Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[ΑΡΘΡΟ 106 - Ν. 4495/17] Αυθαίρετα με δυνατότητα έκδοσης άδειας νομιμοποίησης ή κατεδάφισης


Recommended Posts

Ευχαριστώ Χριστίνα. Κι εμένα λογικό αυτό μου φαίνεται, αλλά με τόσα που έχουμε δει με αυτούς τους νόμους δεν είσαι ποτέ σίγουρος.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 641
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

1 λεπτό πριν, billanas said:

Ευχαριστώ Χριστίνα. Κι εμένα λογικό αυτό μου φαίνεται, αλλά με τόσα που έχουμε δει με αυτούς τους νόμους δεν είσαι ποτέ σίγουρος.

Τίποτε συνάδελφε..Τώρα πρόσεξα ότι η προσθήκη σου είναι καθ' ύψος οπότε να συμπληρώσω ότι η οριστική εξαίρεση του κάτω ορόφου *νομιμοποίηση* είναι μονόδρομος,αν δεν με απατάει η μνήμη μου,λόγω στατικής εξάρτησης του νέου από το παλιό...

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

Σε εντος οικισμού οικόπεδο είχε βγεί άδεια ισόγειας κατοικίας με υπόγειο. Το υπόγειο στη πράξη είναι ισόγειο και το ισόγειο έγινε Α όροφος. Το κτίριο είναι σωστό ως περίγραμμα εκτός απο μια αυθαίρετη προσθήκη περίπου 10 τετραγωνικων. Το κτίριο στην άδεια είχε πλάγιες (οριακές) αποστάσεις 2,50 μέτρα αλλα έχει μετατοπιστεί όλο περίπου 1 μέτρο με αποτέλεσμα απο τη μια πλευρά να έχω 3,50 μέτρα και απο την αλλη 1,50. Το βασικό κτίριο έχει πάνω απο 2,5 μέτρα απόσταση και στις 2 πλάγιες αλλά υπάρχει ενας πρόβολος κλειστός σύμφωνα με την άδεια που έχει προσμετρηθεί στη δόμηση και στην ουσία αυτός είναι που υπερβαίνει το δ λόγω μετατόπισης του κτιρίου. Το ερώτημα είναι θα μπορούσα να βγάλω άδεια νομιμοποιησης για το υπόγειο θεωρώντας αυτο το τμήμα του προβόλου (του Α πλέον ορόφου) ως αυθαίρετο με υπέρβαση πλαγίων αποστάσεων? Ως προς τους υπόλοιπους όρους δόμησης είμαι οκ. Οι 2 όροφοι δεν έχουν εσωτερική επικοινωνία και δεν υπάρχει σύσταση οριζόντιας.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι σας παρακαλώ , εαν μπορείτε βοηθήστε με.Σε οικόπεδο εντός σχεδίου  εχώ εξ ΄ολοκλήρου δύο αυθαίρετα κτίσματα(μια κατοικία και μια αυτοτελή αποθήκη) , δεν υπαιρβαίνουν και τα δύο μαζί το μέγιστο επιτρεπόμενο συντελεστή δόμησης και κάλυψης.Η κατοικία όμως (κατηγορία 5 -καθώς είναι χωρίς οικοδομική άδεια) παραβιάζει τα πλάγια όρια οπότε δεν δίναται να νομιμοποιηθεί.Η ερώτησή μου είναι η εξής: η αποθήκη που δεν παραβιάζει τα πλάγια όρια και είναι ξεχωριστό κτίσμα στον ακάλυπτο χώρο του οικοπέδου, γίνεται να νομιμοποιηθεί?

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πριν, architect740 said:

Συνάδελφοι σας παρακαλώ , εαν μπορείτε βοηθήστε με.Σε οικόπεδο εντός σχεδίου  εχώ εξ ΄ολοκλήρου δύο αυθαίρετα κτίσματα(μια κατοικία και μια αυτοτελή αποθήκη) , δεν υπαιρβαίνουν και τα δύο μαζί το μέγιστο επιτρεπόμενο συντελεστή δόμησης και κάλυψης.Η κατοικία όμως (κατηγορία 5 -καθώς είναι χωρίς οικοδομική άδεια) παραβιάζει τα πλάγια όρια οπότε δεν δίναται να νομιμοποιηθεί.Η ερώτησή μου είναι η εξής: η αποθήκη που δεν παραβιάζει τα πλάγια όρια και είναι ξεχωριστό κτίσμα στον ακάλυπτο χώρο του οικοπέδου, γίνεται να νομιμοποιηθεί?

Ναι.Σε μια δήλωση μπορείς να έχεις ταυτόχρονα κτίσμα προς έκδοση άδειας νομιμοποίησης και κτίσμα προς ρύθμιση για πληρωμή προστίμου...Η προυπόθεση είναι να πρόκειται για στατικά ανεξάρτητα κτίρια...Τώρα κατά πόσο συμφέρει τον πελάτη σου αφού θα  πληρώσει που θα πληρώσει το πρόστιμο του σπιτιού, να νομιμοποιήσει με άδεια την αποθήκη,εσύ το ξέρεις!Σκέφτομαι π.χ. αν πρόκειται για μια αποθήκη με τεράστιο πρόστιμο τότε λογικό...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Σε κτίριο το σχέδιο με άδεια του 76 έχει κατασκευαστεί εξώστης εκτός ρυμοτομικής. Τμήμα του έχει ελεύθερο ύψος από το πεζοδρόμιο από 3 m. Όλο το κτήριο ρυθμίζεται με συναινέσεις κλπ αλλά αυτό το κομμάτι επειδή δεν είναι δυνατόν να ρυθμιστεί,  θα καθαιρεθεί. Φυσικά για την οριζόντια ιδιοκτησία που έχει αυτό το πρόβλημα δεν θα εκδοθεί η βεβαίωση για μεταβίβαση.

Το ερώτημα είναι το εξής: Η καθαίρεση πρέπει να γίνει εντός εξαμήνου με έγκριση εργασιών ή μπορεί να εκδοθεί και αργότερα; - μέχρι στιγμής δεν υπάρχει πρόστιμο να τρέχει...

"Στην περίπτωση αυθαίρετων κατασκευών ... για τις οποίες μπορεί να εκδοθεί ... εφόσον καταβληθεί το παράβολο της περίπτωσης ι του άρθρου 99  ... έγκριση εργασιών κατεδάφισης, εντός έξι (6) μηνών από την καταβολή του, δεν οφείλεται άλλο πρόστιμο"

 

Link to comment
Share on other sites

αφου τακτοποιείς "ολη" την οικοδομη "με συναινέσεις"

αρα  μαλλον  προκειται να γινει τροποποιηση της συστασης,

θες  μία  ξεχωριστη βεβαιωση για τα κοινοχρηστα

αλλά και  να ειναι τακτοποιημενο το 100%.

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

για εκει πηγαίναμε αλλα προέκυψε ο εξώστης.... οποτε τροποποίηση της ΣΟΙ δεν θα μπορέσει να γίνει πριν την καθαιρεση.

Οπότε θα έχουμε εκκρεμότητα την τροποποίηση της σύστασης, και θα μπορούν να μεταβιβάσουν οι υπόλοιποι ιδιοκτήτες.

Η βεβαίωση για τα κοινόχρηστα μπορεί να εκδοθεί κανονικά...

Αυτό που με απασχολεί και δεν γνωρίζω είναι αν προκύπτει υποχρέωση καθαίρεσης εντός έξι μηνών από την ημερομηνία ένταξης  ή όχι...

 

Edited by jbosdas
Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάγεσαι εσύ σε αυτή την περίπτωση. Το άρθρο μιλαέι για κατασκευές που μπορούν να υπαχθούν στον 4495 να καταβληθεί το παράβολο και μετά να εκδοθεί άδεια νομιμοποίησης ή εγκριση κατεδάφισης. Ο δικός σου εξώστης δεν μπορεί καν να υπαχθεί στον 4495. Οπότε πας με πρόστιμα ανέγερσης/διατήρησης και κατεδάφιση 30 μέρες μετά την έκθεση αυτοψίας. Τωρά το ποτε θα κινήσεις τη διαδικασία εξαρτάται απο σένα ώστε να είστε έτοιμοι για την κατεδάφιση.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

 

13 ώρες πριν, danaikaterina said:

.... κατασκευές που μπορούν να υπαχθούν στον 4495 .... Ο δικός σου εξώστης δεν μπορεί καν να υπαχθεί στον 4495....

καταλυτική! ξεσκαλώσαμε! :)

Edited by jbosdas
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.