Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 108 - Ν. 4495/17] Έλεγχος δηλώσεων υπαγωγής - Αποζημίωση Ελεγκτών Δόμησης


Recommended Posts

"Το μόνο έγγραφο που υπάρχει σχετικά με την περιοχή, είναι μια απόφαση της ίδιας ΥΔΟΜ τότε, χωρίς αναφορά σε άλλη νομοθεσία ή πράξη, όπου "βαφτίζει" την περιοχή Νησιωτική (με κεφαλαίο "Ν") από το όνομα "υποπεριφέρεια Νήσων", παραβλέπωντας σκόπιμα ότι στο ΦΕΚ χρησιμοποιούν τον όρο νησιά με μικρό  "ν".

 

Ο νομος ειναι σαφης...περισσοτερο δεν γινεται.

Αναφερεται  στην ηπειρωτικη  Ελλαδα και στα νησια Κρητη και Ευβοια. Εκει ανήκεις.

Τί "βαφτίσια"εκαναν εκει  για λογους καθορισμου αρμοδιότητας ή για όποιους αλλους "υπηρεσιακους" -πολεοδομικους - λογους

δεν μετατρεπει την στερια σε θαλασσα.

 

Απο οσα θυμαμαι, μετα την τακτοποιηση, , την διαγραφη της απαιτησης απο την ΔΟΥ, οπου εχει βεβαιωθει η παραβαση, την ζηταει η ΥΔΟΜ με εγγραφο.

Αρα, μαλλον, η διαδικασια ειναι οτι ζητας με αίτησή σου, την αποστολη των εγγράφων απο  την ΥΔΟΜ στη ΔΟΥ για να διαγραφούν τα ποσά, με βαση το αρθρο 107 παρ. 3.

και εν αρνησει προσφευγεις...

πρεπει να το  δεις με δικηγορο αν πας στο  στο ΣΥΠΟΘΑ ή ΚΕΣΥΠΟΘΑ ή στα Διοικητικά  Δικαστηρια.

Και, δξ πώς μπορει η ολη διαδικασια να μεταφερθει στο αρθρο 108

  •  
Edited by dimitris GM
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Είναι μάλλον το πιο σχετικό θέμα και για αυτό γράφω εδώ.

Σε ακίνητο προ 1975 που ανέλαβα να εκδώσω άδεια εσωτ. τροποποιήσεων για να προβούν οι ιδιοκτήτες σε ανακαίνιση, μου προσκόμισαν τακτοποίηση στην οποία το περίγραμμα είναι μικρότερο από αυτό που μετράω εγώ αλλά μέσα στα όρια των ανοχών.

Πιστεύω ότι πρέπει να αναφέρω στην τεχνική έκθεση ότι υπάρχουν αυτές οι αποκλίσεις και να προχωρήσω με την άδεια κανονικά, αναφέροντας τις επιφάνειες που προκύπτουν από τη δική μου αποτύπωση.

Έχετε κάποια άλλη ιδέα; Υπάρχει κάποιος κίνδυνος που μου διαφεύγει; 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

Edited by fr_sk
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.