Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 106 - Ν. 4495/17] Αυθαίρετα με δυνατότητα έκδοσης άδειας νομιμοποίησης ή κατεδάφισης


Recommended Posts

N.4495/2017 - Άρθρο 106: "Υπαγωγή αυθαιρέτων για τα οποία εκδίδεται άδεια νομιμοποίησης ή κατεδάφισης", εκεί θα βρεις ό,τι θέλεις.....

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 646
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλημέρα , θα ήθελα τη βοήθεια σας σε μια περίπτωση που έχω...

Σε ένα οικόπεδο έχω τρία κτίσματα. Ένα προ του 55, 31 τμ περίπου , ένα του 2007 ισόγειο 33τμ και υπόγειο 26 τμ  και τέλος ένα κτίσμα του 2017 18 τμ περίπου.

Σαφώς και τακτοποίηση δεν γίνεται. Μου είπαν όμως ότι μπορώ ή να τακτοποιήσω το κτίσμα του 2007 καθώς το προ 55 είναι νομίμως υφιστάμενο και να βγάλω άδεια για το κτίσμα του 2017.

ή να βγάλω μία άδεια για όλα τα κτίσματα. Τι με συμφέρει καλύτερα...?

ευχαριστώ...

Μην ανοίγεις χωρίς ουσιαστικό λόγο νέο θέμα και χωρίς πρώτα να κάνεις αναζήτηση σε ήδη υπάρχον, με ίδιο ή παραπλήσιο περιεχόμενο. Το θέμα σου συγχωνεύτηκε στο παρόν. Διάβασε προσεκτικά τους κανόνες συμμετοχής στο φόρουμ.

Pavlos33

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

On 20/10/2020 at 5:23 ΜΜ, Kristiana Kyritsi said:

... Η διαδικασία για "αυτοκατεδάφιση" αυθαιρέτου ποια είναι;...

 

Και για να έχουμε στοιχειωδώς σωστή ορολογία ως Μηχανικοί σε φόρουμ Μηχανικών διαδικασία «αυτοκατεδάφιση» δεν υπάρχει σε καμία πολεοδομική διάταξη.

Μονο σε διατάξεις που βάζουμε μπουρλότο αλλά αυτό είναι άλλου πάτερ ευαγγέλια…

 

Κατά τα άλλα σου απάντησε ο ΙΑΣΟΝΑΣ μαντεύοντας ορθά το ζητούμενο σου.

 

1 ώρα πριν, Elena Stefanaki said:

...

Σαφώς και τακτοποίηση δεν γίνεται. ,,,

Γιατί δεν γίνεται (πέραν του κτιρίου κατασκευασμένο το 2017 αν είναι άνευ άδειας)? Κάποια Άδεια έχει βγει ποτέ για το γεωτεμάχιο?

 

Υ.Γ.

και μη τσαντίζεις τον Παύλο μας κάνοντας τον να κάνει άσκοπες υπερωρίες για μεταφορές (τέλος το οφφ τοπικ ΥΓ)

Edited by Didonis
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Για κατεδάφιση  κτίσματος σε μη άρτιο οικόπεδο κατ. 5  μπορεί και τωρα μετά την λήξη της  ημερομηνίας για κατ. 5  να πληρωθεί  το παράβολο και μετά υποβληθεί  εγκριση εργασιών κατεδάφισης ?

Link to comment
Share on other sites

Όχι..μόλις πας να πατήσεις το κουμπί για αρχική υποβολή με δηλωμένη κατ.5 παρότι έχεις "προς έκδοση κατεδάφισης" το σύστημα "βλέπει" το κατ.5 και δεν σε αφήνει να προχωρήσεις...👀

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, παρότι η οικεία μου είναι προ του 83 δεν βρίσκω αποδεικτικό παλαιότητας που να μπορώ να το αποδείξω ( ένορκες βεβαιώσεις και βεβαίωση από τον πρόεδρο της κοινότητας περί παλαιότητας δεν ξέρω αν μπορούν να θεωρηθούν επαρκή στοιχεία αλλά μπορώ να τις έχω ) . Το σπίτι βγήκε με άδεια ( δεν ολοκληρώθηκε ) για οικόπεδο Α και έγινε στο οικόπεδο Β χωρίς ο μηχανικός να αλλάξει ποτέ τα σχέδια και να ενημερώσει την πολεοδομία, άρα όλο το σπίτι μου βγήκε αυθαίρετο με αποδεικτικό παλαιότητας το 84 την πρώτη ηλεκτροδότηση. Αντί λοιπόν να το έχω κατηγορία 5 σκέφτηκα αν θα σύμφερε η άδεια νομιμοποίησης. Πρόκειται για 2όροφο με πλάκα  και με κατασκευασμένη σοφίτα με ξύλινο σκελετό και κεραμοσκεπή πάνω σε αυτή ( έτος κατασκευής 2005). Πιο συγκεκριμένα 90τμ ο κάθε όροφος και 47 τμ. ο ωφέλιμος χώρος της σοφίτας. Αν πάω με την άδεια νομιμοποίησης εκτός από τα αρχιτεκτονικά την Μ.Σ.Ε τοπογραφικό η Υδόμ μου είπε ότι μηχανολογικα και ηλεκτρολογικά σχέδια δεν χρειάζονται εφόσον έχει κατασκευαστεί το σπίτι δεν μπορύν να τα ελέγξουν. Για τα απαιτούμενα δικαιολογητικά που μπορώ να ψάξω για να ξέρω τι θα αντιμετωπίσω; Επίσης όταν θα κάνω αρχίσω την έκδοση θα είναι με τον ΓΟΚ του 73 η αν θελήσω με τον ΓΟΚ του 85 η τον ΝΟΚ ; Επίσης από ποια χρονολογία πρέπει να μπουν και οι  μελέτες πυροπροστασίας η θερμομόνωσης ;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων 
 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα. Τι γίνεται στην περίπτωση που έχει παρέλθει το διάστημα των δύο ετών για την έκδοση αδείας νομιμοποίησης? Γιατί αν ισχύει..........αυτό που γράφεται στον νόμο...... δεν ξέρω τι θα πρέπει να κάνω. Υπάρχει κάποιος/α συνάδελφος που μπορεί να βοηθήσει?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.