Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 109 - Ν. 4495/17] Εύρεση τιμών ζώνης


Recommended Posts

Εγω όσο το είχα ψάξει δεν είχα βρει. Ειχε πάει και ο ιδιοκτήτης στη ΔΟΥ και του είχαν πει ότι είναι εκτός. Αν ισχύει αυτό που λες μπορώ να το αλλάξω .. μικρή διαφορά θα μου βγάλει

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, ppanag said:

Η περιοχή που κυκλώνεις γενικά είναι εκτός ΑΠΑΑ, αλλά υπάρχουν πρόσθετα τμήματα σε σχέση με τον χάρτη που έχεις...

Μήπως μπορείς να μας δώσεις οδούς ή θες για το ΟΑΚΑ Τ.Ζ. ???

Ψάχνω για την περιοχή που βρίσκεται εκτός ΑΠΑΑ και με ενδιαφέρει το κομμάτι που είναι με πρόσωπο στη Λ. Κηφισίας και στη συμβολή με την Ερ. Σταυρού. Που μπορώ να δω τους χάρτες που αναφέρεις; Ευχαριστώ για την απάντηση.

29 λεπτά πριν, akis73 said:

Για πρόσωπο στην Λ. Κηφισίας 2.000 ευρώ βγάζω πρσωπικά (Ο.Τ 19).

Αν είναι πιο μέσα επί της Ερ. Σταυρού δώσε Ο.Τ. αν μπορείς.

Ευχαριστώ για την απάντηση. Πρόκειται όμως για το επάνω τμήμα όπως φαίνεται στο χάρτη που επισύναψα (στην "απέναντι" πλευρά της Ερ. Σταυρού και γωνία με Λ. Κηφισίας - εκεί που δεν φαίνονται οικοδομικά τετράγωνα). 

Link to comment
Share on other sites

Αν ενοείς πάνω από το Υγεία και στα δεξιά όπως ανεβαίνει η Κηφισίας οκ...Απλά εκεί δεν λέγεται Ερ. Σταυρού ή μήπως όχι;

Επισύναψε το σχέδιο αν μπορείς σε ζουμ στην περιοχή που θες με μαρκαρισμένο το ΟΤ άσχετα που δεν τα γράφει.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλησπέρα.
Σε τακτοποίηση του Ν.4495, βάσει πινάκων του Υπουργείου αναφορικά με τις ΤΖ βρήκα ότι η οικοδομή στην οποία βρίσκεται το διαμέρισμα που τακτοποιώ είχε τιμή ζώνης γραμμική 1.600€ (Κωνσταντίνου Καραμανλή στη Θεσσαλονίκη) που μετά την απομείωση κατέληξε στα 1.300€.
Για την ακρίβεια της δήλωσης, ζήτησα και εκκαθαριστικό ΕΝΦΙΑ της πελάτισσας, στο οποίο αναγράφεται 1.250€ Τιμή Ζώνης.
Και ερωτώ εγώ... Γιατί αυτή η διαφορά? Η ΤΖ ορίζεται αυτόματα από το taxis με την υποβολή της διεύθυνσης του ακινήτου ή χειροκίνητα από το λογιστή, οπότε και μπορεί να έχει κάνει και λάθος?
Ποιά ΤΖ να χρησιμοποιήσω εν τέλει?

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω εν τέλει ότι η διαφορά προκύπτει από το ότι το εν λόγω διαμέρισμα δεν έχει πρόσοψη στην Καραμανλή αλλά στον ακάλυπτο, οπότε και το σύστημα δεν του δίνει τη γραμμική ΤΖ αλλά την τιμή του πλαισίου, ήτοι 1250€

Εν τέλει, όταν ένα διαμέρισμα βρίσκεται σε οικοδομή με γραμμική ΤΖ αλλά δεν έχει πρόσοψη στο δρόμο αυτό, λαμβάνει τη γραμμική ΤΖ ή την ΤΖ του προσανατολισμού του?

Έως τώρα είχα την αντίληψη ότι όλη η οικοδομή έχει κοινή ΤΖ και δε διαφοροποιείται ανάλογα με το πού βλέπει το διαμέρισμα.

Λάθος?

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, Inzaghi said:

Νομίζω εν τέλει ότι η διαφορά προκύπτει από το ότι το εν λόγω διαμέρισμα δεν έχει πρόσοψη στην Καραμανλή αλλά στον ακάλυπτο, οπότε και το σύστημα δεν του δίνει τη γραμμική ΤΖ αλλά την τιμή του πλαισίου, ήτοι 1250€

Εν τέλει, όταν ένα διαμέρισμα βρίσκεται σε οικοδομή με γραμμική ΤΖ αλλά δεν έχει πρόσοψη στο δρόμο αυτό, λαμβάνει τη γραμμική ΤΖ ή την ΤΖ του προσανατολισμού του?

Έως τώρα είχα την αντίληψη ότι όλη η οικοδομή έχει κοινή ΤΖ και δε διαφοροποιείται ανάλογα με το πού βλέπει το διαμέρισμα.

Λάθος?

συμφωνα με τις οδηγιες συμπληρωσης του Ε9, [ΠΟΛ 1200/2014], για  ακινητο που βρισκεται σε ακαλυπτο, αιθριο ή στοα, συμπληρωνεις  μονον τις οδους που περικλειουν το οικοπεδο.

Ετσι δεν παιρνει την "προσοψη" της "οδού"  Καραμανλή, αλλά της  -λεγομενης- "ζωνης", [περιπου σαν  τον μεσο ορο των τιμων μιας ευρυτερης περιοχης..] που ειναι μικροτερος.

6 ώρες πριν, ppanag said:

Πάντως εγώ για τα εντός σχεδίου και εντός ΑΠΑΑ, δέχομαι ευλαβικά την τιμή ζώνης που ορίζει η εφορία (π.χ. ΕΝΦΙΑ)

σωστα, εάν ο πελατης εχει υποβαλλει σωστο Ε9.

Παντως, ενας ελεγχος/επιβεβαιωση με τον λογιστη του πελατη,   χρειαζεται.

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.