Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[ΑΡΘΡΟ 106 - Ν. 4495/17] Αυθαίρετα με δυνατότητα έκδοσης άδειας νομιμοποίησης ή κατεδάφισης


Recommended Posts

Καλησπέρα. Έχω τη γνώμη ότι ο νόμος 4495 όπως και οι προηγούμενοι αυθαιρετονόμοι, δεν πραγματεύονται αλλαγές στο σκελετό ενός κτιρίου ειδικά δε τέτοιας έκτασης. Ουσιαστικά πλέον έχεις ένα νέο κτίριο που δεν θυμίζει σε τίποτα το προβλεπόμενο να υλοποιηθεί από τις εγκεκριμένες μελέτες. Βοηθητικά στη λήψη απόφασης αναφέρω ότι στο παράρτημα, όταν ένα προβλεπόμενο λυόμενο κατασκευάστηκε με συμβατική κατασκευή (δηλαδή άλλαξε ο φορέας του) υπάγεται με την επιλογή "χωρίς Ο.Α" αναφορικά με τον υπολογισμό προστίμου.  Είναι φανερό ότι στην προς εξέταση περίπτωση, αν γίνει υπαγωγή υπό το ίδιο πρίσμα, το πρόστιμο θα είναι τεράστιο και μη ρεαλιστικό για να εξοφληθεί. Εκτιμώ οτι η μόνη αξιόπιστη λύση είναι η νομιμοποίηση του κτιρίου με πληρωμή παραβόλου και έκδοση άδειας νομιμοποίησης σύμφωνα με το άρθρο 106. Προσωπική γνώμη εκφράζοντας δεν θα σκεφτόμουν σε καμία περίπτωση να βάλω ενα κατ ουσίαν άλλο κτίριο με αναλυτικό. 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 644
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αυθαίρετη αποθήκη εκτός σχεδίου σε άρτιο και οικοδομήσιμο οικόπεδο μπορεί να πάει προς έκδοση αδείας; Αν ναι σε ποια κατηγορία αδειών εντάσσεται;Είναι Κατηγ 2;

Αρθρο 36, 2β, νομιμοποιήσεις κτιρίων και κατασκευών, αν απαιτείται αυτοψία, πριν από την έκδοση της αδείας από
την αρμόδια πολεοδομική υπηρεσία

Αυτό που λέει για αυτοψία με τι κριτήριο;

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα των νομιμοποιήσεων έχει συζήτηθεί πολλές φορές, αν ψάξεις στα σχετικά νήματα θα βρείς διάφορες απόψεις. Νομίζω ακόμα ξεκάθαρη απάντηση δεν υπάρχει. Τη δική μου άποψη την έχω αναφέρει εδώ:

Καλύτερα να κάνεις μια ερώτηση και στην ΥΔΟΜ της περιοχής σου.

Link to comment
Share on other sites

Εαν βγει άδεια νομιμοποίησης αυθαιρέτου, πρέπει να πληρωθούν και ένσημα ΙΚΑ; Απ'ότι διάβασα εδώ, το ΙΚΑ θα αποφασίσει! Υπάρχει κάποια συγκεκριμένη εγκύκλιος του ΙΚΑ για το θέμα αυτό; Εγώ πάντως διαβάζοντας το άρθρο 105 που λέει οτι  "Για τις αυθαίρετες κατασκευές  πριν από τις 28.7.2011, που εξαιρούνται από την επιβολή κυρώσεων σύμφωνα με τις διατάξεις του παρόντος δεν οφείλονται αναδρομικά ασφαλιστικές εισφορές ΕΦΚΑ" νομίζω ότι και η διαδικασία του άρθρου 106 εμπίπτει στο παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

@YorgosG για τα προ της 28.7.2011 που νομιμοποιούνται δεν μπορεί να ζητήσει τιποτα το ΙΚΑ, λόγω της υπαγωγής τους στον 4495 προς έκδοση άδειας νομιμοποίησης... 

Για τα μετά του 11 δεν ξέρω γιατί δεν μου έχει τύχει...

Link to comment
Share on other sites

Αρα για τις περιπτώσεις που συζητάμε στο παρόν άρθρο 106, δηλαδή αυθαίρετα πριν το 2011 με δυνατότητα έκδοσης άδειας νομιμοποίησης, δεν υπάρχουν ασφαλιστικές υποχρεώσεις προς ΕΦΚΑ, σωστά?

Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πριν, YorgosG said:

Αρα για τις περιπτώσεις που συζητάμε στο παρόν άρθρο 106, δηλαδή αυθαίρετα πριν το 2011 με δυνατότητα έκδοσης άδειας νομιμοποίησης, δεν υπάρχουν ασφαλιστικές υποχρεώσεις προς ΕΦΚΑ, σωστά?

Άρθρο 105 ,παρ.4

"Για τις αυθαίρετες κατασκευές και αλλαγές χρήσης πριν από τις 28.7.2011, που εξαιρούνται από την επιβολή κυρώσεων σύμφωνα με τις διατάξεις του παρόντος ή εξαιρέθηκαν από την επιβολή κυρώσεων σύμφωνα με τις διατάξεις των νόμων 3843/2010 (Α΄ 62), 4014/2011 (Α΄ 209) και 4178/2013 (Α΄ 174), δεν οφείλονται αναδρομικά ασφαλιστικές εισφορές (ΕΦΚΑ κ.λπ.)"

 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, θέλω να βγάλω άδεια για προσθήκη καθ' ύψος σε κτίριο το οποίο έχει κάποιες αυθαιρεσίες (υπέρβαση ύψους υπογείου, μεγάλωσε την είσοδο  στην πυλωτή και αλλαγές στα ανοίγματα).

Μπορεί να πάει για άδεια νομιμοποίησης, πληρώνοντας το παράβολο, στην οποία άδεια θα γίνει και η προσθήκη που θέλω ή είναι 2 διαφορετικές άδειες; 

Ή απλά τακτοποιώ τις αυθαιρεσίες και βγάζω μετά την άδεια για προσθήκη καθ' ύψος;

Link to comment
Share on other sites

3 λεπτά πριν, billanas said:

 

Μπορεί να πάει για άδεια νομιμοποίησης, πληρώνοντας το παράβολο, στην οποία άδεια θα γίνει και η προσθήκη που θέλω ή είναι 2 διαφορετικές άδειες; 

 

Καλημέρα!Αυτό!Αφού βγαίνει άδεια νομιμοποίησης (τηρούνται όροι δόμησης) και βγαίνει και η προσθήκη,όχι έξτρα πρόστιμα!Παράβολο και νομιμοποίηση-προσθήκη σε μία άδεια!

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.