Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[ΑΡΘΡΟ 109 - Ν. 4495/17] Εύρεση τιμών ζώνης


Recommended Posts

23 λεπτά πριν, ΙΑΣΟΝΑΣ said:

Άκη ακούς;;;; 

Τιμή για υπαγωγή στον 4495 για ακίνητο στη θέση "ΓΡΑΜΠΑ" ΚΕΡΑΤΕΑΣ ΑΤΤΙΚΗΣ (Χ = 500059,576 και Υ = 4182913,681);

 

16 λεπτά πριν, telakas said:

Ελπίζω να μην στο χαλάω εάν περίμενες τον Άκη, αλλά μιας και είμαι διαθέσιμος είναι 600€, εκτός.

Κανένα πρόβλημα, συμφωνώ για τα 600 εκτός.

  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Γιατί έχω λάβει κάποιες του 18, για αυτό το αναφέρω. Η αυξομείωση ήταν π.χ. 50 με 200 ευρώ. Σε αυτή τη περίπτωση τι θα ισχύσει για μετέπειτα; να κάνω αναπροσαρμογές με βάση του 16 ; τώρα έχουν πληρώσει τα ποσά οι ιδιοκτήτες.

Link to comment
Share on other sites

Το σωστό είναι να κάνεις αναπροσαρμογή κανονικά. Εάν έχουν κλείσει οι δηλώσεις και έχουν πληρώσει οι ιδιοκτήτες το πρόστιμο τότε ακόμα και εάν σου ξεκλειδώσουν δήλωση ώστε να κάνεις την αλλαγή μην περιμένεις επιστροφή...

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα, καλά για επιστροφή δεν περιμένω, Σε περίπτωση που η Τ.Ζ. ήταν μειωμένη και πληρώθηκε λιγότερο ποσό από αυτό που θα έπρεπε να πληρωθεί, θα έχουμε μελλοντικά αναπροσαρμογές;   πάντως σε αγοραπωλησίες με εφορία και συμβολαιογράφους δεν έθεσα θέμα στη τιμή ζώνης. προφανώς λάμβαναν την τρέχουσα περί και των χώρων των τακτοποιήσεων. Η ουσία είναι μελλοντικά να μην έχω θέμα. ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Ναι θα γίνει αναπροσαρμογή προς τα πάνω μελλοντικά. Όπως γίνεται στην περίπτωση που υπολογίζεις ένα πρόστιμο και μετά λόγω αλλαγών τ.μ. στις τελικές επιμετρήσεις προκύψει ελαφρώς αυξημένο πρόστιμο απ' ότι κατά την πρώτη υπαγωγή της δήλωσης. Απλά πληρώνεις τελευταιά-ες δόσεις βάσει του αναθεωρημένου προστίμου.

Τώρα, εάν έχεις κάνει χρήση της έκπτωσης 20% λόγω εφάπαξ πληρωμής είναι άλλο θέμα. Θα πρέπει να σου γυρίσουν σε αρχική υποβολή την όποια δήλωση...

Link to comment
Share on other sites

Από ότι θυμάμαι υπάρχει μία ανοχή 10 με 20% στη διαφορά του προστίμου αν κάνω λάθος. Βέβαια, οι έλεγχοι έπρεπε να είχαν ξεκινήσει εδώ κ πόσα χρόνια, αν κ γίνονται δειγματολειπτικοί σε πολύ μικρή έκταση. Αν είναι να υπάρξει, τότε θα οδηγηθούμε σε τέτοια επίπεδα. Σε πολλά τ.μ. η αναπροσαρμογή θα είναι επί το πλείστον αυξημένη..  

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

 

στην περιοχή ΜΑΘΗΤΙΚΗ ΕΞΟΧΗ ΚΟΖΑΝΗΣ με συντεταγμένη στο όριο του οικοπέδου Χ=337745,483 και Υ=4473610,99 μπορείτε να με βοηθήσετε για τιμή ζώνης;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

 

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πριν, telakas said:

Ελπίζω να μην στο χαλάω εάν περίμενες τον Άκη, αλλά μιας και είμαι διαθέσιμος είναι 600€, εκτός.

Σε ευχαριστώ λεβέντη μου! Επίτρεψέ μου όμως να έχω μια "ιδιαίτερη" μακροχρόνια σχέση με τον Άκη....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

33 λεπτά πριν, gab pet said:

Καλημέρα

 

στην περιοχή ΜΑΘΗΤΙΚΗ ΕΞΟΧΗ ΚΟΖΑΝΗΣ με συντεταγμένη στο όριο του οικοπέδου Χ=337745,483 και Υ=4473610,99 μπορείτε να με βοηθήσετε για τιμή ζώνης;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

 

Φαίνεται εντός οικισμού, οπότε 600.

  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.