Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[ΑΡΘΡΟ 112 - Ν. 4495/17] Αυθαίρετες κατασκευές εντός στάσιμων οικισμών


Recommended Posts

Ειδος Πράξης το ΦΕΚ στάσιμων : Για την αεροφωτογραφία - Εκδούσα Αρχή : ΓΥΣ -  Στοιχεία : Αριθμός α/φ .....

Edited by venezia
Διόρθωση κειμένου
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
  • Απαντήσεις 467
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα σε όλους και καλή χρονιά. Ελέγχω μία δήλωση βάσει της οποίας έχει γίνει και συμβόλαιο το 2020, και ο μηχανικός δεν έχει λάβει υπόψιν του ότι ο οικισμός είναι στάσιμος. Πιο συγκεκριμένα έχει θεωρήσει ότι έχει οικ. άδεια καθώς υπάρχει κτίσμα προ του 1955, έχει δηλώσει κάποιες αυθαιρεσίες προ του 1975, και τέλος έχει δηλώσει και κάποιες αυθαιρεσίες από το 1993-2004 χωρίς να συμπεριλάβει την έκπτωση του στάσιμου οικισμού. Στις συνολικές επιφάνειες είναι οκ, τα σχέδια ανταποκρίνονται στην πραγματικότητα, απλά δεν εκμεταλεύτηκε την έκπτωση του νόμου για τους στάσιμους οικισμούς και επίσης δήλωσε τις αυθαιρεσίες που υφίστανται προ του 1975. Θεωρείτε ότι μπορώ να προχωρήσω ή πρέπει να έρθω σε επαφή με μηχανικό για να διορθωθεί δήλωση - τίτλος κλπ; 

Link to comment
Share on other sites

Το πιθανότερο είναι να μην ερμήνευσε σωστά το άρθρο 112 και ειδικά στο σημείο που αναφέρεται ότι  "...και εφόσον οι αυθαίρετες κατασκευές έχουν συντελεσθεί μετά το έτος 1983 και μπορεί να υπαχθούν στις διατάξεις του παρόντος, εξαιρούνται οριστικά από την κατεδάφιση".  Οπότε, μάλλον "φοβήθηκε" (από παρεεμηνεία) ότι θα του έβγαινε κατηγορία 5 (ακίνητο χωρίς Ο.Α) και έτσι σκέφτηκε να κάνει χρήση του προ 55 για να βάλει "ναι" στην ύπαρξη Ο.Α και να το βάλει κατηγορία 4 (που λογικά έτσι θα πρέπει να το έχει βάλει). 

Link to comment
Share on other sites

Το "ναι" στην οικ. άδεια, κατά την άποψή μου, ορθώς το έβαλε καθώς έχει κτίσμα προ του 1955 και επίσης στα λοιπά φύλλα έχει είτε κατηγορία 1 (για τα προ του 1975), είτε κατηγορία 4 για τις αυθαιρεσίες που έλαβαν χώρα από το 1993-2004. Βάσει της δήλωσης, εγώ βρίσκω πρόβλημα στο ότι δήλωσε τις αυθαιρεσίες κατηγορίας 1 (που δεν ήταν απαραίτητο), και δεν έχει πάρει την έκπτωση για τις αυθαιρεσίες που έλαβαν χώρα μετά το 1983. Δεν ξέρω λοιπόν αν αυτά τα δύο θέματα εγείρουν θέματα ορθότητας της δήλωσης. Όπως διάβασα σε προγενέστερες αναρτήσεις, κάποιοι συνάδελφοι αναφέρουν ότι ενδεχομένως η δήλωση και κατασκευών προ του 1983 έχει μία βάση καθώς παίρνουν οριστική εξαίρεση από κατεδάφιση. Η μη αναφορά στην δήλωση ότι το ακίνητο βρίσκεται σε στάσιμο οικισμό, δεν είναι πρόβλημα; 

 

Edited by Pavlos33
διαγραφή παράθεσης του αμέσως προηγούμενου μηνύματος (βλ. κανόνες συμμετοχής)
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, HAROUL said:

 Θεωρείτε ότι μπορώ να προχωρήσω ή πρέπει να έρθω σε επαφή με μηχανικό για να διορθωθεί δήλωση - τίτλος κλπ; 

Εσύ σε τι είδους πράξη θες να προχωρήσεις ? Αν είναι για νέο συμβόλαιο δεν υπάρχει  κανένα  πρόβλημα .Κρίμα μόνο για τον προηγούμενο ιδιοκτήτη που έχασε την έκπτωση που δεν επιστρέφεται 😔.

Link to comment
Share on other sites

Από τη στιγμή που η αποτύπωση της πραγματικής κατάστασης είναι σωστή και η "παραδοχές" του δυσμενέστερες, εγώ νομίζω ότι είσαι εντάξει να προχωρήσεις. 

Γίνονται αίσχη στις τακτοποιήσεις, εδώ μάλλον έχουμε παράληψη, όχι δόλο. Το πρόστιμο σε κάθε περίπτωση δεν επιστρέφετε.

Link to comment
Share on other sites

2 λεπτά πριν, venezia said:

Εσύ σε τι είδους πράξη θες να προχωρήσεις ? Αν είναι για νέο συμβόλαιο δεν υπάρχει  κανένα  πρόβλημα .Κρίμα μόνο για τον προηγούμενο ιδιοκτήτη που έχασε την έκπτωση που δεν επιστρέφεται 😔.

έχει λάβει χώρα μία αποδοχή κληρονομιάς, στην οποία (αν και δεν απαιτούνταν) έχει χρησιμοποιηθεί η δήλωση του Ν.4495. Σήμερα ο ιδιοκτήτης θέλει να πουλήσει και μου ζητήθηκε να εκδόσω ταυτότητα κλπ...

Link to comment
Share on other sites

Διάβασε προσεκτικά την προηγούμενή μου απάντηση. Η πιο πιθανή εκδοχή ήταν κακή ερμηνεία του άρθρου και όχι ότι δεν ήθελε να λάβει την έκπτωση. Βεβαίως και υπάρχει έντονη διχογνωμία μεταξύ συναδέλφων για το αν η επιλογή "ναι" στην ύπαρξη Ο.Α αφορά μόνο την μείωση του προστίμου ή μπορεί και να χρησιμοποιείται και για την υπαγωγή στην κατηγορία 4. Πάντως για να το κλείσουμε, συμφωνώ με την άποψη των συναδέλφων ότι η δήλωση δεν θα πρέπει να διορθωθεί. 

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, HAROUL said:

έχει λάβει χώρα μία αποδοχή κληρονομιάς, στην οποία (αν και δεν απαιτούνταν) έχει χρησιμοποιηθεί η δήλωση του Ν.4495. Σήμερα ο ιδιοκτήτης θέλει να πουλήσει και μου ζητήθηκε να εκδώσω ταυτότητα κλπ...

Όπως προανέφερα : Εκδίδεις ταυτότητα και πιστοποιητικό σύμφωνα με τις προδιαγραφές και  ανεβάζεις όλα τα απαιτούμενα δικαιολογητικά ( άδειες , τακτοποιήσεις ,  σχέδια κλπ ). Δεν είσαι υποχρεωμένη να αναφέρεις την μη μείωση του προστίμου του στάσιμου , που άλλωστε δεν επηρεάζει την ΗΤΚ. Όπως ανέφερε και ο Pavlos33 , συμφωνώ κι εγώ ότι δεν απαιτείται διόρθωση δήλωσης .

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Σε περίπτωση που αυθαίρετες κατασκευές σε στάσιμο οικισμό υπάγονται στην Κατηγορία 5, πχ εντός πρασιάς, ισχύουν τα 30 χρόνια ή οριστική εξαίρεση από κατεδάφιση κατά το άρθρ. 112;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.