Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[ΑΡΘΡΟ 106 - Ν. 4495/17] Αυθαίρετα με δυνατότητα έκδοσης άδειας νομιμοποίησης ή κατεδάφισης


Recommended Posts

Να σκεφτείτε ότι με έκαναν να τα περάσω και από Σ.Α. διότι είχαν ερμηνεύσει ότι για όλες τις νομιμοποιήσεις απαιτείτο γνωμοδότηση του Σ.Α. Επίσης καθυστερήσεις για προσωπικούς δικούς μου λόγους ή του πελάτη, ασθένειες, δυσκολία εύρεσης χρημάτων για την έκδοση της αδείας κ.λ.π.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 641
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Tο άρθρο 106 λέει τα εξής:

1. α) Στην περίπτωση αυθαίρετων κατασκευών ή χρήσεων για τις οποίες μπορεί να εκδοθεί άδεια νομιμοποίησης, εφόσον καταβληθεί το παράβολο της περίπτωσης ι του άρθρου 99 και εκδοθεί η σχετική οικοδομική άδεια νομιμοποίησης εντός δύο (2) ετών ή έγκριση εργασιών κατεδάφισης, εντός έξι (6) μηνών από την καταβολή του, δεν οφείλεται άλλο πρόστιμο. Αν παρέλθει άπρακτο το χρονικό διάστημα των δύο (2) ετών για λόγους που οφείλονται σε υπαιτιότητα του αιτούντος, εφαρμόζονται οι διατάξεις για την κατεδάφιση και επιβολή προστίμου αυθαιρέτων. Δεν συνυπολογίζεται στο χρονικό διάστημα των δύο (2) ετών, ο χρόνος καθυστέρησης έκδοσης της οικοδομικής άδειας για λόγους που δεν οφείλονται σε υπαιτιότητα του αιτούντος.

Επειδή δεν γνωρίζουμε εμείς περισσότερες λεπτομέρειες,υπολόγισε καταρχάς πόσος χρόνος πέρασε από την ημερομηνία υπαγωγής (πληρωμή παραβόλου) και το χρονικό διάστημα που απαιτήθηκε για την γνωμοδότηση Σ.Α. (Ίσως αποτελούν δείκτες για το αν μπορείς να το χειριστείς διαφορετικά).

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Η υπαγωγή (πληρωμή παραβόλου) έγινε στα μέσα του 2018. Απόφαση έγκρισης Σ.Α. τέλος του 2019. Για την ακρίβεια έχουν περάσει 28 μήνες από την πληρωμή του παραβόλου, και ένας χρόνος από την έγκριση του Σ.Α. Σε μία άλλη υπόθεση μου, οι πρώτοι μήνες του 2020 πήγαν χαμένοι διότι δεν είχαν οριστεί τα μέλη των Σ.Α. Ξέρετε που πρέπει να απευθυνθώ?

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν μου έχει τύχει...-απλά διάβασα το πρόβλημα σου και σκέφτηκα ότι ίσως κάποιες καθυστερήσεις μπορεί να τεκμηριωθεί ότι δεν οφείλονται σε εσάς (μηχ/κό και ιδιοκτήτη) αλλά σε εξωγενείς παράγοντες (όπως για παράδειγμα αυτό που παραθέτεις,την καθυστέρηση συγκρότησης ενός συμβουλίου..)

-υ.γ.απλά να συμπληρώσω ότι η καθυστέρηση ΣΑ (που  βγήκε τέλη 2019 κλπ.) τεκμηριώνεται από τα επίσημα έγγραφα που έχεις στα χέρια σου ούτως ή άλλως,αφού παντού αναγράφονται ημερομηνίες.

Edited by ChristinaK
συμπλ.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

για την ακρίβεια καλύτερα να υπολογίζεις υπέρ σου το διάστημα από την αίτηση για ΣΑ μέχρι την έκδοση της απόφασης

δεν νομίζω ότι απευθύνεσαι κάπου, το σύστημα δεν πρέπει να ελέγχει το διάστημα που πέρασε, απλά τεκμηριώνεις την καθυστέρηση χωρίς υπαιτιότητα σου στα σχόλια ή στην τε και ανεβάζεις στα λοιπά δικαιολογητικά τα λοιπά έγγραφα

γενικά έχω ακούσει ότι οι περισσότερες πολεοδομίες δεν ασχολούνται με τη διετία, όχι ότι έχει ιδιαίτερη σημασία, αφού η ευθύνη παραμένει σε σε΄να

κ εσύ ρε παιδάκι μου, τι βιάστηκες να το γυρίσεις σε άδεια; δεν ξεκίναγες τη διαδικασία και να το γυρίσεις αφού είναι όλα έτοιμα;

πρακτικά δεν έχει διαφορά, αν βγει η άδεια δεν πέφτουν τόκοι, αν δεν βγει έτσι κ αλλιώς πέφτουν από την ημερομηνία πληρωμής του παραβόλου (άσε που δεν πέφτουν τόκοι, δεν το έχουν φτιάξει στο σύστημα)

Edited by zazeng
Link to comment
Share on other sites

Επιπλέον, γνωρίζει κάποιος με ποιά επιλογή εκδίδεται η άδεια νομιμοποίησης. Η ΥΔΟΜ μου λέει Κατηγορία 1 χωρίς προέγκριση. Συμφωνείτε?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Kαλημέρα σας,

Το ίδιο θα ήθελα να ρωτήσω και εγώ για την 2ετια, δεν έχει βγει κάποια αναθεώρηση του άρθρου περί της παράτασης αυτού του διαστήματος? 

Έχω και εγώ περίπτωση άδειας νομιποίησης που η πολεοδομία λόγω ενός μόνο υπαλλήλου που ελέγχει και εργάζεται παράλληλα και σε άλλη θέση στον δήμο (και στην πολεοδομία εργάζεται 2 φορές τον μήνα!), σε συνδυασμό με την τρέχουσα κατάσταση του κορονοιού (που έχει επιφέρει έξτρα καθυστερήσεις από μέρος του, της υπηρεσίας) τελειώνει η 2ετία σε μερικούς μήνες και ακόμη δεν έχει εκδοθεί η προέγκριση. 

 

Link to comment
Share on other sites

περιγραφεις ακριβως αυτο

.              α) Στην περίπτωση αυθαίρετων κατασκευών ή χρήσεων για τις οποίες μπορεί να εκδοθεί άδεια νομιμοποίησης, εφόσον καταβληθεί το παράβολο της περίπτωσης ι του άρθρου 99 και εκδοθεί η σχετική οικοδομική άδεια νομιμοποίησης εντός δύο (2) ετών ή έγκριση εργασιών κατεδάφισης, εντός έξι (6) μηνών από την καταβολή του, δεν οφείλεται άλλο πρόστιμο.

Αν παρέλθει άπρακτο το χρονικό διάστημα των δύο (2) ετών για λόγους που οφείλονται σε υπαιτιότητα του αιτούντος, εφαρμόζονται οι διατάξεις για την κατεδάφιση και επιβολή προστίμου αυθαιρέτων.

Δεν συνυπολογίζεται στο χρονικό διάστημα των δύο (2) ετών, ο χρόνος καθυστέρησης έκδοσης της οικοδομικής άδειας για λόγους που δεν οφείλονται σε υπαιτιότητα του αιτούντος.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Τελικά με την κατηγορία 5 και με την δυνατότητα έκδοσης άδειας νομιμοποίησης έχουμε κάποιο νεότερο καθώς έχω αυθαίρετο τμήμα ακινήτου που ενώ έχω υπολειπόμενη δόμηση και κάλυψη και δύναται να νομιμοποιηθεί το ποσοστό υπέρβασης με πετάει στην κατηγορία 5 και δεν ξέρω πως να το αντιμετωπίσω.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.