Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[ΑΡΘΡΟ 109 - Ν. 4495/17] Εύρεση τιμών ζώνης


Recommended Posts

ποιός σου ζηταει αποδεικτικο?

παιρνεις την κατωτερη ΤΖ που ισχυει για την περιοχη

με βαση το 109/1

Αν θες ψαχνεις εδω, τις τιμες της  28/2/2007

https://www.minfin.gr/web/a-t-epaa/pinakes-antikeimenikon-axion1

βρισκεις τον Κουβαρα και την κατωτερη τιμη του χαρτη...

Ούτε ξερω ποιος ειναι ο Κουβαρας...καπου στην Αττικη.

Για την ΤΖ της εκτος σχεδιου περιοχής  όπου ανηκει,  θα πας με το 109 παρ.  εδ. 2.

και θα παρεις την κατωτερη

 

 

 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, kmor said:

Υπάρχει κάποιο απόσπασμα/αποδεικτικό στοιχείο για την ΤΖ =600 ,σε εκτος σχεδίου περιοχής Κουβαρά Αττικής?

Ότι σου έγραψε ο Δημήτρης...

1 ώρα πριν, kmor said:

γιατι στον ΕΝΦΙΑ απο 2015 ,για ενα αγροτεμάχιο εκτός σχεδίου ,μη οικοδομήσιμο, με αυθαίρετο νομιμοποιημένο κτίσμα, το συστημά τους βάζει ΤΖ = 1000.

Όταν λες 'το σύστημα' τι ακριβώς εννοείς;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

56 λεπτά πριν, akis73 said:

Ότι σου έγραψε ο Δημήτρης...

Όταν λες 'το σύστημα' τι ακριβώς εννοείς;

https://www.aade.gr/polites/akinita/dilosi-e9-enfia

το εκκαθαριστικό ΕΝΦΙΑ, υπολογίζει την αξία του ακινήτου με ΤΖ = 1000, σαν να ειναι εντος οικισμού

( Ηταν 900 αλλα εχει γίνει αναπροσαρμογή σε 1000),

Το ακίνητο ειναι εκτος σχεδίου,( εχω βεβαίωση απο τον Δήμο) αλλά χρειάζομαι καποια βεβαίωση οτι στα εκτος σχεδίου η ΤΖ ειναι 600.

Link to comment
Share on other sites

36 λεπτά πριν, kmor said:

Το ακίνητο ειναι εκτος σχεδίου,( εχω βεβαίωση απο τον Δήμο) αλλά χρειάζομαι καποια βεβαίωση οτι στα εκτος σχεδίου η ΤΖ ειναι 600.

Δες τι σου έγραψε ο Δημήτρης πιο πάνω...υπάρχουν τα έντυπα της εφορίας δεν νομίζω να υπάρχει κάτι επισημότερο από αυτα. Δοκίμασε να ρωτήσεις στον αρμόδιο Δήμο αν μπορούν να σου χορηγήσουν σχετική βεβαίωση.

Και αν θες δώσε συντ/τες του τεμαχίου να δούμε που ακριβώς πέφτει, μήπως τελικά ο χάρτης της εφορίας δεν το έχει ως εκτός.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

45 λεπτά πριν, akis73 said:

Δες τι σου έγραψε ο Δημήτρης πιο πάνω...υπάρχουν τα έντυπα της εφορίας δεν νομίζω να υπάρχει κάτι επισημότερο από αυτα. Δοκίμασε να ρωτήσεις στον αρμόδιο Δήμο αν μπορούν να σου χορηγήσουν σχετική βεβαίωση.

Και αν θες δώσε συντ/τες του τεμαχίου να δούμε που ακριβώς πέφτει, μήπως τελικά ο χάρτης της εφορίας δεν το έχει ως εκτός.

Σας ευχαριστώ για την βοήθεια.

Απο τον πίνακα του Δημήτρη ειναι το 13 κοινοτητα Κουβαρα στην σελ. 23  , Α.Β.Α =10 ,αλλα δεν ξέρω να βγάλω την Τ.Ζ.

Ο Δήμος Σαρωνικού δεν μου δίνει βεβαίωση για Τ.Ζ. ,μόνο βεβαίωση οτι ειναι εκτός σχεδίου...

Οι συντεταγμένες ειναι   4 9 6 5 4 8 . 0 2 7 2 6 2 7 2 1 1 5    -    4 1 8 6 6 8 0 . 0 5 4 6 1 0 1 0 9 4

Προσπαθούμε με τον λογιστή να διορθώσουμε τον Ενφια, που μάλλον ειναι λάθος... 

Κάναμε τροποποιητική του 2015 ,αλλα το εκκαθαριστικό επιμένει στην Τ.Ζ.  1000

και Τιμή Εκκίνησης 630

Edited by kmor
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, dimitris GM said:

Εντάξει για τον φόρο των αγροτεμαχίων,εχουν βάλει Α.Β.Α  = 9  στον πίνακα 2-στοιχεία γηπέδων

Εγω λέω για την ΤΖ στον πίνακα 1- στοιχεία κτισμάτων

543028551_.thumb.png.a5391c33077fd57a071b226701dd8d4f.png

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα! Επανέρχομαι και αναζητώ την τιμή ζώνης για το γωνιακό οικόπεδο επί Λεωφ. Κύπρου 158-160 και Δημ. Φωλοπούλου, ΤΚ 12133, Περιστέρι  Αθήνα....

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, MSelem said:

Καλημερα! Επανέρχομαι και αναζητώ την τιμή ζώνης για το γωνιακό οικόπεδο επί Λεωφ. Κύπρου 158-160 και Δημ. Φωλοπούλου, ΤΚ 12133, Περιστέρι  Αθήνα....

Καλημέρα, 750€

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.