Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[ΑΡΘΡΟ 108 - Ν. 4495/17] Έλεγχος δηλώσεων υπαγωγής - Αποζημίωση Ελεγκτών Δόμησης


Recommended Posts

Κρατάω σαν πιο σωστό ,ότι πρέπει να γίνει κάποια κίνηση στην κατάρτιση του πλαισίου ελέγχου και σωστά έγινε, όπως επίσης

αυτό που γράφει στον πρόλογο....

. ....Ο ελεγκτής λαμβάνοντας υπόψη τις θεσμοθετημένες
ανοχές   τις πολλαπλές τροπολογίες της νομοθεσίας καθώς και της   κατά περίπτωση περιορισμένης  
σαφήνειας  διατύπωση  διατάξεων
,  θα  πρέπει  να  συμπληρώνει  τα
παρακάτω στοιχεία.

Είναι ένα στοιχείο που δείχνει και επιβεβαιώνει τα προβλήματα του νόμου.

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Κατά την διενέργεια αυτοψίας για έκδοση βεβαίωσης σε ένα κτίσμα που είναι καφετέρια, το οποίο θα το αγοράσει πελάτης μου και με έβαλε για την βεβαίωση και το ΠΕΑ. Μου δώσανε ως στοιχείο νομιμότητας μια δηλωση 4495 για όλο το κτίριο, ισόγειο και 1ος όροφος δηλωμένο ως υπηρεσίες κατηγορίας 2 προ του 83. Λόγω του ότι το εν λόγω κτίσμα το ξέρω γνωρίζω ότι σαν κτίριο προϋπηρχε του 1983, αλλά σαν κατάστημα ήταν μόνο το ισόγειο.

Ο όροφος ήταν μέχρι το 2012 κατοικία.  Η τεχνική έκθεση του μηχανικού ανέφερε ως δικαιολογητικά παλαιότητας ιστορικές φωτογραφίες αρχείου φωτογράφου της περιοχής, που το αναφέρει ότι υπάρχει ως κτίσμα προ του 83 και όχι σαν χρήση.

Στον πελάτη μου, είπα ότι η δήλωση είναι παράνομη ως προς τον όροφο και τον προέτρεψα μα μην το αγοράσει. Διότι τακτοποιήθηκε σαν κατάστημα προ του 83 ένω δεν μπορούσε  γενικά να τακτοποιηθεί σαν κατάστημα. Πόσο μάλλον που πληρώθηκε το 15% λόγω παλαιότητας.

Εμένα με επηρεάζει στην βεβαίωση ή αφου υπάρχει η δήλωση είμαι καλλημένος.  Άλλωστε θα μπορούσα να είμαι από αλλού και να μην γνωρίζω την ιστορία. Ο αγοραστής, που είναι ο πελάτης μου, μπορεί να έχει στο μέλλον πρόβλημα.

Υπάρχει περίπτωση κάποιος να κάνει καταγγελία ως προς την παράνομη τακτοποίηση και αν ναι η πολεοδομία θα ελέγξει τα δικαιολογητικά της τακτοποίησης;

 

Edited by steve100
Link to comment
Share on other sites

@steve100 κάνε το ΠΕΑ και πείτε στον ιδιοκτήτη να φέρει βεβαίωση από τον μηχανικό της τακτοποίησης .... έτσι είσαι καλυμμένος εσύ .... για τον πελάτη σου τίποτα δεν είναι σίγουρο....

Edited by ppanag
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

steve100

Και αν γίνεται ο μηχανικός της τακτοποίησης να γυρίσει τη δήλωσή του σε υπαγωγή και να βάλει αλλαγή χρήσης από κύρια (κατοικία) σε κύρια (κατάστημα) εφόσον μπορεί να τεκμηριωθεί ότι η αλλαγή χρήσης έγινε πριν τον 7/2011. Γενικώς η υπόθεση "φωνάζει" ασχετοσύνη ή δόλο ή και τα δυο μαζί, από την πλευρά του μηχανικού της τακτοποίησης. Εφόσον δεν δύναται η αυθαίρετη χρήση να ρυθμιστεί, θα αναζητηθεί η λύση νομιμοποίησης με αυτοκαταγγελία και καταβολή προστίμου. Σε κάθε περίπτωση, συμφωνώ με τους συναδέλφους. Η υπόθεση πρέπει να προσεχθεί ιδιαιτέρως διότι ελλοχεύουν κίνδυνοι.

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Πελάτης μου είχε πράξη αυθαιρέτου και τον έχω εντάξει με τη σειρά στους 4014, 4178 και τώρα στον 4495, καθώς είχα ξεκινήσει για νομιμοποίηση, με το ΣΑ δεν βγάζαμε άκρη και κάθε φορά που άλλαζε σύνθεση μου τα αλλάζανε και τελικά το πήγα σκέτο τακτοποίηση.
Η πολεοδομία είχε στείλει την πράξη της στην εφορία. Καταθέτω τον φάκελο της τακτοποίησης για να βάλουν στο αρχείο την πράξη αυθαιρέτου και να ενημερώσουν και τις υπόλοιπες υπηρεσίες.
Η ΥΔΟΜ, αντί να κλείσει το φάκελο, τηλεφωνικά λέει στον πελάτη ότι για να κλείσει τον φάκελο θέλει να βάλω πιο μεγάλη τιμή ζώνης από την ελάχιστη στο ακίνητο. Υπάρχει προϊστορία με την περιοχή  μας, ενώ είναι ηπειρωτική έκταση, θέλουν να χρησιμοποιούμε τιμές ζώνης για νησιά.
Πλέον στον 4495/17 ο έλεγχος γίνεται αποκλειστικά από ελεγκτές δόμησης, όμως, οπότε ΄"δεν καταλαβαίνω" τι προσπαθούν να κάνουν στην ΥΔΟΜ.
 

1) Μπορώ να καταθέσω την τακτοποίηση στην εφορία και το ΙΚΑ απευθείας, για να μην με κολλάνε επειδή τους "κάπνισε" στην ΥΔΟΜ;
2) Μπορώ να καταγγείλω μόνος μου την τακτοποίησή μου, να την δει ελεγκτής δόμησης;
3) Το τοπικό παρατηρητήριο ακόμα δεν έχει συγκροτηθεί. Μπορώ να βγάλω άκρη με άλλη υπηρεσία (ΣΥΠΟΘΑ, ΔΑΟΚΑ, ΥΠΕΝ κλπ;)

Σε άλλη αλληλογραφία που είχα με ΔΑΟΚΑ, μου είπαν ότι η αρμοδιότητά τους περιορίζεται σε γνωμοδοτήσεις και εξηγήσεις των νόμων. Αν συνεχίζουν να παρανομούν οι ΥΔΟΜ, πρέπει να τρέχουμε στα δικαστήρια (ναι μου το απάντησαν εγγράφως από την ΔΑΟΚΑ αυτό).

Υπάρχει και πρόβλημα χρόνου με τον πελάτη, γιατί είναι πολλοί ιδιοκτήτες (εξ αδιαιρέτου) και η εφορία έχει κάνει δέσμευση λογαριασμών για το πρόστιμο που η ΥΔΟΜ αρνείται να βάλει στο αρχείο.

Link to comment
Share on other sites

Να το ζητήσει ο πελάτης σου γραπτώς από την πολεοδομία κι αφού το πάρετε να στραφειτε νομικά εναντίον τους (π.χ. αγωγη, αποζημίωση κ.λπ.). Δεν υπάρχει άλλη λύση....

 

Link to comment
Share on other sites

 [ειχαμε ενα παρόμοιο  θεμα πριν πολυ καιρο...δεν θυμαμαι τι απεγινε, νομιζω παλι εκει,  απεναντι  στον Πόρο]

Αλλά, η Τροιζηνια δεν ειναι "νησί" ...Ανηκει στην "ηπειρωτικη Ελλαδα", αρα παει με τις τιμες του 109/1.

Ειδες αν εχει καποια "διαπιστωτικη"???

 

"Ο Δήμος Τροιζηνίας-Μεθάνων είναι δήμος της Περιφέρειας Αττικής "

 

Εσυ θα ζητησεις την εκδοση της πραξης του αρθρου 107 παρ. 3, με εξωδικο που υπογραφει δικηγορος.

Να σου απαντησουν εγγραφως

εδιτ

μπορεις να κατεβασεις την απαντηση της  ΔΑΟΚΑ?

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Την απάντηση μου την στείλανε ταχυδρομικά. Την ανέβασα εδώ.

Η τότε ιστορία αφορούσε πάλι εμένα αφορούσε και άλλους πελάτες μου. Τότε μου είχαν ζητήσει εγγράφως αλλαγές, και είχα απαντήσει μόνος μου, στέλνοντας ενημερωτικό έγγραφο με το κείμενο του τότε νόμου. Μετά δεν με είχαν ενοχλήσει και μάλλον δεν ενοχλήσανε ούτε τους πελάτες μου, γιατί ούτε τηλεφωνήματα δέχτηκα ούτε είδα να αλλάζει κάτι στις δηλώσεις μου.

Τώρα πιέζουν λίγο παραπάνω, γιατί εκμεταλλεύονται το γεγονός ότι η εφορία αναζητάει πρόστιμα.
Έχω την δυνατότητα να καταθέσω την τακτοποίηση στην εφορία για να σταμτήσει ή να παγώσει το πρόστιμο, μέχρι να λήξει η υπόθεση της ΥΔΟΜ;

Διαπιστωτική δεν υπάρχει (από αρμόδιους για το θέμα (Υπουργούς οικονομικών και ΥΠΕΝ)). Ίσα ίσα, που στον τελευταίο νόμο, μετά από ερωτήματα βουλευτών της περιοχής:
α) ορίσανε αποκλειστικούς αρμόδιους για θέματα τιμής ζώνης τους παραπάνω υπουργούς
β) πήραν τελείως τον έλεγχο των τακτοποιήσεων από τις ΥΔΟΜ και τον δώσανε στους ΕΔ

Το μόνο έγγραφο που υπάρχει σχετικά με την περιοχή, είναι μια απόφαση της ίδιας ΥΔΟΜ τότε, χωρίς αναφορά σε άλλη νομοθεσία ή πράξη, όπου "βαφτίζει" την περιοχή Νησιωτική (με κεφαλαίο "Ν") από το όνομα "υποπεριφέρεια Νήσων", παραβλέπωντας σκόπιμα ότι στο ΦΕΚ χρησιμοποιούν τον όρο νησιά με μικρό  "ν".

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.