Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[ΑΡΘΡΟ 104 - Ν. 4495/17] Συμψηφισμός καταβληθέντων προστίμων


Recommended Posts

Χρόνια πολλά σε όλους και ιδιαίτερα στους Βαγγέληδες!

 

Μήπως γνωρίζει κανείς, η διαδικασία "απόσυρσης φακέλου 3843" που είχε αναφερθεί επανειλημμένα παλιότερα, μπορεί και σήμερα να γίνει; Το ακίνητο που εξετάζω έχει περαιωμένη δήλωση 3843, αλλά με χονδροειδή λάθη, και έχω κάνει ήδη τον συμψηφισμό με 4495. Περισσότερο θέλω να καλύψω τον συνάδελφο που έκανε την παλιά δήλωση.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το ήξερα για τους φακέλους που είχαν υπολοιπο προστίμου. Για ολοκληρωμενους δε ξερω τι ισχυει. Αν καο ολα μαζί θα τελειωσουν στην ταυτότητα κτιρίου

Edited by danaikaterina
Link to comment
Share on other sites

 

Χρόνια πολλά σε όλους και ιδιαίτερα στους Βαγγέληδες!
 
Μήπως γνωρίζει κανείς, η διαδικασία "απόσυρσης φακέλου 3843" που είχε αναφερθεί επανειλημμένα παλιότερα, μπορεί και σήμερα να γίνει; Το ακίνητο που εξετάζω έχει περαιωμένη δήλωση 3843, αλλά με χονδροειδή λάθη, και έχω κάνει ήδη τον συμψηφισμό με 4495. Περισσότερο θέλω να καλύψω τον συνάδελφο που έκανε την παλιά δήλωση.

 

Νομίζω ότι εαν δεν εκδόθηκε στο μεσοδιάστημα βεβαίωση για συμβόλαιο ,δεν υπάρχει πρόβλημα.

Με τον συμψηφισμό στον Ν4495 το μόνο που μένει απο την παλιά τακτοποίηση είναι το ποσό σε λεφτά, το οποίο και συνυπολογίζεται στον Ν4495.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ συνάδελφε!

Στην οικεία πολεοδομία ισχυρίστηκαν ότι δεν έχουν υπόψη τους τα περί ανάκλησης 3843. Αν θυμάμαι καλά, κυρίως ο ΙΑΣΟΝΑΣ και ορισμένοι συνάδελφοι από Θεσσαλονίκη το είχαν επισημάνει ήδη από το 2012, προκειμένου να μπαίνει αντίγραφο της δήλωσης αυθαιρέτων στον φάκελο των ημιϋπαιθρίων για να εξαιρεθεί από δειγματοληπτικό έλεγχο κλπ.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Για τον συμψηφισμό, υπολογίζονται και τα παράβολα, σωστά?

οπότε αναγράφουμε το ποσό και στο κάτω πεδίο τι διακαιολογητικά έχουμε, φαντάζομαι αποδεικτικό τραπέζης και φύλλο περαίωσης μας κατοχυρώνει δεν χρειάζεται κάτι άλλο?

Link to comment
Share on other sites

μια ερώτηση ακόμα, έβαλα το συνολικό ποσό αλλά δεν μου έχει αφαιρέθει από το πρόστιμο. Πρώτα πατάω υποβολή, επιλέγω αν θα πληρωθεί όλο ή δόσεις και μετά το συμψηφίζει?

Link to comment
Share on other sites

Τα ποσα που έχουν καταβληθεί συμψηφίζονται πάντα με τις τελευταίες δόσεις.

Επίσης το παράβολο του 4495 δεν το γλιτώνεις σε καμία περίπτωση.

Οπότε κάνεις αρχική υποβολη και πληρώνεις το παράβολο.

Μετά είσάγεις το πρόστιμα και κάνεις υπαγωγή επιλέγοντας τον τρόπο πληρωμής.

Αν τα ήδη πληρωμένα υπερκαλύπτουν το πρόστιμο δεν πληρώνεις τίποτα.

Αλλιώς πληρώνεις τα υπόλοιπα.

Link to comment
Share on other sites

................... τι διακαιολογητικά έχουμε, φαντάζομαι αποδεικτικό τραπέζης και φύλλο περαίωσης μας κατοχυρώνει δεν χρειάζεται κάτι άλλο?

 

Προσοχή, αν συμψηφίσεις και το παράβολο, τότε χρειάζεται και να υποβάλλεις αντίγραφο αυτού (αν δεν το 'χεις θα το βρεις στο φάκελλο του 3843 στην πολεοδομία)!

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.