Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 107 - Ν. 4495/17] Ενέργειες αρμόδιων Υπηρεσιών


Recommended Posts

@KAT22
Η επισκευή του στεγάστρου σου ή διασκευή δεν είναι αποπεράτωση.
Επιτρέπονται όπως λες οι βλετιώσεις και αποκαταστάσεις, αλλά χρησιμοποιείς την αντίστοιχη άδεια (ΟΑ, ΕΕΔΜΚ, αρθ.30)

Όταν λες, να αλλάξεις το υλικό, το λες επειδή περνάς από ΣΑ στο οικόπεδό σου;

Η περαίωση της υπαγωγής στο καθιστά νόμιμο (βλέπε προαπαιτούμενα ΕΕΔΜΚ), και προχωράς έτσι.

Edited by jedi.Yannis
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, jedi.Yannis said:

@KAT22
Η επισκευή του στεγάστρου σου ή διασκευή δεν είναι αποπεράτωση.
Επιτρέπονται όπως λες οι βλετιώσεις και αποκαταστάσεις, αλλά χρησιμοποιείς την αντίστοιχη άδεια (ΟΑ, ΕΕΔΜΚ, αρθ.30)

Όταν λες, να αλλάξεις το υλικό, το λες επειδή περνάς από ΣΑ στο οικόπεδό σου;

Η περαίωση της υπαγωγής στο καθιστά νόμιμο (βλέπε προαπαιτούμενα ΕΕΔΜΚ), και προχωράς έτσι.

Ευχαριστώ για την απάντηση. 
Όχι δεν το λέω για αυτό. 
Απλά επειδή η επικάλυψη του στεγάστρου είναι από ξύλο ο ιδιοκτήτης θέλει να βάλει κάτι άλλο ως στέγη για το στέγαστρο (πχ πάνελ )

Από την πολεοδομία μου είπαν να πάω με έγκριση εργασιών αποπεράτωση αυθαιρέτων κατασκευών και πως δεν μπορώ να πάω με ΕΕΔΜΚ γιατί δεν συγκαταλέγεται η επισκευή των στεγάστρων στην περίπτωση λα του άρθρου 29. Γιατί μου είπαν αυτή η περίπτωση αφορά όταν πας να κατασκευάσεις ένα στέγαστρο. 

Αρα εσείς μου προτείνετε να πάω με ΕΕΔΜΚ ; 

Link to comment
Share on other sites

Ναι, θεωρώ ότι είτε φτιάξεις στέγαστρο εξ' αρχής, είτε έχεις το μισό (πέγρκολα) και φτιάξεις το υπόλοιπο, θες την ίδια πράξη, ΕΕΔΜΚ.
Μπορείς να το πας και με διασκευή όψεων επίσης ΕΕΔΜΚ, γιατί το στέγαστρο είναι στοιχείο της όψης και να το πας με το ιστ (λοιπές εγκαταστάσεις) 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλησπέρα

έχω μια ερώτηση σχετικά με την δυνατότητα έκδοσης ΕΕΔΜΚ σε κτίριο το οποίο έχει γίνει υπαγωγή στις διατάξεις του Ν.4495/2017 και εκκρεμεί άδεια νομιμοποίησης. Μπορώ να προχωρήσω στην ΕΕΔΜΚ ΠΡΙΝ εκδοθεί η άδεια νομιμοποίησης; για πολλούς και διάφορους λόγους, αυτή η άδεια δεν μπορεί να βγει σύντομα αλλά η ΕΕΔΜΚ πρέπει να βγει άμεσα. Όσο και να διάβασα τον νόμο, άκρη δεν έβγαλα...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.