Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 106 - Ν. 4495/17] Αυθαίρετα με δυνατότητα έκδοσης άδειας νομιμοποίησης ή κατεδάφισης


Recommended Posts

οκ ευχαριστω,  η ερώτηση μου αφορούσε αν έχω επιλογή ή υποχρεωτικά τα προ του 55 πηγαίνουν με άδεια κατεδάφισης λόγω του ότι απαιτείται ΣΑ

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 646
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Λογικά και στην έγκριση κατεδάφισης θα ζητήσουν να γνωμοδοτήσει το Σ.Α ως προ 55 κτίριο. Δεν το έχω κάνει αλλά η διαδικασία μέσω ΥΔΟΜ θα γίνει οπότε το θεωρώ πολύ πιθανό.

Link to comment
Share on other sites

(το ερώτημα μεταφέρθηκε στο παρόν θέμα. Pavlos 33)

Αγαπητοί Συνάδελφοι,

καλησπέρα. Θέλω να προβώ σε τακτοποίηση κατοικίας (χωρίς Οικοδομική Άδεια) σε οικισμό προϋφιστάμενο του 23. Επειδή το κτίσμα έχει αποστάσεις άνω των 2.5 μ. από τα όρια του οικοπέδου , εκτός από μία ακμή του που απέχει 0,50 μ.  από το πλευρικό όριο, γνωρίζει κανείς αν μπορεί να εκδοθεί άδεια νομιμοποίησης ή αυτή η απόσταση των 0,50 μ. την καθιστά αδύνατη; (θα έπρεπε να εφάπτεται με το όριο του οικοπέδου).

 

Eυχαριστώ. 

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Για να μπορείς να το νομιμοποιήσεις θα πρέπει "κάτι" να προσθέσεις ώστε το προς νομ/ση  να εφάπτεται του ορίου, αλλιώς δεν μπορείς γιατί δεν τηρείς τις αποστάσεις.

Τι θα είναι αυτό το "κάτι" εσύ πρέπει αν το βρεις (π.χ τοιχοποιία ή μόνωση κλπ ) . Μετά ζητάς έκδοση Ο.Α "νομιμοποίησης οικοδομής μετά από προσθήκη μόνωσης" κτλ"

Link to comment
Share on other sites

(μεταφέρθηκε στο παρόν θέμα. Pavlos 33)

Καλησπέρα σας,

Θα ήθελα την βοήθεια σας σε κάτι. Έχω μια υπόθεση που έχω υποβάλλει προέγκριση αδείας για άδεια νομιμοποίησης. Σε ένα τηλεφώνημα που είχα με τον υπάλληλο της πολεοδομίας που έχει χρεωθεί τον φάκελο μου ανέφερε στο τέλος πως υπάρχει μια εγκύκλιος για τον 4495 (φαντάζομαι είναι αυτή εδώ γιατί δεν μου ανέφερε ποια είναι) και να την τσεκάρω γιατί υπάρχει περίπτωση να μην μπορώ να νομιμοποιήσω λόγω κάποιας συσχέτισης των προς νομιμοποίηση τμημάτων με τα στατικά του κτιρίου (και σε αυτή την περίπτωση να χρειαστεί να τα προσθέσω και αυτά τα τμ στην τακτοποίηση). 

Δυστυχώς δεν μου ανέφερε κάτι περισσότερο, δεν μπορώ να τον βρω τώρα και δεν βρίσκω και ποιο μπορεί να είναι το πρόβλημα!

 Μήπως μπορεί κάποιος να με βοηθήσει που να έχει καλύτερη εικόνα της εγκυκλίου και ποιο μπορεί να είναι το πρόβλημα, τι και που χρειάζεται να κοιτάξω?

Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

1.  α)  Στην  περίπτωση  αυθαίρετων  κατασκευών  ή  χρήσεων  για  τις  οποίες  μπορεί  να  εκδοθεί  άδεια 
νομιμοποίησης, εφόσον καταβληθεί το παράβολο της περίπτωσης ι του άρθρου 99 και εκδοθεί η σχετική 
οικοδομική άδεια νομιμοποίησης εντός δύο (2) ετών ή έγκριση εργασιών κατεδάφισης, εντός έξι (6) 
μηνών από την καταβολή του, δεν οφείλεται άλλο πρόστιμο. Αν παρέλθει άπρακτο το χρονικό διάστημα 
των δύο (2) ετών για λόγους που οφείλονται σε υπαιτιότητα του αιτούντος, εφαρμόζονται οι διατάξεις 
για την κατεδάφιση και επιβολή προστίμου αυθαιρέτων. Δεν συνυπολογίζεται στο χρονικό διάστημα των 
δύο (2) ετών, ο χρόνος καθυστέρησης έκδοσης της οικοδομικής άδειας για λόγους που δεν οφείλονται 
σε υπαιτιότητα του αιτούντος. 
Άδεια νομιμοποίησης μπορεί να εκδοθεί και για κατασκευές των οποίων η οικοδομική άδεια ακυρώθηκε 
για  τυπικό  λόγο,  με  αμετάκλητη  δικαστική  απόφαση,  με  την  προϋπόθεση  ότι  δεν  παραβιάζονται  οι 
πολεοδομικές διατάξεις που ίσχυαν κατά το χρόνο κατασκευής τους και εξακολουθούν να ισχύουν και 
μετά την έναρξη ισχύος του παρόντος. 
αα)  Όταν  για  το  ίδιο  ακίνητο  ή  ιδιοκτησία  υποβάλλεται  ταυτόχρονα  υπαγωγή  για  νομιμοποίηση 
τμήματος αυτού και διατήρηση του υπολοίπου τμήματος κατά τις διατάξεις του άρθρου 97, η άδεια 
νομιμοποίησης  εκδίδεται  εφ'  όσον  δεν  υφίσταται  στατική  εξάρτηση  των  δύο  τμημάτων
.  Στην 
περίπτωση αυτή καταβάλλεται παράβολο για το σύνολο της επιφανείας του αυθαιρέτου και ενιαίο 
ειδικό πρόστιμο μόνο για την επιφάνεια αυτού που δεν νομιμοποιείται. 

ββ)  Στην περίπτωση, κατά την οποία για το ίδιο ακίνητο ή ιδιοκτησία υφίσταται στατική εξάρτηση που 
αποκλείει τη δυνατότητα έκδοσης άδειας νομιμοποίησης : 

i)  το  τμήμα  που  παραβιάζει  τις  ισχύουσες  πολεοδομικές  διατάξεις,  δύναται  να  υπαχθεί  στις 
διατάξεις αναστολής επιβολής κυρώσεων του άρθρου 97 και να διατηρηθεί για το χρονικό διάστημα 
που  προβλέπεται
 στον  παρόντα,  μετά  την  καταβολή  του  παραβόλου  και  του  ενιαίου  ειδικού 
προστίμου που αντιστοιχεί στην επιφάνειά του, 
ii) το τμήμα που πληροί τις ισχύουσες πολεοδομικές διατάξεις ή εκείνες που ίσχυαν κατά το χρόνο 
ανέγερσής του
και είναι δυνατόν να νομιμοποιηθεί μετά την απομάκρυνση/καθαίρεση του άνω 
αναφερόμενου τμήματος (i)
, δύναται να υπαχθεί στις διατάξεις αναστολής επιβολής κυρώσεων του 
άρθρου 97 παρόντος με την καταβολή του παραβόλου που αντιστοιχεί στην επιφάνειά του και του 
είκοσι τοις εκατό (20%) του ενιαίου ειδικού προστίμου. Για τη μελλοντική δυνατότητα στατικής 
επάρκειας και αυτοτέλειας του εν λόγω τμήματος, υποβάλλεται συμπληρωματικά τεχνική έκθεση 
αρμόδιου μηχανικού. 
Στην ανωτέρω περίπτωση ββ, ο στατικός έλεγχος της παραγράφου η του άρθρου 99 αφορά στο 
σύνολο του αυθαιρέτου. 

(τα παραπάνω αα και ββ σύμφωνα με το άρθρο  34 Ν. 4546/18)

Edited by Pavlos33
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Eυχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση. 

Στην περίπτωση μου έχω και τακτοποίηση και πάω και για άδεια νομιμοποίησης. Τα τμήματα (σε ισόγειο και α όροφο) που είναι να υπαχθούν στην άδεια νομιμοποίησης είναι σαν κατηγορίες: Μετατροπή ημιυπαιθρίων σε κύριο χώρο, μετατροπή εξώστη σε χώρο κύριας χρήσης και μετατροπή χώρου πισίνας σε κύριο χώρο (από ανοιχτή σε κύριο χώρο γιατί στεγάστηκε). Δεν έχει αλλάξει στο κτίριο κάτι στα στατικά του από την μελέτη στατικών της άδειας.

Αυτό θεωρείται στατική εξάρτηση (και θα χρειαστεί να πάει όλο το ακίνητο - ότι αυθαιρεσίες έχει - με τακτοποίηση)? Που πρέπει να είναι δηλαδή ένας χώρος για να μπορεί να νομιμοποιηθεί;

Πέρασα για έλεγχο και από άλλη ΥΔΟΜ αλλά δεν μου είπαν κάτι σχετικά.

Ευχαριστώ

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά θεωρώ ότι το λεκτικό της τροποιήσης του άρθρου 106 δεν είναι σωστό. Θα έπρεπε να αναφέρεται ότι εφόσον το προς τακτοποίηση τμήμα (ακόμη και αν είναι στατικά εξαρτημένο με το προς νομιμοποίηση τμήμα) εμπίπτει στις κατηγορίες 1 έως και 4 λαμβάνοντας ως εκ τούτου οριστική εξαίρεση από την κατεδάφιση, μπορεί να εκδοθεί άδεια νομιμοποίησης για το υπόλοιπο τμήμα. Την μόνη περίπτωση που θα απέκλειε θα ήταν η κατηγορία 5 (αναστολή κυρώσεων για 30 έτη). Για τα υπόλοιπα θα ρωτήσεις στην ΥΔΟΜ πως μεταφράζουν την παρ. αα.

Οι προς τακτοποίηση αυθαιρεσίες που αναφέρεις για μένα δεν δημιουργούν στατική εξάρτηση αφού δεν συνδέονται με τον φέροντα οργανισμό του κτιρίου, καθώς αποτελούν ουσιαστικά τοιχοποιιες πλήρωσης που μπορούν να γκρεμιστούν εφόσον απαιτηθεί χωρίς να βλάπτεται ο σκελετός και κατά συνέπεια η δομική ακεραιότητα του κτιρίου.

 

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

(μεταφέρθηκε στο παρόν θέμα. Pavlos 33)

Συνάδελφοι καλησπέρα,

δεν ξέρω αν έχει απαντηθεί μιας και είναι πάρα πολλές οι σελίδες.

Πελάτης μου θέλει να αγοράσει κτήριο αποθήκης το οποίο έχει ελαφρώς διαφορετικές διαστάσεις που υπάγονται στην κατηγορία 3 ΑΛΛΑ ενώ η μελέτη προέβλεπε υποστυλώματα σκυροδέματος κατασκευάστηκαν μεταλλικά.

Οι υπόλοιπες αυθαιρεσίες δεν είναι σοβαρές (αλλαγή όψεων, διαμόρφωση εδάφους στο οικόπεδο κτλ). Αυτό που με προβληματίζει είναι ότι αν τακτοποιήσω τα πάντα και δεν λάβω υπ' όψιν μου την αλλαγή του φορέα δεν θα μπορώ να κάνω τίποτα μετά στο κτήριο. 

Σκέφτομαι και την περίπτωση της νομιμοποίησης αλλά δεν ξέρω αν θα ¨βγαίνει" η στατική μελέτη και προφανώς δεν μπορώ να γνωρίζω διαστάσεις και οπλισμό θεμελίων κτλ. Το καλό είναι ότι το μεταλλικό αυτό κτήριο υφίσταται από το 1995 και έχει φάει τα χιόνια του και τον αέρα του και δεν έχει φανεί καμιά στατική ανεπάρκεια.

Μια λύση είναι να αναφέρω την αλλαγή του φορέα και να την τακτοποιήσω με αναλυτικό. Αυτό που θέλω είναι να μπορεί μετά ο πελάτης μου να εκδώσει οποιαδήποτε άδεια χωρίς να έχει προβλήματα, όπως φυσικά και εγώ να μην προχωρήσω σε βεβαίωση ενώ δεν θα έπρεπε

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.