Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[ΑΡΘΡΟ 104 - Ν. 4495/17] Συμψηφισμός καταβληθέντων προστίμων


Recommended Posts

1 minute ago, ΙΑΣΟΝΑΣ said:

Ποσά τέτοιου είδους "μεταφέρονται" όταν μεταφέρονται οι ίδιες οι δηλώσεις.... Δηλαδή, τη δήλωση του 4178 με το πληρωμένο παράβολο, μπορείς να την πας στον 4495 και θα έχεις ήδη πληρωμένο το αντίστοιχο καταβληθέν ποσό! Όλα τα υπόλοιπα διορθώνονται - αλλάζουν - τροποποιούνται! Ακόμα και τα στοιχεία του ιδιοκτήτη.....

 

 

Για μεταφορά σε νέα δήλωση του ίδιου ιδιοκτήτη δεν υπάρχει δυνατότητα ;

Link to comment
Share on other sites

On 24/6/2020 at 12:42 ΜΜ, dadabook said:

Στον Ν.4495 έχω το δικαίωμα να εισάγω ξανά τις παλιές εκείνες πληρωμές προστίμου διατήρησης προς την Εφορία? Όχι, αλλά θα έχουν ήδη εισαχθεί κατά τη μεταφορά της δήλωσης.... Αν το πρόστιμο του προηγούμενου Νόμου υπερκαλύπτει το υπολογιζόμενο πρόστιμο ΚΑΙ το παράβολο που προκύπτουν σε αυτόν το Νόμο, τότε ο ιδιοκτήτης δε θα χρειαστεί να πληρώσει απολύτως τίποτα ή θα πρέπει να πληρώσει πάραυτα το παράβολο υπαγωγής 250 ευρώ? Όχι, δεν θα χρειαστεί....

 

11 ώρες πριν, vasilis01 said:

Για μεταφορά σε νέα δήλωση του ίδιου ιδιοκτήτη δεν υπάρχει δυνατότητα ;

Κακώς έγινε δήλωση του ιδίου ιδιοκτήτη για το ίδιο ακίνητο! Όχι δεν μεταφέρονται... 

Διάβασε όμως προσεκτικά ό,τι ακριβώς έγραψα πιο πριν....

 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, ΙΑΣΟΝΑΣ said:

Κακώς έγινε δήλωση του ιδίου ιδιοκτήτη για το ίδιο ακίνητο! Όχι δεν μεταφέρονται... 

Διάβασε όμως προσεκτικά ό,τι ακριβώς έγραψα πιο πριν....

 

Ναι τα είδα και ευχαριστώ

Δεν έγινε δεύτερη δήλωση ακόμα, απλά δεν θέλει ο ιδιοκτήτης να μπλέξει πάλι με τον παλιό μηχανικό. 

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, vasilis01 said:

...... απλά δεν θέλει ο ιδιοκτήτης να μπλέξει πάλι με τον παλιό μηχανικό. 

Θέλει έξυπνο χειρισμό.... Να τον εξοφλήσει και να μεταφερθεί νόμιμα η δήλωση σε εσένα... Κι εσύ γνωρίζεις τη συνέχεια....

 

  • Like 1
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

ΙΑΣΟΝΑ

Σ΄αυτό το θέμα στις τελευταίες παραθέσεις σου,  σε έβαλα ένα +1 -ίσως άξιζες και δεύτερο, αλλά πες ότι αυτό το δεύτερο στο κόβω , γιατί δεν μ' άρεσες ρε φίλε μου, σε μια άλλη παράθεση σου σε άλλο θέμα,  όπου συνάδελφος δήλωσε υπέρβαση σ.δ 50% αντί 100% και πρότεινες να του "κόψουν το κεφάλι" και του "κάψουν και το σπίτι του" 

Τέτοιες ποινές όμως φίλε μου, δεν προβλέπονται ούτε από τις Υ.Α που εκδόθηκαν και αφορούν τον έλεγχο των δηλώσεων αυθαιρέτων!

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Την καλησπέρα μου φίλε Βασίλη!

Βάλε μου λεβέντη μου αρνητική αν θεωρείς ότι λέω μ@μ@κίες!!! Όπως τόσα χρόνια γνωρίζεις όμως, λέω πάντα αυτό που πιστεύω και νιώθω!!! Τα πιστεύω ακράδαντα Βασίλη όλα όσα έγραψα εκεί... Για να πάρει μια δουλίτσα το λαμόγιο βγάζει το μισό πρόστιμο στον αφελή ιδιοκτήτη!!! Και περιμένει να τον λυπηθώ.... Είναι εγκληματικό και επικίνδυνο! Ας με πιστέψει όποιος θέλει...

Όπως γνωρίζεις καλέ μου φίλε, δεν βρίσκομαι εδώ για να μαζεύω θετικές ψήφους. "Εν ριπή οφθαλμού" μου αφαίρεσαν κάποια στιγμή πάνω από 2.000 και δεν άνοιξε ρουθούνι κ.λπ.!!! Προφανώς και δεν περιμένω υποστήριξη της άποψής μου από κανέναν!

Μην ξεχνάς όμως ότι, "όλες οι επαναστάσεις ξεκίνησαν από μια χούφτα ανθρώπους"...

Χαιρετίσματα στα εγγόνια σου!

  • Like 1
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

φίλε ΙΑΣΟΝΑ 

Όσα σου έγραψα για θετικές και αρνητικές (που ξέρω ότι δεν σε ενδιαφέρουν όπως δεν  ενδιαφέρουν και εμένα ) στα έγραψα με δεδομένο

ότι δεν είναι σίγουρο, ούτε για μένα ούτε για σένα ούτε για την ερωτούσα, ότι ο συνάδελφος τσεκάροντας το 50% το έκανε σκόπιμα 

1. γιατί αυτό (το 50%) είναι σχεδόν προεπιλεγμένο σε πολλά προγράμματα που κυκλοφορούν και

2. αν έχεις πολλά Φ.Κ δεν είναι και απίθανο να ξεχάσεις κάποιο τσεκάρισμα (ορθής χρονιάς -ορθών ποσοστών -Υ.Υ κλπ)

Επομένως γιατί ρε φίλε  ΙΑΣΟΝΑ, εσύ, που όλοι εδώ στο φόρουμ σε σεβόμαστε, ως καλό γνώστη  της κάθε νομοθεσίας και συν/φο με φιλότιμο - και αυτά δεν στα λέω κολακευτικά,  να καθοδηγείς ευθύς εξ αρχής  τους ιδιοκτήτες σε διώξεις κλπ?

(τα πάντα φιλικά)

 

Link to comment
Share on other sites

Καληνύχτα Βασίλη... 

Κοιμάμαι ήσυχος κάθε βράδυ για δύο λόγους. Πρώτον, διότι δεν με ενοχλεί η συνείδηση μου και δεύτερον διότι υπάρχουν κάτι λεβέντες σαν κι εσένα εκεί στα σύνορα και μας φυλάνε από τους οχτρούς!!!

 

Link to comment
Share on other sites

Όλοι εδώ συμμετέχουμε για να βοηθήσουμε όταν μπορούμε και να βοηθηθούμε όταν το χρειαζόμαστε. και σίγουρα, όλοι εδω συμμεριζόμαστε την ίδια αγωνία: να κάνουμε ολόσωστα τη δουλεία μας (και επειδή η νομοθεσία δε βοηθάει βοηθάνε ευτυχώς οι συν/φοι!) υπάρχουν ακόμα συν/φοι που δεν τη κάνουν έτσι.Το γιατί δε το ξέρουμε. Και κυρίως-μέσα στην αγωνία του μεροκάματου-δε πρέπει να μας παρασύρει. Για το τέλος, θα κρατήσω το πιο σημαντικό της κουβέντας, που είναι η έκφραση του Ιάσωνα, ότι "όλες οι επαναστάσεις ξεκίνησαν από μια χούφτα ανθρώπους"...... 

Αυτό  από μόνο του +1010 αλλά δεν έχει προεπιλογή τέτοια....!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα σας,

Θα ήθελα να κάνω μία ερώτηση επί του θέματος που με απασχολεί.

Για ένα κτίριο (υπόγειο, ισόγειο κατάστημα, όροφος κατοικία), είναι στο σύνολο 4 οριζόντιες ιδιοκτησίες, και γίναν απο συνάδελφο μηχανικό στο σύνολο 7 δηλώσεις απο τον 4014 που μεταφέρθηκαν αυτούσιες στον 4178/13 και περαιώθηκαν (γενικά ένα μεγάλο μπέρδεμα).

Στην αρχή σκεφτόμουν να συνεχίσω ως έχουν οι δηλώσεις και να διορθώσω μικρές διαφορές που εντόπισα και κυρίως στους συντελεστές υπέρβασης. Αλλά στην τελική διαπίστωσα ότι έχουν γίνει 2 & 3 δηλώσεις για μια ιδιοκτησία. [(πχ αλλαγή χρήσης ορόφου (δήλωση), μετατροπή ηχ ορόφου (δήλωση), φωταγωγός ορόφου (δήλωση)]....

Ερώτημα είναι αν μπορώ να κάνω χρήση "ως παλαιότερες πληρωμές προς συμψηφισμό" και να γίνει μία δήλωση τακτοποίησης στον Ν.4495/17 μεταφέροντας μια εκ των παραπάνω δηλώσεων. (στο εγχειρίδιο χρήσης λέει οτι δεν επιτρέπεται, ρωτάω αν υπάρχει κάτι που δεν το έχω δει ή το έχει συναντήσει κάποιος συνάδελφος και το αντιμετώπισε με άλλο τρόπο).

Σας ευχαριστώ

Edited by l_zrs
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.