Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[ΑΡΘΡΟ 106 - Ν. 4495/17] Αυθαίρετα με δυνατότητα έκδοσης άδειας νομιμοποίησης ή κατεδάφισης


Recommended Posts

καλημέρα , θα ήθελα τη γνώμη σας στην εξής περίπτωση

Έχουμε δυο ξεχωριστά οικόπεδα (όμορα) που ανήκουν το ένα ανήκει 100% στον ένα αδελφό και το άλλο στον άλλο αδελφό 100%. Τα οικόπεδα είναι εντός σχεδίου άρτια και οικοδομήσιμα. Σε κάθε οικόπεδο υπάρχει αυθαίρετο κτίσμα και ενδεχομένως να μην έχει βγεί άδεια (είμαστε στο ψάξιμο μέσω καταλόγων). Οι κατασκευές είναι προ 75. Πελάτης θέλει να αγοράσει και τα δύο οικόπεδα και θα βγεί άδεια κατεδάφισης (πριν την αγορά) , έτσι ώστε ώστε στο τέλος να γίνει ένα ενιαίο καθαρό αδόμητο οικόπεδο. Το πρόβλημα που έχω είναι οτι το κτίσμα στο ένα οικόπεδο μπαίνει κατα 60εκ στο όμορο οικόπεδο. Πως μπορώ να τακτοποιήσω και μετα να βγουν οι άδειες κατεδάφισης; Μήπως να καλέσω πολεοδομία και μετα την επιβολη προστίμου να κατεδαφίσω με 500€ έκαστο; Τί θα γίνει με τα 60 εκ που μπαίνουν στο ξένο οικόπεδο τακτοποιούνται;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 641
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Και γιατί δεν βγάζεις την άδεια κατεδάφισης για το εντός οικοπέδου τμήμα , και κατά την κατεδάφιση ρίξε και τα 60cm. Ποιος θα το καταλάβει ?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

αρχικά θα προτιμούσα να κινηθώ με απόλυτα σωστές οδούς, αν υπάρχει μεγάλο μπλέξιμο θα γίνει κάτι παρόμοιο

εν τέλει ένα κενό οικόπεδο θα μείνει και όλοι θα είναι χαρούμενοι

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 16/7/2018 at 1:02 ΜΜ, ZesteR said:
Καλησπέρα
έχω την παρακάτω περίπτωση, όπου θέλω να κάνω και ρύθμιση με τον 4495 αλλά και νομιμοποίηση με άδεια.
 
οικοδομική άδεια:
Διόροφη μονοκατοικία με υπόγειο εκτός σχεδίου: Κάλυψη 140 τ.μ. Δόμηση 210 τ.μ. Υπόγειο 140 τ.μ.
Αυθαιρεσίες προς ρύθμιση με 4495:
Αλλαγή χρήσης του υπογείου σε κατοικία 130 τ.μ. περίπου,
Κλείσιμο Η/Χ 20 τ.μ. περίπου,
Ανύψωση στάθμης θεμελίωσης 0,80 μέτρα περίπου: το υπόγειο αντί να έχει οροφή στα 0,8 μέτρα από το έδαφος έχει από 1,5 έως 1,6 μέτρα
 
Αυθαιρεσία προς Νομιμοποίηση:
Αλλαγή θέσης της κατοικίας σε σύννομη θέση. (το νέο περίγραμμα ταυτίζεται με το της αδείας ελάχιστα, περίπου 30 τ.μ.)
Το αγροτεμάχιο είναι επίπεδο.
Στην πολεοδομία μου λέει πως για να μπορέσω να νομιμοποίησω την αλλαγή θέσης θα πρέπει το προς νομιμοποίηση να είναι στατικά ανεξάρτητο με το προς ρύθμιση!!!
 
Η ερωτήσεις είναι:
α) τι πρόστιμο πληρώνει αν δεν κάνω νομιμοποίηση την αλλαγή θέσης αλλά την ρυθμίσω με 4495? Αν κατάλαβα καλά τον νόμο δεν μπορώ να βάλω 250 € αλλά πρέπει να πληρώσει πολύ μεγάλο πρόστιμο, σαν να μην έχει Ο.Α. για τα τ.μ. του περιγράμματος εκτός της Ο.Α.
β) η πολεοδομία τα λέει σωστά για τα προς νομιμοποίηση σε νέα θέση?
 
Μου φαίνεται παράλογο να δώσει πχ 10000 € για αλλαγή χρήσης υπογείου, ΗΧ και ανύψωση και να πρέπει να δώσει άλλα 10,20,30.000 € επειδή το κτίριο χτίστηκε σε διαφορετική αλλά σύννομη θέση.

Καλημέρα.

Επαναφέρω το θέμα μήπως άλλαξε κάτι (βγήκε και ο 4546/2018).

Πραγματικά με έχει σκάσει η υπόθεση αυτή.

Θέλω να νομιμοποιήσω την αλλαγή θέσης και να πληρώσω για ρύθμιση με 4495 όλες τις άλλες αυθαιρεσίες.

Αλλαγή θέσης και λοιπές αυθαιρεσίες είναι στατικά εξαρτημένες????!!!!

Είναι δυνατόν να πληρώσει υπέρογκα ποσά μόνο και μόνο γιατί παλιά δεν έκανε ενημέρωση για την αλλαγή θέσης σε σύννομη θέση???

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα σας,

θα ήθελα την αποψή σας για το εξής: Έχω περίπτωση αυθαίρετης κατοικίας με ισόγειο (ολοκληρωμένο), Α΄ όροφο (που έχει ολοκληρωθεί μόνο ο φέρων οργανισμός) και εξώστες στον Α' όροφο χωρίς οικοδομική άδεια, εντός σχεδίου που έγινε το 1989. Η κατοικία είναι σύννομη και μπορεί να νομιμοποιηθεί με οικοδομική άδεια, όμως οι εξώστες που έχει παραβιάζουν τους όρους δόμησης της περιοχής, καθώς είναι συνεχόμενοι με μήκος μεγαλύτερο των 4 μέτρων, ενώ στην περιοχή υπάρχει περιορισμός που λέει ότι πρέπει να έχουν μήκος μικρότερο των 4 μ. 

Σε αυτή την περίπτωση λοιπόν είναι δυνατόν να εκδοθεί άδεια νομιμοποίσης για την κατοικία χωρίς τους εξώστες και τακτοποίηση για τους εξώστες ή αυτό δεν γίνεται λόγω της στατικής εξάρτησης μεταξύ τους άρα γίνεται τακτοποίηση μόνο για όλο το κτίριο πληρώνοντας το ενιαίο ειδικό πρόστιμο?

Αν γίνει τακτοποίηση πως θα μπορέσει να κλείσει τον Α' όροφο αργότερα με τοίχους?

Υπάρχει κάτι που θα μπορούσε να κάνει για να βγάλει άδεια (όπως να κόψει τα μπαλκόνια)?

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για τη βοήθειά σας και συγγνώμη για τη μεγάλη ερώτηση, αλλά σπάω το κεφάλι μου μήπως μου ξεφεύγει κάτι και μπορώ τελικά να βγάλω άδεια.

 

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.

Αν ο ιδιοκτήτης δε θέλει να σπάσει τους εξώστες τότε η μόνη λύση είναι η τακτοποίηση ή μπορεί σύμφωνα με το άρθρο 106 - παρ 1 - α - ββ  - ii αν καταλαβαίνω σωστά τι εννοεί να πληρώσει το 20 % του προστίμου για το κτίριο, να βγάλει οικοδομική άδεια για το κτίριο, να κάνει τακτοποίηση για τους εξώστες και μετά από 30 χρόνια να υποβληθεί συμπληρωματική τεχνική έκθεση για τη στατική επάρκεια και αυτοτέλεια του κτιρίου (χωρίς τους εξώστες). 

Αν θελήσει να σπάσει τους εξώστες τότε θα πρέπει στο σύστημα να βάλω ένα φύλλο καταγραφής για έγκριση κατεδάφιση τμήματος εξώστη και ένα φύλλο καταγραφής για νομιμοποίηση?

Επίσης είναι εύκολο να σπάσει τμήμα του εξώστη?

Ευχαριστώ πολύ και πάλι για τη βοήθεια.

Link to comment
Share on other sites

αν θα κάνεις νομ/ση της κατοικίας τότε θα υποβάλεις και στατική μελέτη συντεταγμένη με τις προδιαγραφές στατικών της εποχής ανέγερσης της

Οι εξώστες κατεδαφίζονται πανεύκολα 

Πράγματι εξ αρχής θα χρειαστεί  δήλωση στον 4495 πληρώνοντας ένα παράβολο (για τους εξώστες και την κατοικία) και

μετέπειτα στο e-Άδειες θα χρειαστείς μια πράξη  "έγκριση κατεδάφισης" θα περάσει ο Ε.Δ θα εκδώσει το Πισ/κό καλής εκτέλεσης

και τότε μόνο  με  μια άλλη πράξη θα εκδώσεις την "άδεια νομ/σης" 

Πριν την έκδοση θα χρειαστεί να  πληρώσεις το 20% του προστίμου (ανέγερσης και διατήρησης) 

Αυτά καταλαβαίνω εγώ -ίσως άλλος να έχει άλλη γνώμη

 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα σας,

 

Θα ήθελα την βοήθεια σας για το εξής: Υποβολή σε 4178 με φύλλο καταγραφής για άδεια νομιμοποίησης.

Δεν έχει γίνει κάτι μέχρι τώρα. Έχω όλα τα υπόλοιπα δικαιολογητικά να ανεβάσω αλλά δεν πρόκειται να έχω βγάλει άδεια μέχρι Μάιο 2019 που έχει πάρει παράταση η ολοκλήρωση δικαιολογητικών για τον 4178.

 

Τι κάνω? Να κάνω μεταφορά στον 4495 απο τώρα? Τα δύο χρόνια για να εκδοθεί η άδεια θα αρχίσουν να μετράνε απο την ημερομηνία μεταφοράς σε αυτη την περίπτωση? 

Για την έκδοση άδειας νομιμοποίησης τώρα με βάσει ποιον νόμο/άρθρο κλπ. πρέπει να ετοιμασω τι θα χρειαστεί? Τι ισχύει?

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για την βοήθεια!

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.