Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[ΑΡΘΡΟ 106 - Ν. 4495/17] Αυθαίρετα με δυνατότητα έκδοσης άδειας νομιμοποίησης ή κατεδάφισης


Recommended Posts

On 25/9/2021 at 5:32 ΜΜ, vasilori said:

Καλησπέρα συνάδελφοι. Είδα ότι ρωτήθηκε και παραπάνω μία παρόμοια περίπτωση αλλά δεν απαντήθηκε με σαφήνεια. Έχω περίπτωση εξ ολοκλήρου αυθαίρετης οικίας 100 τμ προ του 1993. Μπορώ να το πάω προς έκδοση άδειας νομιμοποίησης και αν ναι πως; Εννοείται ότι τηρούνται τα πολεοδομικά μεγέθη. Στο σύστημα πάντως που έβαλα κατ 5 και έκδοση άδειας νομιμοποίησης  μου βγάζει το σχετικό μήνυμα της κατ 5 και δεν με αφήνει να κάνω υπαγωγή.

Έχω την ίδια περίπτωση. Γνωρίζει κανείς τι διαδικασία πρέπει να ακολουθήσουμε;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 644
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αν είσαι απολύτως βέβαιος ότι, θα εκδώσεις την Άδεια Νομιμοποίησης, βάλε Κατηγορία 4 και προχώρα....

 

Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πριν, ΙΑΣΟΝΑΣ said:

Αν είσαι απολύτως βέβαιος ότι, θα εκδώσεις την Άδεια Νομιμοποίησης, βάλε Κατηγορία 4 και προχώρα....

 

Καλημέρα Ιάσονα. Εμένα στην πολεοδομία που ρώτησα μου είπαν πως πρέπει αναγκαστικά να βγάλω άδεια νομιμοποίησης ξεχωριστά από το νόμο 4495/17, δηλαδή με πρόστιμα ανέγερσης και διατήρησης σαν να ήταν μετά του 11.

Link to comment
Share on other sites

22 λεπτά πριν, ΙΑΣΟΝΑΣ said:

Σαχλαμάρες σου είπαν....

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου. Αλλά υπάρχει κάποιο πάτημα  στο νόμο να βάλω κατ 4 και σαν άδεια την άδεια νομιμοποίησης; Γιατί αν δεν υπάρχει νομίζω θα έχουμε θέμα...

Link to comment
Share on other sites

Το πάτημα είναι τα λεγόμενα του νόμου ο οποίος είναι γραμμένος στην ελληνική γλώσσα.

Αν η πολεοδομία χρησιμοποιεί πολεοδομική γλωσσική κρυπτογραφία, καλό είναι να σε πληροφορήσει για τα σχετικά κλειδιά της κρυπτογράφησης.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, kan62 said:

.............. πολεοδομική γλωσσική κρυπτογραφία......

Να χαρώ εγώ όρο!!! Γλωσσοπλάστης... Ούτε ο Babiniotis62 να ήσουν!!!

 

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, kan62 said:

Το πάτημα είναι τα λεγόμενα του νόμου ο οποίος είναι γραμμένος στην ελληνική γλώσσα.

Αν η πολεοδομία χρησιμοποιεί πολεοδομική γλωσσική κρυπτογραφία, καλό είναι να σε πληροφορήσει για τα σχετικά κλειδιά της κρυπτογράφησης.

Μόνο που η εφαρμογή του νόμου για τα προ του 11 περνάει μέσα από το σύστημα και σε αυτό στηρίζεται η πολεοδομία και σου λέει δε μπορείς μέσω συστήματος, θα πας με τον παλιό τρόπο. Τι να πω παιδιά όταν η ίδια πολεοδομία σου λέει μην το κάνεις με αυτόν τον τρόπο και εφόσον υπάρχει όντως και άλλος τρόπος(ακόμα και αν είναι πολύ πιο δαπανηρός και άδικος) δε νομίζω ότι υπάρχουν πολλά περιθώρια.

Link to comment
Share on other sites

Μετά συγχωρήσεως φίλε μου, το ότι, δεν τα "βλέπεις" εσύ ή η πολεοδομία, δεν σημαίνει αυτομάτως ότι, δεν υπάρχουν!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας,

έχω μία αυθαίρετη μονοκατοικία που ο 1ος όροφος ειναι 102τμ και το ισόγειο αποθήκη επίσης 102τμ.

στο οικόπεδο υπάρχει ακόμη ένα σπίτι αυθαίρετο 70τμ.

τα 70τμ είναι προ του 75.

τα 102τμ είναι το 92. 

μπορώ να νομιμοποιήσω τα 70 με κατηγορία 1, και στα 102τμ να βγει άδεια νομιμοποίησης;;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.