Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[ΑΡΘΡΟ 104 - Ν. 4495/17] Συμψηφισμός καταβληθέντων προστίμων


Recommended Posts

On 7/9/2018 at 1:21 ΜΜ, sissy_arch said:

καλησπέρα παιδιά! ¨εχω την εξής ερώτηση...

2010: Κάνει μηχανικός δηλώσεις με 3843 και εμφανίζει ότι έχουν κλειστεί Η/Χ που όμως δεν κλείστηκαν ποτέ!

2018:πάω εγώ και βλέπω κανονικά του ΗΧ χώρους εκεί, αλλά κάποιες αυθαιρεσίες που θα τις πάω με 3843.Ερώτηση: αφαιρώ το πρόστιμο το πληρωμένο με τον 3843????? γιατί δεν γίναν ποτέ αυτές οι αυθαιρεσίες.....

 

On 7/9/2018 at 4:36 ΜΜ, Ansryn said:

 

Για την περίπτωσή σου, μου φαίνεται πολύ περίεργο να περαιώθηκε (δηλαδή πληρώθηκε και παράβολο και όλο το πρόστιμο) δήλωση κλεισίματος ΗΧ και στην πράξη να μην έχει κλείσει ο ΗΧ. Μήπως η δήλωση περαίωσης αφορά άλλον χώρο του ίδιου ιδιοκτήτη στην ίδια οικοδομή;;

 

Πάντως δεν μου φαίνεται σωστό να αφαιρέσεις το πληρωμένο πρόστιμο του 3843 για έναν ΗΧ που παραμένει ΗΧ γιατί θεωρητικά είναι σαν να δέχεσαι ότι παλιά είχε κλείσει ο ΗΧ και μετά την περαίωση της δήλωσης του 3843 ξαναάλλαξε χρήση (από κύρια χρήση σε ΗΧ) 

Sos παιδιά. Έχω ίδια περίπτωση δική μου. ΟΕ έκανε με 3843/2010 ρύθμιση σε υπό κατασκευή μεζονέτα (σοβάδες) το υπόγειο αλλαγή χρήσης επειδή είχε ξεμπαζωμα στην μια πλευρά και επειδή σε λίγο θα τελείωναν οι εργασίες. Όμως έπιασε απότομα κρίση και παρέμεινε έτσι.

Είναι ακόμα σε σοβάδες

Πληρώθηκαν τα μισά πρόστιμα τα και σταμάτησε αφού δεν είχε ουσία. Στο υπόγειο δεν έχουν γίνει τίποτα εγκαταστάσεις (κουζίνα μπάνιο κλπ). Τίποτα.

Τώρα θέλει να κάνει τακτοποίηση για ξεμπαζωμα, διαρρύθμιση υπόγειου, μια εξωτερική σκάλα, bbq σε μπαλκόνι, αλλά όχι αλλαγή χρήσης.

Τα ποσά του 3843 συμψηφιζονται?

Edited by katrmp
Link to comment
Share on other sites

Αν διαβάσεις πιο μετά, από τη Πολεοδομία μου είπε ο μηχανικός να συμψηφίσω όσα έχει πληρώσει, να δείξω τη κατάσταση ως έχει και να πάω μετά με τον 4495 να κλείσω τον 3843 οπότε να μην υφίσταται άλλο η δήλωση αυτή....

Link to comment
Share on other sites

11 λεπτά πριν, sissy_arch said:

Αν διαβάσεις πιο μετά, από τη Πολεοδομία μου είπε ο μηχανικός να συμψηφίσω όσα έχει πληρώσει, να δείξω τη κατάσταση ως έχει και να πάω μετά με τον 4495 να κλείσω τον 3843 οπότε να μην υφίσταται άλλο η δήλωση αυτή....

αα σε ευχαριστώ πολύ! Οπότε τα συμψίφησες με άλλες παραβάσεις. Αρα τα συμψηφίζω κανονικά με άλλες παραβάσεις σωστά?

Πιθανόν να μην χρειασθεί να πάω να κλείσω τον 3843 αφού δεν περαιωθηκε ποτέ ενώ εσύ είχες και αυτό ότι είχε περαιωθεί?

Link to comment
Share on other sites

Εσύ εμπίπτεις στο αρθρο 88 παρ.2. Διάβασε το γιατί αφού δεν έχεις περαιώσει 3843 είναι άλλη η διαδικασία!

Περίπτωση 2 : Αυθαίρετες κατασκευές και αλλαγές χρήσης για τις οποίες δεν έχει ολοκληρωθεί η υπαγωγή στις διατάξεις των νόμων 3843/2010 (Α62), 4014/2011 και 4178/2013. Στις αυθαίρετες κατασκευές και αλλαγές χρήσης, για τις οποίες δεν έχει ολοκληρωθεί η υπαγωγή στις διατάξεις διατήρησης, ρύθμισης ή αναστολής επιβολής κυρώσεων των νόμων 3843/2010, 4014/2011 και 4178/2013, δηλαδή δεν έχει καταβληθεί το σύνολο του ενιαίου ειδικού προστίμου και δεν έχουν αναρτηθεί τα απαιτούμενα δικαιολογητικά και στοιχεία στο πληροφοριακό σύστημα, είναι δυνατή η υπαγωγή τους στις διατάξεις του παρόντος. Στην περίπτωση αυτή, καταβληθέντα ποσά στο πλαίσιο των προηγούμενων νόμων υπαγωγής συμψηφίζονται με το οφειλόμενο ενιαίο πρόστιμο, όπως υπολογίζεται σύμφωνα με τις διατάξεις του παρόντος. Αν από τον επανυπολογισμό προκύπτει ότι τα ήδη καταβληθέντα υπερβαίνουν το ποσό του προστίμου σύμφωνα με τις διατάξεις του παρόντος, δεν αναζητούνται. Για τις περιπτώσεις υπαγωγής του ν.3843/2010 (Α'62), για τις οποίες δεν έχει ολοκληρωθεί η πληρωμή του συνολικού ποσού προστίμου, το υπολειπόμενο ποσό καταβάλλεται εφάπαξ, με χρήση του κωδικού πληρωμής σε τράπεζα που αντιστοιχούσε στην υπαγωγή, μέχρι τις 30.6.2020.

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, sissy_arch said:

Εσύ εμπίπτεις στο αρθρο 88 παρ.2. Διάβασε το γιατί αφού δεν έχεις περαιώσει 3843 είναι άλλη η διαδικασία!

 

οπότε συμψηφίζονται του 3843/2010 και είναι αδιάφορο αν η τακτοποίηση των αυθαιρεσιών τώρα δεν θα συμπεριλάβει και την αλλαγή χρήσης αφού είναι στους σοβάδες και δεν έγινε ποτέ (όπως ο δικός σου Η/χωρος)? Αυτό δεν λέει?

Link to comment
Share on other sites

Γειά σε όλους, στην περίπτωση περαιωμένης δήλωσης του 3843 (παραβιάζεται το 40-40-20), πληρώνουμε 100 ευρώ παράβολο. Ξέρει κανείς τι αρχεία απαιτείται να ανεβάσουμε? 

Link to comment
Share on other sites

παιδιά ρωτησα τον μηχανικό που μου είχε κάνει τακτοποίηση με 3843 και θέλω να βάλω και κάτι άλλο και μου είπε περαιωμένο με 3843 δεν συμψηφίζεται . Ποτε περαιωμένο. Εδω κάτι διαβάζω για παράβολο 100Ε. Τελικά συμψηφίζεται και απο που προκύπτει αυτο? Το παράβολο τί είναι?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.