Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[ΑΡΘΡΟ 109 - Ν. 4495/17] Εύρεση τιμών ζώνης


Recommended Posts

Όπου υπάρχει γραμμική, δεν υφίσταται τιμή ζώνης, χάνεται, πάπαλα για όσα ακίνητα "βλέπουν" στην οδό.... Στα υπόλοιπα του ΟΤ ισχύει η ΤΖ.

Καλησπέρα Βασίλη! Χαιρέτα μου τα εγγόνια και τον Έβρο!!!

 

Link to comment
Share on other sites

8 λεπτά πριν, ΙΑΣΟΝΑΣ said:

Όπου υπάρχει γραμμική, δεν υφίσταται τιμή ζώνης, χάνεται, πάπαλα για όσα ακίνητα "βλέπουν" στην οδό.... Στα υπόλοιπα του ΟΤ ισχύει η ΤΖ.

Καλησπέρα Βασίλη! Χαιρέτα μου τα εγγόνια και τον Έβρο!!!

 

Δεν μπορώ να πω ότι δεν είναι λογικά όσα αναφέρεις για την γραμμική, αλλά δεν θα έπρεπε να αναφέρεται ρητά στον 4495 ή να διευκρινίζεται με κάποια εγκύκλιο τόσων Νόμων- 4014 -4178-4495 αφού οι διαφορές είναι τεράστιες??

Ευχαριστώ για τις ευχές σου φίλε μου και  έχεις και συ τις  δικές μου!

Link to comment
Share on other sites

Θα έπρεπε και γι' αυτό και για δεκάδες ακόμα λεπτομέρειες να υπήρχαν επίσημες ανακοινώσεις κ.λπ. Στο Ελλαδιστάν όμως αρέσκονται στις ασάφειες....

Link to comment
Share on other sites

Βέβαια, τώρα ΙΑΣΟΝΑ πως να μην συμφωνήσω!

υ.γ αν ήθελε ο νομοθέτης να χρησιμοποιούμε την αντικειμενική όπως βγαίνει από σύστημα αντικειμενικών, με τιμές γραμμικές  κτλ τότε θα έπρεπε πρώτα να υπολογίζει κάποιος συμβ/φος την Α/Α π.χ του διαμερίσματος και μετά ο μηχανικός να υπολογίζει τα πρόστιμα όχι με τον τύπο (Εμβαδ*Τ.Ζ*συντ παλαιότητας*έτος κατασκευής* ... κλπ)

αλλά με (Α/Α*συντ παλαιότητας*έτος κατασκευής* ...)

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

Έχω ξεχάσει τι χρησιμοποιούσαμε για υπαγωγή στον 4178 με τις τιμές προ 2016 κ.λπ.…. (ή μάλλον δεν είμαι πια 100% σίγουρος)

 

Οπότε

Τιμή Ζώνης για υπαγωγή στον 4178/13

Θέση Περιστέρι, πρόσωπο Οδός Πελοπίδα Οικοδομικό Τετράγωνο με τον οδό Αγίου Πέτρου.

Στους χάρτες αντικειμενικών αξιών Ο.Τ. 26

Μου βγάζει αυτό.

 

1495453026_Screenshot2021-10-2012_24_32.png.5a80798f401642265fb9ab37153b650a.png

ΕΓΣΑ

472431.08   

   4207045.60

 

Με τι το πάω? Το 1000  ή το 1100 (ψηφίζω το 1000 φυσικά)

Και δεν έχει γραμμική.

 

Edit

Στον Λογαριασμό ΔΕΗ του 2016 γράφει τιμή Ζώνης το 1000 (ενώ οι πρόσφατοι το 1100)

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

40 λεπτά πριν, ΙΑΣΟΝΑΣ said:

Να εμπιστευθείς τον Άκη!!!...

αμέ... το έχω δεδομένο αυτό. Δεν το έβαλα τυχαία εδώ..... 

 

Ότι πει ο Άκης για τις αντικειμενικές και υπαγωγές είναι Νόμος.... Τέλος

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4178/ Άρθρο 18
Γενικές διατάξεις υπολογισμού του ενιαίου ειδικού προστίμου
Όπως καταργήθηκε με την Παρ.6 Άρθρο 125 ΝΟΜΟΣ 4495/2017 με ισχύ την 3/11/2017
 

1. Για την υπαγωγή αυθαίρετης κατασκευής ή χρήσης στην παρούσα ρύθμιση καταβάλλεται ενιαίο ειδικό πρόστιμο, το οποίο υπολογίζεται με βάση το εμβαδόν της επί την τιμή ζώνης, που ίσχυε στην περιοχή του ακινήτου, ανεξαρτήτως της χρήσης αυτού, σύμφωνα με το σύστημα αντικειμενικών αξιών του Υπουργείου Οικονομικών, που ίσχυε στις 28.7.2011 επί το συντελεστή 15% και επί τους συντελεστές τετραγωνιδίων, που ορίζονται στον πίνακα του Παραρτήματος Α΄ του παρόντος, όπου απαιτούνται, ανάλογα με την κατηγορία και το είδος του αυθαιρέτου, κατά τα οριζόμενα στο άρθρο 9 του παρόντος (τετραγωνικά μέτρα Χ 15% Χ τιμή ζώνης Χ συντελεστές τετραγωνιδίων).

Όπως καταργήθηκε με την Παρ.6 Άρθρο 125 ΝΟΜΟΣ 4495/2017 με ισχύ την 3/11/2017
 

2. Για τον υπολογισμό των ανωτέρω συντελεστών τετραγωνιδίων, τα μεγέθη των αυθαιρέτων κατασκευών ή χρήσεων συγκρίνονται με τους επιτρεπόμενους όρους και περιορισμούς δόμησης που ισχύουν στην περιοχή του ακινήτου και σε περίπτωση συγκυριότητας ακινήτου με το μέρος των επιτρεπομένων μεγεθών που αναλογεί στο ποσοστό συνιδιοκτησίας της οριζοντίου ή καθέτου ιδιοκτησίας εκάστου συγκυρίου.

Όπως καταργήθηκε με την Παρ.6 Άρθρο 125 ΝΟΜΟΣ 4495/2017 με ισχύ την 3/11/2017
 
 
 
[ο ακης πηγε για πσαρεμα...:-D
καλησπερα σε ολους]
 
 

 

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

1 λεπτό πριν, dimitris GM said:
...
 
[ο ακης πηγε για πσαρεμα...:-D
καλησπερα σε ολους]
 
 

 

ο καλός ο ψαράς πρέπει να έχει υπομονή...

οπότε ότι πει όποτε το πει.......

καλησπέρα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.