Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[ΑΡΘΡΟ 104 - Ν. 4495/17] Συμψηφισμός καταβληθέντων προστίμων


Recommended Posts

Ναι. Να συμψηφιστεί όλο το ποσό.

Θα μπορούσες να είχες προς υπαγωγή μόνο τα 30 τμ αυθαιρέτως κλεισμένου ΗΧ που είχε τακτοποιηθεί με Ν. 3843 και λόγω μειωμένων προστίμων με βάση το νόμο και φυσικά χαμηλότερης ΤΖ όπως είπες, να σου βγαίνει και πάλι να μην πληρώσεις.

Edited by Pavlos33
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

τα 30 μ2 των ημιυπαίθριων εξαιρούνται από την υποχρέωση μσε, οπότε τα υπόλοιπα 20 μ2 < 25 μ2 εξαιρούνται και αυτά. Οι εξώστες ίσως χρειάζονται αλλά δεν έχει να κάνει με το αν θα γίνει συμψηφισμός

Edited by Largy
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, Largy said:

τα 30 μ2 των ημιυπαίθριων εξαιρούνται από την υποχρέωση μσε, οπότε τα υπόλοιπα 20 μ2 < 25 μ2 εξαιρούνται και αυτά. Οι εξώστες ίσως χρειάζονται αλλά δεν έχει να κάνει με το αν θα γίνει συμψηφισμός

Έχει απασχολήσει πολλούς συναδέλφους η ερμηνεία της περίπτωσης ι άρθρου 2 του ΦΕΚ 1643/2018 περί εξαίρεσης από μσε για αυθαιρεσίες < 25τμ.

Απλά το κείμενο λέει "το σύνολο των αυθαιρέτων κατασκευών ανά διηρημένη ιδιοκτησία ή ανεξάρτητο κτίριο είναι μικρότερο σε επιφάνεια από 25 τ.μ."., οπότε δεν νομίζω ότι μπορούμε να αφαιρούμε τα εμβαδά άλλων περιπτώσεων εξαιρεσης από μσε και ότι απομένει να είναι < 25 τμ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σωστό αυτό που αναφέρεις....!

Η δική μου όμως επισήμανση περί ΜΣΕ είχε άλλη "αφετηρία"..... Προς το παρόν δεν την αναφέρω, δίδοντας με τον τρόπο αυτό "τροφή για σκέψη" σε όσους ενδιαφέρονται....

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

34 λεπτά πριν, alexandra_ said:

Έχει απασχολήσει πολλούς συναδέλφους η ερμηνεία της περίπτωσης ι άρθρου 2 του ΦΕΚ 1643/2018 περί εξαίρεσης από μσε για αυθαιρεσίες < 25τμ.

Απλά το κείμενο λέει "το σύνολο των αυθαιρέτων κατασκευών ανά διηρημένη ιδιοκτησία ή ανεξάρτητο κτίριο είναι μικρότερο σε επιφάνεια από 25 τ.μ."., οπότε δεν νομίζω ότι μπορούμε να αφαιρούμε τα εμβαδά άλλων περιπτώσεων εξαιρεσης από μσε και ότι απομένει να είναι < 25 τμ.

Δεν είμαι σίγουρος ότι αυτό θέλει ο νομοθέτης....

Αν για παράδειγμα έχουμε 100μ² κτιρίου Κατηγορίας 1 και μια προσθήκη κατ'επέκταση 2,5μ² (WC) μετά το 2004, θα απαιτηθεί ΜΣΕ ?

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα,

Έχω περίπτωση διαμερίσματος που έχει τακτοποίηση (περαιωμένη) στο παρελθόν από άλλο μηχανικό, Η/Χ με τον Ν.3848/2010. Το συγκεκριμένο διαμέρισμα έχει και άλλες αυθαιρεσίες πέραν των Η/Χ που καλούμε να τις εντάξω στον 4495/17. Έχω διαβάσει το νήμα και αυτό που κατάλαβα είναι ότι έχω δύο επιλογές.

Είτε συμπεριλαμβάνω στην αίτηση του 4495 όλες τις αυθαιρεσίες (και τους Η/Χ) και κάνω συμψηφισμό αφαιρώντας το πρόστιμο το οποίο έχει ήδη πληρωθεί με τον 3848

Είτε Θεωρώ τακτοποιημένο τον Η/Χ, και εντάσσω στον 4495 μόνο της επιπλέον αυθαιρεσίες.

Από ότι καταλαβαίνω με συμφέρει το πρώτο, αλλά θα μπορούσα να πράξω και το 2ο?

Επίσης θα χρειαστεί να κάνω κάποια ενέργεια στην πολεοδομία διότι ο 3848 γινόταν μέσο πολεοδομίας, ή κάποια άλλη ενέργεια λόγω του ότι είναι άλλος μηχανικός που έχει κάνει την τακτοποίηση με τον 3848?

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Ναι, αυτές τις επιλογές έχω καταλάβει και εγώ. Και συνήθως συμφέρει ο συμψηφισμός.

Εάν η δήλωση 3843 είναι περαιωμένη, δεν έχεις κάποιο πρόβλημα. Εάν δεν είναι όμως, καλό θα ήταν να περαιωθεί σε περίπτωση που τα θεωρήσεις τακτοποιημένα και δεν κάνεις συμψηφισμό.  Εάν κάνεις συμψηφισμό, δεν σε ενδιαφέρει αν είναι περαιωμένη, απλά εισάγεις τα ήδη καταβληθέντα πρόστιμα στο αντίστοιχο πεδίο του συστήματος (νομίζω ότι πρέπει να τα εισάγεις πριν πας σε "Υπαγωγή")

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.