Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[ΑΡΘΡΟ 104 - Ν. 4495/17] Συμψηφισμός καταβληθέντων προστίμων


Recommended Posts

συμφωνα με την εγκυκλιο 2/31-5-2019 ,λεει ξεκαθαρα οτι συμψηφιζονται ποσα που εχουν καταβληθει για τακτοποιηση κλπ με τους νομους ν3775/2009-ν3843/2010-ν4014/2011-ν4178/2013...

αρα μπορω να συμψηφισω παραβολο που πληρωθηκε για τακτοποιηση με τον ν 4014/2011 και μεταφερθηκε στον ν4178/2013 ,αλλα ποτε δεν προχωρησε παραπανω?????? (με νεα δηλωση στον ν 4495/2017 λογω μη καλης συννενοησηςτου ιδιοκτητη  με τον συναδελφο που ειχε κανει την δηλωση  στον 4014/2011)      

 

Ά
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Ρύθμιση με τον 3843/10 (περαιωμένη) ανεξάρτητου πλέον υπογείου που όμως εξ αιτίας ξεμπαζώματος προέκυψε ισόγειο. Ο 3843/10 δεν είχε πρόβλεψη για τέτοιες περιπτώσεις, αρκεί να ήταν εντός εγκεκριμένου όγκου.

Στην ίδια οικοδομή, ρύθμιση με τον 3843/10 (περαιωμένη) Η/Χ ισογείου, Α ορόφου και ΣΟΦΙΤΑΣ εκτός εγκεκριμένου όγκου. Ομοίως με πριν ο 3843 απαιτούσε οι αυθερεσίες να είναι εντός εγκεκριμένου όγκου.

 

Παρότι λοιπόν και οι δύο δηλώσεις είναι περαιωμένες:

Α)μπορώ να θεωρήσω έγκυρη την πρώτη για το υπόγειο. Αρκεί να δηλωθεί το ξεμπάζωμα ως λοιπή παράβαση.

Β)δεν μπορώ να θεωρήσω έγκυρη την δεύτερη, λόγω του ότι η σοφίτα που ρυθμίστηκε ήταν εκτός εγκεκριμένου όγκου.

 

Υπάρχει κάτι που μου διαφεύγει σχετικά? Κάτι που θα πρέπει να προσέξω? Τα πρόστιμα από την Β δήλωση μεταφέρονται στην νέα δήλωση του 4495/17, αφού την "ακυρώνω", σωστά?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

μια ερώτηση. 

έχουν δηλωθεί καποια τμ στον Ν3843 με περαιωμένη δήλωση.

αν τα συμπεριλάβω στο Ν4495 με το άρθρο 88, 1β, ββ που πληρώνουν 100€ πρόστιμο, τα πληρωμένα πρόστιμα από το Ν3843 τα συμψηφίζω στη δήλωση  μου???

Link to comment
Share on other sites

Όχι, στο άρθρο 88 το βάζεις για να εξαιρεθεί από την κατεδάφιση και μετά τα 30 χρόνια, και για αυτό πληρώνεις και τα επιπλέον 100.

Όμως αν συμφέρει (θα κάνεις έλεγχο πόσα πλήρωσε και πόσα θα πλήρωνε σήμερα) μπορείς να ξαναβάλεις όλα τα μέτρα στον 4495 και τότε να συμψηφίσεις.

Link to comment
Share on other sites

θεωρείς δηλαδή ότι η υπαγωγή στο άρθρο 88 του Ν.4495 δεν σημαίνει ότι έχει υπαχθεί στο Ν.4495???

αυτή τη διαεκρίνηση μου τη ζητάει και συμβολαιογράφος.

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, antnatal said:

 88, 1β, ββ

αν ισχύουν τα 1β αα και ββ τοτε εξαιρουνται απο την κατεδάφιση έτσι κ αλλιώς τα περαιωμένα με 3843.

Τα 100 ευρώ τα πληρώνεις αν δεν ισχύει ένα από τα παραπάνω και θες οριστική εξαίρεση.

Ο νόμος στον οποίο γίνεται περαίωση είναι ο νόμος υπαγωγής. Το αρθ.88 δίνει μπόνους τη διάρκεια

(υγ αν είναι σχετικά νέο αυθαίρετο μάλλον συμφέρει να το συμψηφίσεις)

Edited by Largy
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

3843/2010 και συμψηφισμός με 4495/2017

Καλησπέρα συνάδελφοι. Σε πολυκατοικία του 1992 στο υπογειο έγιναν απο την κατασκευή της 3 γκαρσονιέρες 35, 30, 45 τμ (τα 15 Τμ είναι ξεμπάζωμα επιπλέον). Στην σύσταση οριζόντιας του 1992 τις 3 γκαρσονιέρες τις δείχνει σαν μια ενιαια υπόγεια αποθήκη 95τμ. Το 2010 έγινε ρυθμιση στις αλλαγές χρήσης στις γκαρσονιέρες (έγιναν 2 ξεχωριστες ρυθμίσεις) των 30 και 45 Τμ (περαιωμένες το 2011). Σήμερα θέλω να ρυθμίσω και την 3η γκαρσονιέρα και να βγάλω βέβαια στη και για τις 3 ώστε να γίνει τροποποίηση της σύστασης. Μπορώ να ρυθμίσω με το 4495 και τις 3 γκαρσονιέρες μαζι σε μια δηλωση και να συμψηφίσω το πρόστιμο είτε και των δυο ή έστω της μιας δήλωσης του 2010; (Τα πρόστιμο του 2010 καλύπτουν ώστε να ρυθμιστεί σήμερα και η Τρίτη γκαρσονιέρα χωρίς επιπλέον ποσό).

Σας ευχαριστώ πολύ!

Edited by moie
Link to comment
Share on other sites

1. Έχουν οι "γκαρσονιέρες" αυτές χιλιοστά από τη ΣΟΙ;

2. Μπορούσαν τότε επί 3843 να ενταχθούν; Eίσαι απολύτως βέβαιος;

3. Aν υποθέσουμε πως ναι μπορούσαν (εγώ διαφωνώ ριζικά) πως βρε αδερφέ εντάχθηκε η δεύτερη με τα 45 (που τα 15 είναι εκτός περιγράμματος);

To Πάρα πολύ "εξειδικευμένο" θέμα, που μπάζει από παντού, θέλει πολύ προσοχή διότι η ευθύνη που αναλαμβάνει ο μηχανικός για να το ξεμπερδέψει είναι πάρα πολύ μεγάλη (αν ξεμπερδεύεται) και προφανώς η συμφωνηθείσα αμοιβή δεν θα είναι αντίστοιχη....

Ψάξε πρωτίστως την Κατηγορία 5 κι αν ισχύει, πέστου του φίλτατου ιδιοκτήτη "πάπαλα", τώρα που το θυμήθηκε....

 

Link to comment
Share on other sites

On 22/10/2021 at 5:28 ΜΜ, ΙΑΣΟΝΑΣ said:

1. Έχουν οι "γκαρσονιέρες" αυτές χιλιοστά από τη ΣΟΙ;

2. Μπορούσαν τότε επί 3843 να ενταχθούν; Eίσαι απολύτως βέβαιος;

3. Aν υποθέσουμε πως ναι μπορούσαν (εγώ διαφωνώ ριζικά) πως βρε αδερφέ εντάχθηκε η δεύτερη με τα 45 (που τα 15 είναι εκτός περιγράμματος);

To Πάρα πολύ "εξειδικευμένο" θέμα, που μπάζει από παντού, θέλει πολύ προσοχή διότι η ευθύνη που αναλαμβάνει ο μηχανικός για να το ξεμπερδέψει είναι πάρα πολύ μεγάλη (αν ξεμπερδεύεται) και προφανώς η συμφωνηθείσα αμοιβή δεν θα είναι αντίστοιχη....

Ψάξε πρωτίστως την Κατηγορία 5 κι αν ισχύει, πέστου του φίλτατου ιδιοκτήτη "πάπαλα", τώρα που το θυμήθηκε....

 

Καλημέρα σας και ευχαριστώ για την γρήγορη ανταπόκριση,

η απορία μου βασικά είναι μιας και αυτή τη στιγμή είναι μία σύσταση οριζόντιας ιδιοκτησίας αν μπορούν να μπουν εκ νέου και οι 3 γκαρσονιέρες σε μία ρύθμιση ώστε να γίνει συμψηφισμός του προστίμου (στον 3843/2010 είχαν γίνει δύο ρυθμίσεις, μία για κάθε γκαρσονιέρα).

Link to comment
Share on other sites

33 λεπτά πριν, moie said:

Καλημέρα σας και ευχαριστώ για την γρήγορη ανταπόκριση,

η απορία μου βασικά είναι μιας και αυτή τη στιγμή είναι μία σύσταση οριζόντιας ιδιοκτησίας αν μπορούν να μπουν εκ νέου και οι 3 γκαρσονιέρες σε μία ρύθμιση ώστε να γίνει συμψηφισμός του προστίμου (στον 3843/2010 είχαν γίνει δύο ρυθμίσεις, μία για κάθε γκαρσονιέρα).

Καλημέρα σας,

Δεν το αναφέρει/εξειδικεύει κάπου στη νομοθεσία. Προσωπικά το έχω κάνει στο παρελθόν σε ενιαία μονοκατοικία που είχαν γίνει δυο δηλώσεις 3843. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.