Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[ΑΡΘΡΟ 107 - Ν. 4495/17] Ενέργειες αρμόδιων Υπηρεσιών


Recommended Posts

Καλησπέρα συνάδελφοι!

Μπορώ να συνενώσω δύο όμορα διαμερίσματα του ίδιου ορόφου με ΕΕΜΚ (περ. κζ) σε πολυκατοικία που έχει υπαχθεί εξ ολοκλήρου στον Ν.4178/13 (λόγω λάθους στην οικ. της άδεια  - 1972), μιας και στην Απόφαση του ΦΕΚ 4520 / 2018 Άρθρο 1 §2 αναφέρεται ότι επιτρέπονται οι εργασίες μικρής κλίμακας στα κτίρια που έχουν εξαιρεθεί οριστικά της κατεδάφισης; 

ΦΕΚ 4520 / 2018 Άρθρο 1 §2: «Επιτρέπεται η εκτέλεση εργασιών δόμησης μικρής κλίμακας:
α. σε κτίρια νομίμως υφιστάμενα, όπως ορίζονται στην παρ. 1 του άρθρου 23 του ν. 4067/2012 (ΦΕΚ 79 Α’),
β. σε κτίρια ή τμήματα κτιρίων που έχουν υπαχθεί σε οποιονδήποτε νόμο εξαίρεσης από την κατεδάφιση ή τακτοποίησης ή ρύθμισης αυθαιρέτων κατασκευών (όπως ν. 3775/2009, ν. 3843/2010, ν. 4014/2011, ν. 4178/2013 και ν. 4495/2017) και έχουν εξαιρεθεί οριστικά της κατεδάφισης, ή έχουν υποβάλλει οριστική δήλωση τακτοποίησης, ή έχουν περαιώσει τη σχετική διαδικασία και έχουν εξοφλήσει το τριάντα τις εκατό (30%) του ενιαίου ειδικού προστίμου αυθαιρέτου ...»   ; 

Ή κολλάω στο Άρθρο 107 του Ν.4495/17, §5 που επιτρέπει μόνο επισκευή / συντήρηση;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την όποια βοήθεια!

Link to comment
Share on other sites

Αν καταλαβαίνω καλά από την ερώτησή σου βάζεις θέμα , ότι η τακτοποίηση που έγινε με τον Ν4178 δεν το εξαίρεσε από την κατεδάφιση.

Ποιά ήταν η αυθαιρεσία;

 

EDIT στο παρακάτω μήνυμα: Τότε που είναι το πρόβλημα; Μπορείς να προχωρήσεις κανονικά με ΕΕΜΚ.

Πράγματι στο Ν4495 του 2017 έτσι αναφερόταν. Ήρθε όμως το 2018 το ΦΕΚ4520/18 και ξεκαθάρισε το τοπίο.

Νομίζω δεν έχεις πρόβλημα.

Edited by karanus
Link to comment
Share on other sites

Όχι, όχι, έχει δηλωθεί στην Κατηγορία 1, οπότε έχει εξαιρεθεί οριστικά από την κατεδάφιση και έχει υποβληθεί η σχετική αεροφωτογραφία.  

Το θέμα μου είναι ότι στο Άρθρο 107 του Ν. 4495/17 αναφέρονται ως επιτρεπόμενες για τα ρυθμισμένα ακίνητα μόνο εργασίες επισκευής / συντήρησης, κατεδάφισης, κατασκευής στέγης, φύτευσης δώματος, ενίσχυσης, ενώ δεν αναφέρονται εργασίες όπως πχ η λειτουργική ενοποίηση χώρων που θέλω να κάνω. Δηλαδή αυτό σημαίνει ότι αποκλείονται οι εργασίες ενοποίησης μεταξύ ακινήτων που έχουν υπαχθεί σε κάποιον από τους νόμους των αυθαιρέτων;  Ή με το ΦΕΚ 4520/18 Άρθρο 1 §2 αυτές τελικά επιτρέπονται; 

 

On 24/4/2019 at 4:12 ΜΜ, karanus said:

Τότε που είναι το πρόβλημα; Μπορείς να προχωρήσεις κανονικά με ΕΕΜΚ.

Πράγματι στο Ν4495 του 2017 έτσι αναφερόταν. Ήρθε όμως το 2018 το ΦΕΚ4520/18 και ξεκαθάρισε το τοπίο.

Νομίζω δεν έχεις πρόβλημα.

Μάλλον περίμενα μια διατύπωση στο ΦΕΚ 4520 / 18 του τύπου: "συμπληρώνεται / τροποποιείται το Άρθρο 107 του Ν. 4495/17" για να νιώσω πιο σίγουρη.

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου.

Edited by Than Eye
Link to comment
Share on other sites

Τι χρειάζεται η ΥΑ αφού υπάρχει ο νόμος ;

Άρθρο 41

2. Επιτρέπεται η εκτέλεση εργασιών μικρής κλίμακας σε κτίρια νομίμως υφιστάμενα, καθώς και σε κτίρια ή τμήματα κτιρίων τα οποία έχουν εξαιρεθεί της κατεδάφισης ή έχουν υπαχθεί σε οποιονδήποτε νόμο εξαίρεσης από την κατεδάφιση ή τακτοποίησης ή ρύθμισης αυθαίρετων κατασκευών εφόσον :

α) δεν παραβιάζονται οι πολεοδομικές διατάξεις,

β) τα οικόπεδα, τα γήπεδα ή τα κτίσματα, στα όποια εκτελούνται, δεν βρίσκονται σε δάσος, ρέμα, αιγιαλό ή παραλία, σε καθορισμένο αρχαιολογικό χώρο όπου απαγορεύεται η δόμηση, σε περιοχή απολύτου προστασίας, σε εγκεκριμένο κοινόχρηστο χώρο της πόλης ή του οικισμού, σε κτίρια που είναι στατικά επικίνδυνα, πριν αρθεί η επικινδυνότητα, σε τμήμα κτιρίου που έχει κατασκευαστεί μετά τη θεσμοθέτηση παρόδιας στοάς και εμπίπτει σε αυτήν, καθώς και σε ρυμοτομούμενα κτίρια, παρά το όριο διεθνών, εθνικών, επαρχιακών, δημοτικών ή κοινοτικών οδών εντός ζώνης πλάτους πενήντα τοις εκατό (50%) των οριζόμενων από τη νομοθεσία για την ασφάλεια της υπεραστικής συγκοινωνίας.

3. Σε ρυμοτομούμενα κτίρια επιτρέπεται μόνο η εκτέλεση των εργασιών που προβλέπονται στις περιπτώσεις η, ιγ, ιθ και κα της παραγράφου 2 του άρθρου 29.

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

(μεταφέρθηκε στο παρόν θέμα. Pavlos33)

Καλησπέρα σας

Άδεια αποπεράτωσης κτιρίου από το στάδιο του τούβλου και έπειτα καθώς και αντικατάσταση στέγης σε ακίνητο που έχει τακτοποιηθεί με τον ν.4495/2017 για το οποίο δεν έχει εκδοθεί ποτέ οικοδομική άδεια, είναι εφικτό να εκδοθεί;

Γνωρίζει κάποιος λεπτομέρειες για την διαδικασία έκδοσης μιας τέτοιας άδειας ,εάν είναι εφικτό να εκδοθεί;

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Δες το Ν 4495/17 -την Αριθμ. ΥΠΕΝ/ΥΠΡΓ/48123/6983/ΦΕΚ 3136Β /31-7-18 και  ΥΠΕΝ/ΔΑΟΚΑ/71913/4555 ΦΕΚ 4747β’/23-10-18 

για Έγκριση εργασιών αποπεράτωσης αυθαίρετης κατασκευής»"

συνάμα ισχύει το παρακάτω

στ) «Έγκριση εργασιών αποπεράτωσης αυθαίρετης κατασκευής» ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ εντάσσεται στην  κατηγορία 1*

  • Like 1
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Σε δήλωση σε παραδοσιακό με 4178/13, έχει πάρει μερικά χρόνια να τελειώσει η διαδικασία της επιτροπή του αρ. 12:
1η εξέταση 6 μήνες και αποριπτική λόγω ελενίτ.
2η εξέταση (με πρόταση βελτίωσης - για κάποιο λόγο η συγκεκριμένη επιτροπή δεν επιβάλει μόνη της εργασίες) 4 μήνες, όπου η επιτροπή δήλωσε αναρμόδια (για την ίδια υπόθεση που απέρριψε στην 1η εξέταση)
Ερώτησεις σε ΔΑΟΚΑ, ΥΠΕΝ κλπ, όπου μετά από άλλους 6-7 μήνες μου απαντήσανε ότι η επιτροπή του αρθ-12 έκρινε λάθος ότι είναι αναρμόδια και να τους το ξαναπάω. Σο ενδιάμεσο ο πρόεδρος της επιτροπής έχει πάρει 9-μηνη άδεια και ο αντικαταστάτης του μετάθεση.

Στο ενδιάμεσο η παλιά στέγη έπεσε, από ότι μου είπε ο πελάτης και πρέπει να φτιαχτεί άμεσα.
Αν πατήσω στο αρθ-107 και φτιάξω την στέγη (κατά την παράγραφο γ, με τους μορφολογικούς κλπ περιορισμούς του τοπικού διατάγματος):
1) θέλω να περιμένω την επιτροπή; Μιλάει για εργασίες κατά παρέκλιση κάθε άλλης διάταξης
2) μετά την κατασκευή αυτής της στέγης στο κτίριο δεν υπάρχει άλλο μορφολογικό πρόβλημα ένταξης και είναι προ του χαρακτηρισμού του οικισμού. Μπορώ να αλλάξω την δήλωση σε "χωρίς διαδικασία επιτροπής;"
3) Το σύστημα του 4178 είναι ακόμα ανοιχτό για τέτοιες περιπτώσεις; (όχι νέες αιτήσεις, ανέβασμα εγγράφων)

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να μου επιβεβαιώσει κάποιος το παρακάτω ? Αυθαίρετος όροφος σε πολυκατοικία ρυθμίζεται με ν.4495/17, πληρώνεται όλο το πρόστιμο και ανεβαίνουν όλα τα δικαιολογητικά πλην της στατικής επάρκειας. Άρα το έχω σε οριστική υπαγωγή (όχι περαίωση).

Μπορώ να συνδεθώ με ΔΕΔΔΗΕ ? Βγαίνει το χαρτί για σύνδεση με δίκτυα δηλαδή σε οριστική υπαγωγή ?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.