Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[ΑΡΘΡΟ 112 - Ν. 4495/17] Αυθαίρετες κατασκευές εντός στάσιμων οικισμών


Recommended Posts

  • 2 weeks later...
  • Απαντήσεις 467
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αν εχω καταλαβει σωστα τα αυθαιρετα στους οικισμους που εχουν χαρακτηριστοι στασιμοι με το διαταγμα 83 έστω και αν οι οικισμοί έχουν οριοθετηθεί συνεχίζουν να είναι στάσιμοι.Έτσι μπορούν να έχουν έκπτωση του 30%.Στα αυθαιρετα πριν του 1983 δεν γνωρίζω αν όταν χρειαστει  να γινει προσθήκη η ΥΔΟΜ θα δεχθεί οτιδήποτε υπάρχει πριν 83 (πχ.άλλαγη κατοψης).Βεβαίωση βέβαια δίνουμε δεν υπάρχει αμφιβολία. Δηλ.καταληγω μήπως πρέπει  να δηλωθούν όλα και πριν και μετά για να έχει ο ιδιοκτητης ήσυχο  το κεφάλι του.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Εντός στασίμου οικισμού, υπάρχει  διώροφο κτίριο κατοικίας και βοηθητικοί χώροι αυτής παρακείμενες αποθήκες

στο σύνολό τους κατασκευασμένα προ του 1975 (Ε9, ρευματοδότηση). Το 2007 κατασκευάζεται στέγαστρο και εξωτερική

σιδερένια κλίμακα.Εντάσσω όλες τις αυθαίρετες κατασκευές στο Ν4495 άσχετα του στασίμου οικισμού  προκειμένου να

εξαιρεθούν αυτές οι κατασκευές οριστικά της κατεδάφισης..

Επομένως:1 ΦΚ κατασκευές προ του 1975 ως κατ. Α και  ΤΥΠΟ ΑΥΘΑΙΡΕΣΙΑΣ: "εντός στασίμου οικισμού" ;

                    2 ΦΚ κατασκευές 2007 λοιπές παραβάσεις αναλυτικού, κατηγορία;

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα συνάδελφοι,

έχω κάνει τακτοποίηση σε κατοικία χωρίς ΟΑ εντός στάσιμου οικισμού. τι κατηγορία το δηλώνω? Αν το δηλώσω κατ 5 δεν θα έχω οριστική εξαίρεση από την κατεδάφιση αλλά εξαίρεση απο την κατεδάφιση για 30χρονια.???

 

 

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον ο νόμος μου δίνει το δικαίωμα με το Άρθρο 112 για οριστική εξαίρεση  γιατί να υπερισχύει η κατ 5, δεν αναφαίρετε κατι τέτοιο στο άρθρο.

στο οικόπεδο υπάρχει υπόλοιπο ΣΔ δεν είναι κατ 5 γιατί ει ναι καθ υπέρβαση του ΣΔ.

Link to comment
Share on other sites

15 λεπτά πριν, DE GI said:

Εφόσον ο νόμος μου δίνει το δικαίωμα με το Άρθρο 112 για οριστική εξαίρεση  γιατί να υπερισχύει η κατ 5, δεν αναφαίρετε κατι τέτοιο στο άρθρο.

στο οικόπεδο υπάρχει υπόλοιπο ΣΔ δεν είναι κατ 5 γιατί ει ναι καθ υπέρβαση του ΣΔ.

Πιστεύω ότι είναι κάποιο λάθος της πλατφόρμας. Έτσι όπως το λέει στο Νόμο θα έπρεπε όταν επιλέγεις στάσιμο οικισμό ,ότι κατηγορία και να βάζεις ,να δίνει οριστική εξαίρεση. Όπου και να ρώτησα κανένας δεν ήξερε.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.