Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 106 - Ν. 4495/17] Αυθαίρετα με δυνατότητα έκδοσης άδειας νομιμοποίησης ή κατεδάφισης


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 644
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

chatzal,

Αν έχεις τουλάχιστον 274 τμ ΣΔ το προσπαθείς. Αν όχι πρέπει να υπάρξει και κατεδάφιση.

 

Καλησπέρα Δημήτριε και ΙΑΣΟΝΑ.

Πολύ παλιά υπήρχε μια Πυθία μέσα σε ένα ρέμα, πήγαιναν οι ανήμποροι, άφηναν κάτι, τους έλεγε κάτι ανώδυνο και όλοι ήταν ικανοποιημένοι για εκατοντάδες χρόνια...

Μετά άλλαξαν τα πράγματα και με τον ίδιο τρόπο φτάσαμε να λέμε "το μοναστήρι νάναι καλά", πάλι για εκατοντάδες χρόνια...

Και ζωή συνεχίζεται με τον ίδιο τρόπο, για πόσα ακόμη χρόνια δεν ξέρω..

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, ΙΑΣΟΝΑΣ said:

Μετά συγχωρήσεως φίλε μου, το ότι, δεν τα "βλέπεις" εσύ ή η πολεοδομία, δεν σημαίνει αυτομάτως ότι, δεν υπάρχουν!

Ιάσονα δυστυχώς δεν νομίζω πως υπάρχουν. Το άρθρο 106 λέει υπαγωγή αυθαιρέτων για τα οποία εκδίδεται άδεια νομιμοποίησης. Στη συγκεκριμένη περίπτωση δε μπορούμε να κάνουμε υπαγωγή λόγω κατ 5. Άρα η νομιμοποίηση θα βγει χωρίς να μπορεί να γίνει υπαγωγή στον 4495, δηλαδή με πρόστιμα ανέγερσης και διατήρησης. Η επιλογή της κατ. 4 που λες νομίζω πως είναι λάθος, διότι στο κουτάκι που ζητάει αριθμό άδειας θα μπει η άδεια νομιμοποίησης, δηλαδή μια άδεια του 2021. Είναι δυνατόν σε ένα νόμο που τακτοποιούμε προ του 11, να έχουμε υφιστάμενη μια άδεια του 2021; Επίσης, την ίδια ακριβώς απάντηση με την πολεοδομία μου έδωσαν και από το helpdesk του ΤΕΕ. Παρακαλώ αν μπορούν και οι υπόλοιποι συνάδελφοι να τοποθετηθούν, γιατί είναι σίγουρα ένα ζήτημα που αρκετοί θα έχουμε βρει μπροστά μας μετά την κατάργηση της κατ. 5.

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πριν, kan62 said:

Και ζωή συνεχίζεται με τον ίδιο τρόπο, για πόσα ακόμη χρόνια δεν ξέρω..

Πόσο δίκιο έχεις....

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, ΙΑΣΟΝΑΣ said:

Πόσο δίκιο έχεις....

Αν αυτό το σχόλιο πήγαινε σε μένα και το ότι ακούω  την πολεοδομία, έχω να πω ότι έχω κάνει πολλές δουλειές χωρίς να ακούσω αυτά που λέει η πολεοδομία, όταν θεωρώ ότι δεν στέκουν. Στη συγκεκριμένη περίπτωση ψάχνω αυτό το θέμα αρκετές μέρες και με πολλές συζητήσεις κατέληξα στο συμπέρασμα αυτό. Εγώ αναφέρω κομμάτια από το νόμο για να στηρίξω την άποψη μου, αντιθέτως εσύ μιλάς για σαχλαμάρες, λες να βάλουμε κατ. 4 χωρίς καμία εξήγηση και συμφωνείς με ένα σχόλιο που λέει ότι ακούμε πυθίες και μοναστήρια. Θα ήθελα μια τεκμηριωμένη απάντηση και όχι τέτοιου είδους σχόλια. Αν πάλι έχω κάνει λάθος και δεν αναφερόσουν σε μένα, ζητάω συγγνώμη και  θα ήθελα και πάλι την άποψη σου σαν έμπειρο μέλος.

Link to comment
Share on other sites

Η άποψή μου είναι γραμμένη σε αρκετά σχόλια από την αρχή της κουβέντας και αναφέρεται μόνο στον νόμο.

Αντίθετη άποψη ή αντίθετα επιχειρήματα ακόμη δεν διάβασα...

Κραυγές της πολεοδομίας ότι έτσι είναι και ότι πας με τον παλιό τρόπο (αλήθεια ποιος να είναι ο τρόπος αυτός, εγώ μόνο δύο ξεχωριστές διαδικασίες νομιμοποίησης για τα πριν και μετά το 2011 βλέπω στο νόμο), η φωνούλες του helpdesk ότι δεν μπορείς συνάδελφε να εφαρμόσεις τον νόμο και παρόμοιες άλλες απόψεις ηττοπάθειας, μόνο σε σχόλια περί μοναστηριών μπορεί να με οδηγήσουν μετά από τις τόσες φορές που τα έχουμε ακούσει.

Το σχόλιο συνάδελφε δεν πήγαινε σε σένα προσωπικά αλλά σε όλη αυτή την κατάσταση που διαμορφώνεται στην εφαρμογή των νόμων. Υπόψη ότι μιλάμε για περιπτώσεις όπως : "πειραχτές νόμων" που βάζουν την ανεκδιήγητη διάταξη περί εφαρμογής δύο ΝΟΚ για τις νομιμοποιήσεις και τη βγάζουν μετά την κατακραυγή, πολεοδομίες που θεωρούν τη γνωστοποίηση διοικητική πράξη και συναδέλφους που ενώ διαβάζουν διατάξεις νόμων σε άπταιστα ελληνικά καταλήγουν να ρωτάνε και προφορικά την ΥΔΟΜ για να είναι νομικά κατοχυρωμένοι.

Μένω σε αυτά λοιπόν και περιμένω αντίθετη τεκμηρίωση...

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, kan62 said:

Η άποψή μου είναι γραμμένη σε αρκετά σχόλια από την αρχή της κουβέντας και αναφέρεται μόνο στον νόμο.

Αντίθετη άποψη ή αντίθετα επιχειρήματα ακόμη δεν διάβασα...

Κραυγές της πολεοδομίας ότι έτσι είναι και ότι πας με τον παλιό τρόπο (αλήθεια ποιος να είναι ο τρόπος αυτός, εγώ μόνο δύο ξεχωριστές διαδικασίες νομιμοποίησης για τα πριν και μετά το 2011 βλέπω στο νόμο), η φωνούλες του helpdesk ότι δεν μπορείς συνάδελφε να εφαρμόσεις τον νόμο και παρόμοιες άλλες απόψεις ηττοπάθειας, μόνο σε σχόλια περί μοναστηριών μπορεί να με οδηγήσουν μετά από τις τόσες φορές που τα έχουμε ακούσει.

Το σχόλιο συνάδελφε δεν πήγαινε σε σένα προσωπικά αλλά σε όλη αυτή την κατάσταση που διαμορφώνεται στην εφαρμογή των νόμων. Υπόψη ότι μιλάμε για περιπτώσεις όπως : "πειραχτές νόμων" που βάζουν την ανεκδιήγητη διάταξη περί εφαρμογής δύο ΝΟΚ για τις νομιμοποιήσεις και τη βγάζουν μετά την κατακραυγή, πολεοδομίες που θεωρούν τη γνωστοποίηση διοικητική πράξη και συναδέλφους που ενώ διαβάζουν διατάξεις νόμων σε άπταιστα ελληνικά καταλήγουν να ρωτάνε και προφορικά την ΥΔΟΜ για να είναι νομικά κατοχυρωμένοι.

Μένω σε αυτά λοιπόν και περιμένω αντίθετη τεκμηρίωση...

Αρχικά το σχόλιο μου πήγαινε προς τον Ιάσονα που πίστεψα πως υιοθέτησε το σχόλιο σου για να αναφερθεί σε μένα, αλλά οκ. Αυτό που θέλω να πω είναι πως υπάρχουν δύο ξεχωριστές διαδικασίες νομιμοποίησης, όπως λες, για τα πριν και τα μετά του 2011, όμως υπάρχει μια λεπτομέρεια που παραθέτω από το άρθρο 94 παρ. 1: "Κατεδαφίζονται, επίσης, και επιβάλλονται κατά τις διατάξεις του παρόντος πρόστιμα ανέγερσης και διατήρησης αυθαιρέτων, καθώς και ποινικές κυρώσεις οι αυθαίρετες κατασκευές που έχουν πραγματοποιηθεί πριν από την ανωτέρω ημερομηνία, αλλά δεν έχουν υπαχθεί, για οποιονδήποτε λόγο, σε διατάξεις νόμων περί αναστολής επιβολής κυρώσεων." Στη δική μας περίπτωση δε μπορούμε όντως για κάποιο λόγο να κάνουμε υπαγωγή, οπότε εγώ καταλαβαίνω ότι ανήκουμε σε αυτή την περίπτωση.

Link to comment
Share on other sites

58 λεπτά πριν, vasilori said:

 Στη δική μας περίπτωση δε μπορούμε όντως για κάποιο λόγο να κάνουμε υπαγωγή, οπότε εγώ καταλαβαίνω ότι ανήκουμε σε αυτή την περίπτωση.

Άρα μιλάς για ειδική περίπτωση και εμείς μιλάμε γενικά.

Link to comment
Share on other sites

17 λεπτά πριν, kan62 said:

Άρα μιλάς για ειδική περίπτωση και εμείς μιλάμε γενικά.

Μιλάω για τη δικιά μου περίπτωση για την οποία έκανα αρχικά την ερώτηση σε προηγούμενο ποστ, αλλά το γενικεύω κιόλας για παρόμοιες περιπτώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Στις 15 Σεπτεμβρίου ρώτησες για αυθαίρετο μετά το 2011 και στις 25 Σεπτεμβρίου για αυθαίρετο του 1993.

Εμείς μιλάμε για το δεύτερο. Αυτό δεν έχει αδυναμία υπαγωγής.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.