από ένα στάδιο και μετά κλειδώνει η επιλογή και δεν μπορείς να καταχωρήσεις το ποσό κλπ.

Πρέπει να τα έχω εισάγει στο σύστημα πριν πάω σε υπαγωγή, αφού πάω σε υπαγωγή;

Link to comment
Share on other sites

Και σε κατάσταση δήλωσης "υπαγωγή",  η επιλογή "εισαγωγή παλαιοτέρων πληρωμών προστίμων" παραμένει ανοιχτή.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

οκ, γιατί σήμερα που κανονικά λήγει η προθεσμία του 10% (αν δεν πάρει παράταση) έχω δηλώσεις με πληρωμένο παράβολο αλλά φοβάμαι μήπως θα πρέπει να τις περάσω σε υπαγωγή για να είμαι σίγουρη για τη διασφάλιση της έκπτωσης. Οπότε, αναρωτιόμουν αν πρέπει να τα περάσω σε υπαγωγή, αν θα πρέπει να τρέξουν να μου φέρουν τις αποδείξεις για να βάλω το ακριβές ποσό που πληρώθηκε στον 3843 σήμερα.

Link to comment
Share on other sites

Μη φοβάσαι γιατί  ημερομηνία υπαγωγής είναι η ημερομηνία πληρωμής του παράβολου και η προθεσμία του 10% πήρε παράταση έως 10-5-2019.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Σε διαμέρισμα υπάρχει υπέρβαση 50μ2. Επίσης υπάρχουν μικροπαραβάσεις με υπέρβαση πλάτους εξωστών και αλλαγή διαμερισμάτωσης. 

Είχε γίνει ρύθμιση με τον 3843/10 για τα 30μ2 από αυτά, τα οποία είναι Η/Χ, και έγινε περαίωση.

Σκέφτομαι να βάλω στον νέο νόμο και τα 50μ2 και να συμψηφίσω τα καταβληθέντα πρόστιμα του 3843. Το πρόστιμο του 3843/10 υπερβαίνει το νέο πρόστιμο ! Ο λόγος είναι μάλλον η τιμή ζώνης που μειώθηκε αρκετά το 2016.

Είναι σωστό να το συμψηφίσω όλο το ποσό και να μην πληρώσω καθόλου νέο πρόστιμο πλην του παραβόλου ?  

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.