Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[ΑΡΘΡΟ 104 - Ν. 4495/17] Συμψηφισμός καταβληθέντων προστίμων


Recommended Posts

Η θα υποβάλεις 1 δήλωση για όλο το κτίριο, όλες τις Ο.Ι. και τα κοινόχρηστα, ή για κάθε Ο.Ι. ξεχωριστά. (αναφέρετε το παραπάνω στο άρθρο 99 του Ν.4495/2017.

Όσον αφορά τον συμψηφισμό, ή θα βάλεις όλες τις αυθαιρεσίες μέσα ρυθμισμένες και μη, και θα αφαιρέσεις τις προηγούμενες πληρωμές, είτε αν τα ρυθμισμένα καλός είναι ρυθμισμένα, μπορείς να τα θεωρήσεις τακτοποιημένα, και να υπολογίσεις πρόστιμο για τα υπόλοιπα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Σε αυθαίρετο εκτός σχεδίου με 1337 (Β'φάση) έχουν καταβληθεί το παράβολο και το πρόστιμο.
Στο ακίνητο υπάρχουν και νέα αυθαίρετα ρυθμίζονται με 4495/17.
Για την οριστική εξαίρεση των αυθαιρεσιών του 1337 υπάγονται και αυτά στην δήλωση.
Βασει Εγκ2/19 προβλέπεται συμψηφισμός προστίμου με τις διατάξεις του αρ104. Το ποσό ήταν 35000δρχ.
το ερώτημα:
Αναθεωρούμε/Επικαιροποιούμε το ποσό με τους συντελεστές λ/τκ ή όχι; (όπως άλλωστε σε προϋπολογισμούς/αμοιβές κλπ)
Αν όχι τότε 35000/340,75~100€ -> δεν αξίζει τον κόπο ούτε η συζήτηση.
Αν όμως κάνουμε την αναθεώρηση με λ':Α'1983, λ:Δ'2010, και τκ:Α'2020 μιλάμε για ~1200€. (όσο περίπου το πρόστιμο που καλείται να πληρώσει τώρα)
Απόψεις;
 
Edited by jbosdas
Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, jbosdas said:
Για την οριστική εξαίρεση των αυθαιρεσιών του 1337 υπάγονται και αυτά στην δήλωση.

Δεν είναι απαραίτητο!

6 ώρες πριν, jbosdas said:
το ερώτημα:
Αναθεωρούμε/Επικαιροποιούμε το ποσό με τους συντελεστές λ/τκ ή όχι; (όπως άλλωστε σε προϋπολογισμούς/αμοιβές κλπ)

Δεν μπορείς σε καμία απολύτως περίπτωση να συμψηφίσεις αυτά τα ποσά!

 

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, jbosdas said:
Αν όμως κάνουμε την αναθεώρηση με λ':Α'1983, λ:Δ'2010, και τκ:Α'2020 μιλάμε για ~1200€. (όσο περίπου το πρόστιμο που καλείται να πληρώσει τώρα)
 

Ούτε για αστείο. 

Link to comment
Share on other sites

Την υπόνοια την έχω, το πλαίσιο ψάχνω... Η λογική (η ορθή λογική) λέει ότι τα επικαιροποιείς...

56 λεπτά πριν, ΙΑΣΟΝΑΣ said:

Δεν είναι απαραίτητο!

Σιγουρα, αλλά η περιοχή ειναι ακόμα εκτός σχεδίου και δεν υπάρχει πιθανότητα Γ' φάσης. Οπότε η οριστική εξαίρεση με τον 4495 ειναι το λεγόμενο παράθυρο. Επιτρέπει και περαιτέρω εργασίες...

Link to comment
Share on other sites

Θα γίνει κι αυτό "αναίμακτα" με την απόκτηση της ηλεκτρονικής ταυτότητας..... Και τώρα επιτρέπονται "περαιτέρω εργασίες" για λόγους "ασφάλειας και υγιεινής"...

 

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνάδελφοι,

Διαβάζοντας το νήμα, κατάλαβα ότι περαιωμένες δηλώσεις με τον 3843, τα πρόστιμα με νέα δήλωση στον 4495 συμψηφίζονται. Για τον 4178 ήθελα να ρωτήσω..

Έχω δήλωση στον 4178 σε οριστική. Θέλω να εντάξω και άλλες αυθαιρεσίες στον 4495 με αλλαγή χρήσης.  Βάζοντας όλους τους χώρους του 4178 στον 4495 με τις επιπρόσθετες  συμψηφίζονται τα πρόστιμα και παράβολα του 4178, βάσει της Εγκ. 2 του 4495 άρθρο 104   ΄΄Διευκρινίζεται ότι ο συμψηφισμός αφορά ποσά που έχουν καταβληθεί:
α) για τακτοποίηση, ρύθμιση ή διατήρηση αυθαιρέτων κατά τους νόμους ν.3775/09,
ν.3843/10, ν.4014/11 και ν.4178/13΄΄ ;

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω καταλάβει ποιό ακριβώς είναι το ερώτημα. Ο βασικός προβληματισμός είναι για ποιό λόγο δεν  ρυθμίστηκαν όλες οι αυθαιρεσίες στη δήλωση του 4178;;

 Αν πούμε ότι... κάτι ξεχάστηκε και με την προϋπόθεση ότι δεν έχει δοθεί βεβαίωση νομιμότητας η διαδικάσία είναι μεταφορά της δήλωσης από τον 4178 στον 4495, προσθήκη των επιπλέον αυθαιρεσιών και επανυπολογισμός του προστίμου.

Link to comment
Share on other sites

 

21 ώρες πριν, danaikaterina said:

Δεν έχω καταλάβει ποιό ακριβώς είναι το ερώτημα. Ο βασικός προβληματισμός είναι για ποιό λόγο δεν  ρυθμίστηκαν όλες οι αυθαιρεσίες στη δήλωση του 4178;;

 Αν πούμε ότι... κάτι ξεχάστηκε και με την προϋπόθεση ότι δεν έχει δοθεί βεβαίωση νομιμότητας η διαδικάσία είναι μεταφορά της δήλωσης από τον 4178 στον 4495, προσθήκη των επιπλέον αυθαιρεσιών και επανυπολογισμός του προστίμου.

Το ερώτημα μου είναι, αν δεν κάνω μεταφορά της δήλωσης, βάλω όλες τις αυθαιρεσίες σε νέα δήλωση στον 4495 αυτές που είχα βάλει στον 4178, μαζί με επιπρόσθετες, τα πρόστιμα και παράβολα που είχαν πληρωθεί στον 4178 συμψηφίζονται στον 4495 βάσει της εγκ. 2;  Όπως τα έχω υπολογίσει θα πληρωθούν λιγότερα με βάση τον συμψηφισμό. Αλλά δεν σκέφτηκα και το γεγονός όπως μου λες Δανάη, να μεταφέρω τη Δήλωση και να κάνω τις όποιες αλλαγές με επαναυπολογισμό. Εάν βάλω τις επιπρόσθετες σκέτες στον 4495, θα πληρώσει αρκετό πρόστιμο, διότι στην ουσία έχω απλά αλλαγή χρήσης αποθηκών σε κύρια χρήση στον τελευταίο όροφο. Είναι χωρίς άδεια.

Link to comment
Share on other sites

Προσοχή!!! Εχεις δώσει βεβαιωση νομιμότητας με τον 4178; 

Αν όχι, τότε οκ.... προχωράς με μεταφορά και επανυπολογισμό. Αν έχεις δώσει βεβαίωση περιπλέκεται αρκετά η κατάσταση...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.