Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[ΑΡΘΡΟ 104 - Ν. 4495/17] Συμψηφισμός καταβληθέντων προστίμων


Recommended Posts

Ευχαριστώ. Ο ιδιοκτήτης μου είπε ότι δεν υπάρχει. Έχω κάνει βέβαια αίτηση για να το ψάξω κι εγώ απλά σκέφτομαι τι εναλλακτικές υπάρχουν αν δεν..

Link to comment
Share on other sites

@danaikaterina  Οι ρυθμίσεις του 3843 έπαιρναν έναν αριθμό καταχώρισης φακέλου στις πολεοδομίες.

Ο αριθμός αυτός είχε αντιστοιχία με τον κωδικό πληρωμής στην τράπεζα.

Στέλνεις ένα email στο Τμήμα Σχεδιασμού και Ανάπτυξης Εφαρμογών Τεχνολογίας Πληροφορικής και Επικοινωνιών (Τ.Π.Ε.) της Διεύθυνσης Ηλεκτρονικής Διακυβέρνησης του ΥΠΕΚΑ με αυτόν τον αριθμό που σου λέω παραπάνω και σου στέλνουν πίσω απάντηση σε χρόνο dt με τις πληρωμές που έγιναν με τους τραπεζικούς κωδικούς, ημερομηνίες και ό,τι άλλο χρειάζεσαι.

Πρόσεξε όμως...το παράβολο που πληρώναμε στις ΔΟΥ, αν δεν το έχει κρατήσει αντίγραφο ο ιδιοκτήτης, θα το βρεις μόνο στον φάκελο του 3843 στην πολεοδομία.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα συνάλδεφοι

έχω ένα διαμέρισμα το οποίο κτίστηκε με άδεια προσθήκης καθ΄ ύψος το 95  (σε ήδη υπάρχον διόρωφο 70τμ ισόγειο και 70τμ όροφο) και στα σχέδια της πολεοδομίας έχει εμβαδόν 14τμ  και κολλήτα σε αυτό 34,05 τμ βοηθητικούς χώρους οι οποίοι έχουν βαφτιστεί στα σχέδια της Πολεοδομίας σοφίτα    και έχουν τακτοποιηθεί λόγω αναγραμματισμού τα 30,45 με τον 3843/10  (φανταστικός έλενχος και από την πολεοδομία) σε χώρους κύριας χρήσης  αποθήκης (ερωτηματικό και εδώ)  . 'Οταν έγινε η ρύθμιση υπήρχαν και άλλα 12 τμ εκτός του περιγράμματος του διαμερίσματος και των βοηθ.χώρων ,  τα οποία καλούμαι  να τακτοποιήσω . Ο όροφος έχει ποσοστό επί του οικοπέδου 25% με τροποποίηση της συστάσεως που έγινε το 2010 ,  το οποίο σημαίνει 25% των 154 τμ Δόμησης = 38,5τμ . οπότε είμαι αρκετά πάνω από το 'οριο του 40% και έχω και μια υπέρβαση ύψους της τάξης των 25 εκατοστών. 

σκέφτομαι να κάνω:

1) ένα φύλλο καταγραφής  με όλα τετραγωνικά εκτός τα νόμιμα της άδειας δηλαδή 34,05+12=46,05τμ  να βάλω υπέρβαση δόμησης 100-200% και υπερβαση υψους 

2)ένα φύλλο καταγραφής με τα 30.45 τμ και να κλικάρω  τον τύπο ρύθμισης Περαιωμ. 3843/2010 για το παράβολο των 100 ευρώ

3)ένα φύλλο καταγραφής για την υπέρβαση ύψους των νομίμως υφιστάμενων

4) να ζητήσω συμψηφισμό των προστίμων 

έχετε καμία άλλη πρόταση ; 

ευχαριστώ εκ των προτέρων 

Edited by sirkos81
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

το ποσό που βάζουμε για συμψηφισμό από τον 3843 είναι και το παράβολο μαζί σωστά? όχι μόνο το πρόστιμο?

Και ως αποδεικτικό το χαρτί υπογεγραμμένο και σφραγισμένο από την πολεοδομία, δεν θέλει κάτι άλλο?

Επίσης αν κάποιος είχε πληρώσει εφ'άπαξ με έκπτωση, βάζω το αρχικό ποσό, όχι το εκπτωτικό?

Ευχαριστώ πολύ!

 

Edited by patty
Link to comment
Share on other sites

Ναι, με το παράβολο αλλά ότι ακριβώς πληρώθηκε. Αν πλήρωσε εφάπαξ με έκπτωση δηλαδή θα βάλεις το εφάπαξ ποσό, όχι το αρχικό που ήταν μεγαλύτερο.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

 

Καλησπερα,  Μια επιβεβαίωση θα ήθελα απο κάποιον που το έχει κάνει. 
Θελω να κανω δηλωση Ν.4495 σε ακίνητο που ειχαν ρυθμιστεί καποιες αυθαιρεσίες με τον Ν.3843/10.
Θέλω να δηλώσω τωρα και τις καινουργιες και τις παλιές αυθαιρεσιες.
Θελουμε να δηλώσουμε για πληρωμή   εφάπαξ ,για την μειωση 20%.
Και μετα να εισάγω το πρόστιμο του Ν.3843 ( που έχει πληρωθεί) .
ΕΙΝΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟ ΟΤΙ ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΣΕΙΡΑ ΠΟΥ ΥΠΟΛΟΓΙΖΕΤΑΙ ΤΟ ΤΕΛΙΚΟ ΠΡΟΣΤΙΜΟ ??

Γιατι ΕΑΝ το πρόγραμμα πρώτα αφαιρεί τα ποσά που πληρώθηκαν και μετά κάνει την εκπτωση του 20% , αυτό θα μου βγάλει διαφορά 2000. 

Ευχαριστω

 

Edited by moneftsis
Link to comment
Share on other sites

Ναι είναι σίγουρο.... Πρώτα πληρώνεται το παράβολο και το ανταποδοτικό τέλος, στη συνέχεια δηλώνεται το εφάπαξ, μετά συμψηφίζονται τα ήδη καταβλήθέντα και στο τέλος ό,τι απομένει για πληρωμή....

 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.