Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[ΑΡΘΡΟ 112 - Ν. 4495/17] Αυθαίρετες κατασκευές εντός στάσιμων οικισμών


Recommended Posts

 το 112 ειχε ως εξης

Αρθρο 112 Αυθαίρετες κατασκευές εντός στάσιμων οικισμών Αυθαίρετες κατασκευές σε κτίρια με αποκλειστική χρήση κατοικία, που ευρίσκονται εντός στάσιμων οικισμών, όπως αυτοί ορίζονται στο άρθρο 21 του ν. 1337/1983, με την προϋπόθεση ότι οι στάσιμοι οικισμοί ευρίσκονται σε απόσταση μεγαλύτερη των 2000 μ. από τη θάλασσα ή από χιονοδρομικά κέντρα και εφόσον οι αυθαίρετες κατασκευές έχουν συντελεσθεί μετά το έτος 1983 και μπορεί να υπαχθούν στις διατάξεις του παρόντος, εξαιρούνται οριστικά από την κατεδάφιση με την καταβολή του αναλογούντος παραβόλου και ενιαίου ειδικού προστίμου, όπως υπολογίζεται με το Παράρτημα Α, μειωμένου κατά 30 %. Για την υπαγωγή υποβάλλονται μόνο τα δικαιολογητικά των περιπτώσεων α, ε, και ζ του άρθρου 99 και αποτύπωση των κατόψεων του κτιρίου ή της ιδιοκτησίας. Αν έχει συσταθεί οριζόντια ή κάθετη ιδιοκτησία, για την υπαγωγή τα πιο πάνω στοιχεία υποβάλλονται υποχρεωτικώς ανά διηρημένη ιδιοκτησία.

με τον 4546/18 τροποποιηθηκε ως εξης

«Άρθρο 112 Στάσιμοι Οικισμοί Αυθαίρετες κατασκευές σε κτίρια με αποκλειστική χρήση κατοικία, που ευρίσκονται εντός στάσιμων οικισμών, όπως αυτοί ορίζονται στο άρθρο 21 του ν. 1337/1983, με την προϋπόθεση ότι οι στάσιμοι οικισμοί ευρίσκονται σε απόσταση μεγαλύτερη των 2000 μ. από τη θάλασσα ή από χιονοδρομικά κέντρα και εφόσον οι αυθαίρετες κατασκευές έχουν συντελεσθεί μετά το έτος 1983 και μπορεί να υπαχθούν στις διατάξεις του παρόντος, εξαιρούνται οριστικά από την κατεδάφιση με την καταβολή του αναλογούντος παραβόλου και ενιαίου ειδικού προστίμου, όπως υπολογίζεται με το Παράρτημα Α`, μειωμένου κατά τριάντα τοις εκατό (30%). Για την υπαγωγή υποβάλλονται μόνο τα δικαιολογητικά των περιπτώσεων α`, β`, γ`, δ`, ε` και ζ` του άρθρου 99 και αποτύπωση των κατόψεων του κτιρίου ή της ιδιοκτησίας. Αν έχει συσταθεί οριζόντια ή κάθετη ιδιοκτησία, για την υπαγωγή τα πιο πάνω στοιχεία υποβάλλονται υποχρεωτικώς ανά διηρημένη ιδιοκτησία.».

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 467
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Θέτω διευκρινιστικά το δικό μου ερώτημα :

Έχω αυθαίρετη προσθήκης ορόφου ( το 1972 ) σε κατοικία  ( προϋφιστάμενη του 1955 ) εντός στάσιμου οικισμού ( με το ΦΕΚ του 1983 ).

Αναφέρεται πουθενά ότι δεν χρήζει τακτοποίησης ?.

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, venezia said:

Έχω αυθαίρετη προσθήκης ορόφου ( το 1972 ) σε κατοικία  ( προϋφιστάμενη του 1955 ) εντός στάσιμου οικισμού ( με το ΦΕΚ του 1983 ).

Αναφέρεται πουθενά ότι δεν χρήζει τακτοποίησης ?.

Άρθρο 82 - ν.4495/17

2. Από τις διατάξεις της παραγράφου 1 εξαιρούνται τα ακίνητα στα οποία έχουν εκτελεστεί αυθαίρετες κατασκευές ή έχουν εγκατασταθεί αυθαίρετες χρήσεις που :

α) υφίστανται πριν από τις 30.11.1955, ημερομηνία έναρξης ισχύος του από 9.8.1955 β.δ.,

...

     δ)  έχει ανασταλεί η κατεδάφιση, σύμφωνα με τις διατάξεις των άρθρων 15, 16, 20 και 21 του ν.1337/1983 (Α33), χωρίς όμως να έχει απορριφθεί με απόφαση του αρμόδιου, κατά περίπτωση, οργάνου η αίτηση για την εξαίρεση από την κατεδάφιση,

 

Άρθρο 21 - ν.1337/83  - Εξαίρεση στάσιμων οικισμών

Μπορεί να εξαιρεθούν από την υποβολή δηλώσεων κατά το άρθρο 15 του νόμου αυτού οι ιδιοκτήτες αυθαιρέτων που έχουν κατασκευαστεί πριν από την 31.1.1983 και βρίσκονται σε οικισμούς που παρουσιάζουν στασιμότητα ανάπτυξης και οι οποίοι προσδιορίζονται με απόφαση του Υπουργού Χωροταξίας, Οικισμού και Περιβάλλοντος που δημοσιεύεται στην Εφημερίδα της Κυβερνήσεως. Οι διατάξεις της προηγούμενης παρ. δεν εφαρμόζονται σε παραδοσιακούς οικισμούς.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πριν, ΚΑΝΑ said:

αυτό καταργήθηκε από το 2011

 

Έχω στα χέρια μου πιστοποιητικό νόμιμου περιγράμματος που εκδόθηκε το 2017 για κτίριο εντός στάσιμου οικισμού, ως κτίσμα προ του 1983, και επίσης ρώτησα και πρόσφατα σε πολεοδομία και μου είπαν ότι βγάζουν και μου είπαν και τα δικαιολογητικά, τα οποία ήταν ένα σωρό.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

εγώ ζήτησα τον παλιό καλό καιρό (δηλ πριν τους Ν αυθαιρέτων!) και δεν μου την έδωσαν, αλλά ούτε και βρήκα ρητή αναφορά σε νομοθεσία για να πατήσω

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Βασίλη.

Γιατί δεν δοκιμάζουμε την έκδοση διοικητικής πράξης της παρ. 1.ι) του άρθρου 29.

Ως προέγκριση μόνο ή μαζί με αυτό που χρειαζόμαστε ως εργασία πάνω σε ακίνητο του άρθρου 23 του ΝΟΚ.

Η πιστοποίηση του νομίμου περιγράμματος είναι μια απλή νομιμοποίηση όπου αυτό που χρειάζεται ως "μελέτες" είναι μόνο Τοπογραφικό + ΔΚ για τον έλεγχο ΓΟΚ.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα για πιστοποιητικό νόμιμου περιγράμματος προ 83 σε στάσιμο οικισμό η πολεοδομία μου ζήτησε, Φωτογραφίες, Νέο τοπογραφικό ΕΣΓΑ, νέο διάγραμμα κάλυψης, κάτοψη τομή όψη με περιγραφή των υλικών κατασκευής επάνω στα σχέδια, αποδεικτικό παλαιότητας όπως συμβόλαιο-ρυμοτομικό σχέδιο, βεβαίωση ρευματοδότης, Δήλωση στατικής επάρκειας από δύο μηχανικούς, Ε9, ΥΔ ιδιοκτήτη για την χρονολογία, και Τεχνική έκθεση μηχανικού όπου να αναφέρετε το ακίνητο με τι υλικά κατασκευάστηκε και τον τρόπο κατασκευής κ.α…

Link to comment
Share on other sites

Θόδωρε καλημέρα

29 λεπτά πριν, kan62 said:

Γιατί δεν δοκιμάζουμε την έκδοση διοικητικής πράξης της παρ. 1.ι) του άρθρου 29.

Ως προέγκριση μόνο ή μαζί με αυτό που χρειαζόμαστε ως εργασία πάνω σε ακίνητο του άρθρου 23 του ΝΟΚ.

Η πιστοποίηση του νομίμου περιγράμματος είναι μια απλή νομιμοποίηση όπου αυτό που χρειάζεται ως "μελέτες" είναι μόνο Τοπογραφικό + ΔΚ για τον έλεγχο ΓΟΚ.

ποια εννοείς ως παρ 1 ι) αυτήν???  ι) νομιμοποίηση κάθε εκτελεσθείσας εργασίας για την οποία απαιτείται η έκδοση οικοδομικής άδειας.

καλημέρα Saleptsis

15 λεπτά πριν, Saleptsis said:

Εμένα για πιστοποιητικό νόμιμου περιγράμματος προ 83 σε στάσιμο οικισμό η πολεοδομία μου ζήτησε, Φωτογραφίες, Νέο τοπογραφικό ΕΣΓΑ, νέο διάγραμμα κάλυψης, κάτοψη τομή όψη με περιγραφή των υλικών κατασκευής επάνω στα σχέδια, αποδεικτικό παλαιότητας όπως συμβόλαιο-ρυμοτομικό σχέδιο, βεβαίωση ρευματοδότης, Δήλωση στατικής επάρκειας από δύο μηχανικούς, Ε9, ΥΔ ιδιοκτήτη για την χρονολογία, και Τεχνική έκθεση μηχανικού όπου να αναφέρετε το ακίνητο με τι υλικά κατασκευάστηκε και τον τρόπο κατασκευής κ.α…

 

βάση ποιας διάταξης στα ζήτησαν τα παραπάνω? (μπορείς να αναρτήσεις την έγκριση περιγράμματος?)

Καλημέρα αγαπητέ Δημήτρη

Θα διαπίστωσες το χάος μεταξύ υπόψη Νόμων μεταξύ ΥΔΟΜ! (άλλη αναφέρει 2-3 σχετικούθς Ν  -και άλλη  10 κλπ)

Link to comment
Share on other sites

μια ματια που εριξα

αφορα σε στασιμο και προ 83 [η δευτερη]

και προ 55 η αλλη/ες...δεν τις καλοδιαβασα...

εδιτ

αν ομως διαφωνουν μεταξυ τους αι διαφοροι ΥΔΟΜ...

μην ανησυχεις..

παραμονη των άλλων εκλογών θα βγαλουν την εγκ. 3...:-D

καλη δυναμη σε  ολους

 

 

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.