Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[ΑΡΘΡΟ 106 - Ν. 4495/17] Αυθαίρετα με δυνατότητα έκδοσης άδειας νομιμοποίησης ή κατεδάφισης


Recommended Posts

Καλησπέρα
έχω την παρακάτω περίπτωση, όπου θέλω να κάνω και ρύθμιση με τον 4495 αλλά και νομιμοποίηση με άδεια.
 
οικοδομική άδεια:
Διόροφη μονοκατοικία με υπόγειο εκτός σχεδίου: Κάλυψη 140 τ.μ. Δόμηση 210 τ.μ. Υπόγειο 140 τ.μ.
Αυθαιρεσίες προς ρύθμιση με 4495:
Αλλαγή χρήσης του υπογείου σε κατοικία 130 τ.μ. περίπου,
Κλείσιμο Η/Χ 20 τ.μ. περίπου,
Ανύψωση στάθμης θεμελίωσης 0,80 μέτρα περίπου: το υπόγειο αντί να έχει οροφή στα 0,8 μέτρα από το έδαφος έχει από 1,5 έως 1,6 μέτρα
 
Αυθαιρεσία προς Νομιμοποίηση:
Αλλαγή θέσης της κατοικίας σε σύννομη θέση. (το νέο περίγραμμα ταυτίζεται με το της αδείας ελάχιστα, περίπου 30 τ.μ.)
Το αγροτεμάχιο είναι επίπεδο.
Στην πολεοδομία μου λέει πως για να μπορέσω να νομιμοποίησω την αλλαγή θέσης θα πρέπει το προς νομιμοποίηση να είναι στατικά ανεξάρτητο με το προς ρύθμιση!!!
 
Η ερωτήσεις είναι:
α) τι πρόστιμο πληρώνει αν δεν κάνω νομιμοποίηση την αλλαγή θέσης αλλά την ρυθμίσω με 4495? Αν κατάλαβα καλά τον νόμο δεν μπορώ να βάλω 250 € αλλά πρέπει να πληρώσει πολύ μεγάλο πρόστιμο, σαν να μην έχει Ο.Α. για τα τ.μ. του περιγράμματος εκτός της Ο.Α.
β) η πολεοδομία τα λέει σωστά για τα προς νομιμοποίηση σε νέα θέση?
 
Μου φαίνεται παράλογο να δώσει πχ 10000 € για αλλαγή χρήσης υπογείου, ΗΧ και ανύψωση και να πρέπει να δώσει άλλα 10,20,30.000 € επειδή το κτίριο χτίστηκε σε διαφορετική αλλά σύννομη θέση.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 641
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

παραθέτω το συνημμένο έγγραφο.

Για τη νομιμοποίηση των αυθαιρεσιών το γήπεδο διαθέτει αρκετό μη υλοποιημένο συντελεστή δόμησης και κάλυψης. διότι βλέπω ότι προσθέτεις σε αυθαίρετη δόμηση 150 τμ;

Η επιφάνεια του γηπέδου ποια είναι;

Η αλλαγή θέση με παραβίαση πολεοδομικών διατάξεων χρεώνεται (και στο ν. 4178) με υπέρβαση κάλυψης και φυσικά λόγω συστημικής καταχώρησης μπαίνει και Υ.Δ.

 

τμηματικη νομιμοποιηση τακτοποιηση εγγρ. 30631 14.6.2016.pdf

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς σ ευχαριστώ για την απάντηση.

Δεν θέλω να νομιμοποίησω τα τ.μ. που αλλάξανε χρήση, καθώς έχω σχεδόν εξαντλήσει τα επιτρεπόμενα. Αυτά τα τ.μ. θα πάνε με ρύθμιση 4495 και θα πληρώσουν πρόστιμο.

Όμως την αλλαγή θέσης σε διαφορετική αλλά σύννομη θέση θέλω να την νομιμοποίησω με άδεια.

Το έγγραφο που επισυναπτεις λέει ότι σε εξ ολοκλήρου αυθαίρετες κατασκευές,  πρέπει το προς ρύθμιση να ναι στατικά ανεξάρτητο για να νομιμοποιήσεις το σύννομο.

Μήπως αυτό το σημείο, οδηγεί με το γράμμα του νόμου, στο ότι μπορώ να νομιμοποίησω την αλλαγή θέσης? Είμαι εξ ολοκλήρου αυθαίρετος? Δε νομίζω.

Με το πνεύμα του νόμου, είναι δυνατόν - σωστό να πληρώσει πρόστιμο για αλλαγή θέσης σε σύννομη θέση, χιλιάδες ευρώ? (110 τμ + 70 τμ Υπέρβαση κάλυψης κ δόμησης???)

Όσο δυνατή τεχνικά-στατικά είναι, αν πάω με ρύθμιση 4495 της μετακίνησης, η καθαίρεση σε 30 χρόνια του αυθαιρετου υπογείου που ρυθμίζεται με τον 4495, το ίδιο ακριβώς είναι και αν πάω με νομιμοποίηση της μετακίνησης, αντί για ρύθμιση που συνεπάγεται χιλιάρικα...

 

Edited by ZesteR
Link to comment
Share on other sites

57 λεπτά πριν, ZesteR said:

Με το πνεύμα του νόμου, είναι δυνατόν - σωστό να πληρώσει πρόστιμο για αλλαγή θέσης σε σύννομη θέση, χιλιάδες ευρώ? (110 τμ + 70 τμ Υπέρβαση κάλυψης κ δόμησης???)

Nαι διότι η θέση του δεν είναι σύννομη και στο ακίνητο παραβιάζονται πολεοδομικές διατάξεις οπότε δεν μπορείς να πας με κατηγορία 3 για απλή μετακίνηση καθόλα νόμιμου κτιρίου. Κάποιος που δεν θέλει να πληρώσει χρήματα και να ξεμπερδεύει, επιλέγει σε τέτοιες περιπτώσεις (εφόσον φυσικά γίνεται) τη νομιμοποίηση.

Η παράβαση της εσφαλμένης θέσης ανέγερσης κτιρίου στο οικόπεδο/γήπεδο παραβιάζοντας πολεοδομικές διατάξεις, ανέκαθεν θεωρούνταν ως πολύ σοβαρή παράβαση και προ των τελευταίων νόμων αυθαιρέτων.

Από κει και πέρα, στις νομιμοποιήσεις το "αφεντικό" παραμένει η ΥΔΟΜ οπότε ότι και να λέμε εμείς εδώ, η Υπηρεσία θα αποφασίσει.

Link to comment
Share on other sites

Εννοείται αφεντικό είναι η ΥΔΟΜ, όπου φάνηκαν καταρχάς αρνητικοί στο να επιτρέψουν νομιμοποίηση, διότι λένε το προς νομιμοποίηση (αλλαγή θέσης σε σύννομη θέση) δεν είναι στατικά ανεξάρτητο από τα προς ρύθμιση (κλειστοί Η/Χ, υπόγειο με αλλαγή χρήσης κλπ).

Για αυτό λέω και και εγώ με τη σειρά μου:

Το έγγραφο που αναφέρεις, επικαλούνται και στην ΥΔΟΜ και επισυνάπτω κ πάλι, μιλάει για εξ ολοκλήρου αυθαίρετα.

Άρα εγώ μπορώ να νομιμοποίησω την αλλαγή θέσης.

τμηματικη νομιμοποιηση τακτοποιηση εγγρ. 30631 14.6.2016.pdf

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνάδελφοι, σε οικόπεδο άρτιο και μη οικοδομήσιμο (θα καταστεί οικοδομήσιμο μετά τη παραχώρηση δρόμου σε κοινή χρήση) κατασκευάστηκε, στατικά ανεξάρτητη και λειτουργικά εξαρτημένη, αυθαίρετη επέκταση ισογείου-ορόφου σε επαφή με κτίριο προ του 55’. Το αυθαίρετο τμήμα πληροί τους πολεοδομικούς κανονισμούς εφόσον γίνει η παραχώρηση. Μπορεί να εκδοθεί άδεια νομιμοποίησης; Επειδή κάνω τη παραχώρηση τώρα επηρεάζει με ποιους πολεοδομικούς κανονισμούς θα εκδώσω την άδεια;

forum.jpg

Edited by fountasI
Link to comment
Share on other sites

Στην άδεια νομιμοποίησης (μέσω ν. 4495)του αυθαιρέτου που δείχνεις (το οποίο πρέπει να είναι προ 28/7/2011) θα κάνεις χρήση του συνόλου των διατάξεων κατά τον αποδεδειγμένο χρόνο κατασκευής του αυθαιρέτου ή του συνόλου των σημερινών διατάξεων (ΝΟΚ +ΦΕΚ 289/ΑΑΠ/2011).

Link to comment
Share on other sites

(από μεταφορά. Pavlos33)

Καλησπέρα, 

πως μπορώ να νομιμοποιήσω θέση στάθμευσης ( έχει είδη δημιουργηθεί, και έχω την 'αδεια΄απο όλους τους συνιδιοκτήτες της πολυκατοικίας) σε πρασιά μέσω του νόμου αυθαιρέτων 4495/17. Δε μπορώ να βρω / καταλάβω σε ποια κατηγορία αυθαιρεσίας μπορώ να το εντάξω. Διάβασα παραπάνω τις συζητήσεις, και κατάλαβα οτι ίσως π΄ρεπει να εκδοθεί νέα οικοδομική άδεια αλλά θέλω να το αποφύγω. Το κτίριο είναι του 81 με τελευταία στρογγγυλή σφραγίδα του 83. Επίσης για το θεμα της υποχρεωτικής φύτευσης γνωρίζω οτι δεν με 'πιάνει' λογω παλαιότητας του κτιρίου.

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Τι θέση στάθμευσης είναι αυτή; Ανοικτή; Κλειστή;

Αν είναι απλά ένας χώρος στον ακάλυπτο που κάποιος βάζει το αμάξι του δεν υπάρχει αντικείμενο πολεοδομικής τακτοποίησης. Αν έχεις κατασκευές όπως στέγαστρα, τσιμεντοστρώσεις, διαμορφώσεις εδάφους ράμπες κλπ υπολογίζονται με αναλυτικό προϋπολογισμό. Αν είναι κλειστός χώρος υπολογίζεται με υπέρβαση δόμησης, κάλυψης και παραβίαση προκηπίου. Αυτά όσον αφορά τον υπολογισμό του προστίμου. Γιατί λες ότι πρέπει να βγάλεις άδεια; Πιθανόν να μπορείς αλλά δεν είναι υποχρεωτικό.

Από κει και πέρα αν δεν υπάρχει κάποια αποκλειστική χρήση μιλάμε για χώρο κοινόχρηστο. Έχε υπ' όψιν σου ότι το γεγονός πως ένας εκ των ενοίκων της πολυκατοικλιας θα λάβει συναινέσεις για να τον ρυθμίσει δεν θα του δώσει σε καμία περίπτωση ιδιοκτησιακό δικαίωμα και θα πρέπει να το γνωρίζει αυτό. Κάτι τέτοιο μπορεί να γίνει μόνο με τροποποίηση της σύστασης.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλήμερα,

Καταρχην δεν ξέρω αν το εν λόγω θέμα είναι 10o&  πρεπεί να αναρτηθεί σε αυτη την κατήγορια. Αν εχώ κανει λαθός συγχώρεστε. 

Σε δύωροφη οικόδομη με υπογείο εγίνε τακτοποιείση του ξεμπαζώματος και της αλλαγής χρήσης των υπογείων. Στην Ο.Α. προβλέποταν στέγη, η οποία δεν εγίνε και καταγραφήκε στα σχέδια και στην τεχνίκη εκθέση της δήλωση Ν.4178/17 εγίνε ορίστικη και υπήρξε σύσταση  και πώληση ορίζοντια της ιδίοκτήσια ( ενα απο τα εν λόγω υπογεία) .

Σήμερα ο ίδιοκτητης μ ζήτησε να τον ενήμερωσω αν μπορεί να κατασκεύαστει τώρα στέγη, Είμαι κατα 90% σίγουρο οτί εφόσον εχούμε ξεπέρασει των ογκό κατά πολυ( τακτοποιήση των υπογείων) και ξέπερναμε και το επίτρεπομενο υψός με την στέγη (διοτι το υψός προσμέτραται από την στάθμη του εδάφος και οχί απο την διαμόρφωση στη αδεία ) δεν γίνετε?

Κανώ καπού λαθός? Γνωρίζει καποιό κατι διαφόρετικο για αυτές τις περιπτώσεις?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.