Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[ΑΡΘΡΟ 112 - Ν. 4495/17] Αυθαίρετες κατασκευές εντός στάσιμων οικισμών


Recommended Posts

Συνάδελφοι καλησπέρα και καλή δύναμη.

Έκανα μια ρύθμιση με ταχύτητα φωτός και εκ παραδρομής δεν έβαλα στη δήλωση ότι ο οικισμός ήταν στάσιμος, πλήρωσε τα παράβολα/πρόστιμα ο πελάτης. Είμαι σε κατάσταση υπαγωγής και μπορώ να το πάω σε οριστική χωρίς κανένα θέμα. Το επιπλέον κόστος που βγήκε λόγω του λάθους μου το επωμίζομαι εγώ, η ερώτηση μου είναι εάν είναι δυνατό να πάρω πίσω κάπως αυτά τα χρήματα?

Υπάρχει κάποια διαδικασία μέσω του ΤΕΕ ? 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • Απαντήσεις 467
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Περί τακτοποίησης κατοικίας με άδεια του 1979 σε οικισμό που χαρακτηρίστηκε στάσιμος στο ΦΕΚ Δ' 292/1983 και οριοθετήθηκε μετέπειτα με ΦΕΚ του 1989. Επειδή δεν βρήκα σαφή σχόλια στο νήμα απευθύνθηκα στην ΥΔΟΜ για το αν η κατοικία μπορεί να ενταχθεί στο άρθρο 112 του 4495. Η απάντηση ήταν αρνητική εφόσον ο οικισμός δεν παρουσιάζει στασιμότητα σήμερα. Τον χαρακτηρισμό τον "έχασε" από τη στιγμή που οριοθετήθηκε, έστω και αν στο παραπάνω ΦΕΚ του 1989 ο οικισμός κατηγοριοποίηθηκε ως "στάσιμος" (αντί του δυναμικού), με την πολεοδομική έννοια ωστόσο, όπως μου είπανε, και όχι ως προς την ανάπτυξή του.

Επομένως οι απορίες μου είναι,

  1. αρχικά συμφωνείτε με την παραπάνω λογική της ΥΔΟΜ (προσωπικά μου φαίνεται να στέκει);
  2. οι αυθαιρεσίες μετά το 1983 δεν υπάγονται στο άρθρο 112, αλλά αυτές πριν το 1983 δεν έχουν υποχρέωση υπαγωγής σύμφωνα με το άρθρο 82, σωστά; 
    Παράθεση

    Επίσης δεν έχουν υποχρέωση υπαγωγής στις διατάξεις του ν.4495/17 αυθαίρετα κτίσματα που έχουν δηλωθεί και δεν έχουν κριθεί ανυπόστατες – άκυρες οι σχετικές αυτές πράξεις με τον νόμο ν.1337/83 (των παρ.4 και 5 του άρθρου 15 / α’ και β’ φάση) και αυθαίρετες κατασκευές προ του έτους 1983 κατά το άρθρο 15 του ν.1337/83, που βρίσκονται εντός στάσιμων οικισμών (άρθρο 21 του ν.1337/83).

    Υπάρχει κάποια άλλη προϋπόθεση; Συγκεκριμένα οι προ 1983 αυθαιρεσίες είναι η παραβίαση των πλάγιων αποστάσεων, λόγω στροφής του κτιρίου, αλλά και η ίδια η στροφή ως παράβαση κατηγορίας 3. Αυτές δηλ. δεν θα υπαχθούν. Μεταγενέστερες βέβαια του 1983 παραβάσεις θα μπουν κατ. 4 και θα ελεγχθούν για τις πλάγιες αποστάσεις.

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, tettris said:

Επομένως οι απορίες μου είναι,

  1. αρχικά συμφωνείτε με την παραπάνω λογική της ΥΔΟΜ (προσωπικά μου φαίνεται να στέκει);
  2. οι αυθαιρεσίες μετά το 1983 δεν υπάγονται στο άρθρο 112, αλλά αυτές πριν το 1983 δεν έχουν υποχρέωση υπαγωγής σύμφωνα με το άρθρο 82, σωστά; 

    Υπάρχει κάποια άλλη προϋπόθεση; Συγκεκριμένα οι προ 1983 αυθαιρεσίες είναι η παραβίαση των πλάγιων αποστάσεων, λόγω στροφής του κτιρίου, αλλά και η ίδια η στροφή ως παράβαση κατηγορίας 3. Αυτές δηλ. δεν θα υπαχθούν. Μεταγενέστερες βέβαια του 1983 παραβάσεις θα μπουν κατ. 4 και θα ελεγχθούν για τις πλάγιες αποστάσεις.

1. Εφόσον ο οικισμός αναφέρεται στο ΦΕΚ του 83 εμπίπτει στις διατάξεις του 112 και εξαιρείται της υποχρέωσης υπαγωγής , ανεξαρτήτως το τι επακολούθησε  . H ΥΔΟΜ να ξαναδιαβάσει το νόμο. Ο ενεστώτας που χρησιμοποιεί είναι ερμηνεία του Υπαλλήλου.

Το άρθρο 82 λέει ρητά εφόσον ο οικισμός αναφέρεται στο ΦΕΚ :... με τις διατάξεις της παρ. 5 του άρθρου 16 του ν. 1337/1983 ή των παρ. 8 και 10 του άρθρου 9 του ν. 1512/1985 (Α΄4),

 

Edited by venezia
Διόρθωση κειμένου
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μισό λεπτό να τα ξεκαθαρίσουμε...αφού πρώτα σε ευχαριστήσω για την τόσο άμεση απάντηση και τη βοήθεια.

-----1ο θέμα-------

Αναρωτιέμαι, βάσει το άρθρο 82, παρ.2δ), δεν αναφέρεται ότι αυθαίρετες κατασκευές προ 1983 σε στάσιμους οικισμούς, όπως ορίστηκαν κατά το άρθρο 21 του 1337/83 δεν έχουν υποχρέωση υπαγωγής; Νομίζω είχα διαβάσει και σχετικά σχόλια στο νήμα, θα το ξαναψάξω. Αν κάνω λάθος, τί ακριβώς εννοεί το άρθρο 82 στη συγκεκριμένη παράγραφο;

Παράθεση

δ)έχει ανασταλεί η κατεδάφιση, σύμφωνα με τις διατάξεις των άρθρων 15, 16, 20 και 21 του ν.1337/1983 (Α33),χωρίς όμως να έχει απορριφθεί με απόφαση του αρμόδιου, κατά περίπτωση, οργάνου η αίτηση για τηνεξαίρεση από την κατεδάφιση,

-----2ο θέμα-------

Η ΥΔΟΜ για το δικαίωμα εφαρμογής του άρθρου 112 βασίζεται στον ενεστώτα που χρησιμοποιεί το εν λόγω άρθρο:

Παράθεση

Αυθαίρετες κατασκευές σε κτίρια με αποκλειστική χρήση κατοικία, που ευρίσκονται εντός στάσιμων οικισμών, όπως αυτοί ορίζονται στο άρθρο 21 του ν.1337/1983, με την προϋπόθεση ότι οι στάσιμοι οικισμοί ευρίσκονται ...

ερμηνεύοντάς το ότι προϋπόθεση για εφαρμογή του άρθου 112 είναι να είναι ακόμα και σήμερα ο οικισμός στάσιμος και εφόσον ο συγκεκριμένος (Παύλιανη Φθιώτιδας) οριοθετήθηκε το 1989 δεν είναι πλέον στάσιμος (με την έννοια της ανάπτυξής του). Μου είπε νομίζω ότι κατά την οριοθέτηση αυξήθηκε ο ΣΔ κλπ. και άρα ότι σίγουρα σήμερα δεν είναι στάσιμος.

-----3ο θέμα-------

Επίσης ήθελα να σου επισημάνω το εξής. Το άρθρο 112, όπως τα γράφει και είχα καταλάβει, αναφέρεται σε αυθαιρεσίες μετά το 1983:

Παράθεση

...και εφόσον οι αυθαίρετες κατασκευές έχουν συντελεσθεί μετά το έτος 1983...

 επομένως γιατί λες ότι οι προ του '83 παραβάσεις πηγαίνουν με το άρθρο 112, ενώ οι μεταγενέστερες όχι;

 

Εντιτ: για να μη μπερδέψουμε τα επί μέρους θέματα/απορίες.

Έντιτ2: Βασικά βρήκα το εξής από τον Pavlo που συνηγορεί για τις προ '83 αυθαιρεσίες

Το θέμα μου είναι αν ουσιαστικά δεν γίνεται να εφαρμοστούν οι διατάξεις του 112, αφού ο οικισμός δεν είναι σήμερα στάσιμος.

Edited by tettris
Link to comment
Share on other sites

Να ζητήσεις από την Λαμία να σου δείξει με βάση με ποίο νόμο οικισμός που έχει χαρακτηριστεί στάσιμος και στην συνέχεια έγινε οριοθέτηση του διαγράφεται από το ΦΕΚ των στάσιμων οικισμών.

Link to comment
Share on other sites

@tettris H YΔΟΜ απάντησε με την λογική έκδοσης άδειας, ότι από την στιγμή που ο οικισμός οριοθετήθηκε έπαυσαν να ισχύουν οι όροι δόμησης του ΦΕΚ 588/Δ/82 και ισχύει το ΦΕΚ 181/Δ/85 όπως τροποποιήθηκε και ισχύει με το ααπ/289/11 και φυσικά ισχύουν και οι ειδικοί όροι της απόφασης οριοθέτησης. Απλώς είπαν μια προφορική άποψη, όπου δεν αναφέρεται σε κάποιο νόμο. Μας έχει απασχολήσει σαν ερώτημα το τι γίνεται στην εφαρμογή του άρθρου 11 στην περίπτωση που ένας στάσιμος οικισμός μετέπειτα οριοθετήθηκε, αλλά δεν έχουμε καταλήξει σε αρνητική γνωμοδότηση, ότι δηλαδή δεν επιτρέπεται η υπαγωγή των αυθαιρεσιών μετά το 1983 στο εν λόγω άρθρο. Επομένως, μπορείς να κάνεις υπαγωγή με τις ευεργετικές διατάξεις του Α 112. 

υ.γ Επισημαίνω για μια ακόμη φορά να προσπαθήσεις να μην πλατιάζεις με πολλές παραθέσεις, διότι κουράζουν το θέμα και τους αναγνώστες. Ευχαριστώ

  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ όλους. Ως προς τη γνώμη της υπαλλήλου της ΥΔΟΜ, (στην οποία παρεπιπτόντως είχα στείλει e-mail, αλλά με προέτρεψαν να μου απαντήσουν τηλεφωνικά), όπως είπα βασίζεται στο κείμενο του νόμου, όπου χρησιμοποιεί ενεστώτα με την έννοια ότι ο οικισμός πρέπει να εξακολουθεί να είναι στάσιμος. Αυτό νομίζω στέκει λογικά, θα μπορούσε να το υπονοεί ο νόμος και αν το δεχτούμε σαν ερμηνεία καταλαβαίνω ότι το θέμα ανάγεται στο αν ο συγκεκριμένος οικισμός θεωρείται σήμερα στάσιμος. Αυτό μάλιστα ρώτησα αρχικά, SEKKARA, την ΥΔΟΜ αν από κάποιο ΦΕΚ ο οικισμός αποχαρακτηρίστηκε. Επίσης ήμουν συγκεκριμένος ότι πρόκειται για τακτοποίηση και όχι άδεια pavlos. Στην πράξη η αλήθεια είναι ότι σήμερα ο οικισμός δεν είναι στάσιμος με την έννοια της ανάπτυξης (αν αυτό είναι όντως το πνέυμα του νόμου), αλλά τελικά δεν καταλαβαίνω που θα βασιστώ για την εφαρμογή ή μη του άρθρου 112.

Πάντως, δεχόμενος τη γνώμη σας -βλέπω ότι όλοι συμφωνείτε- μπορώ να εφαρμόσω το άρθρο 112 στις μετά το 1983 αυθαιρεσίες. Η περιστροφή και μετακίνηση προ '83 δεν θα υπαχθούν και στην τεχνική έκθεση θα γράψω για την εξαίρεσή τους βάσει του άρθορου 82, σωστά; Venezia, συγνώμη αλλά δεν κατάλαβα γιατί παραθέτεις το άρθρο 16 παρ.5 του 1337...

Pavlos, αν κατάλαβα σωστά από προηγούμενες αναρτήσεις, ναι μεν παραβάσεις προ 83 δεν έχουν υποχρέωση υπαγωγής, αλλά προαιρετικά μπορούμε να τις υπάγουμε κατ2, ώστε να εξαιρεθούν οριστικά; Επίσης μια αναφορά στο πρόγραμμα εξοικονομώ που είχες κάνει και δεδομένου ότι ο ιδιοκτήτης το επιθυμεί μελλοντικά, έχει σχέση με το αν θα υπαχθούν στον 4495 η περιστροφή και μετακίνηση, εφόσον η μορφολογία του κτιρίου δεν αλλάζει και οι μεταγενέστερες επεκτάσεις θα δηλωθούν έτσι και αλλιώς, θα γίνουν νέες κατόψεις, κλπ;

ΥΓ: Τις αλλεπάλληλες παραθέσεις τις έβαζα για να μη χρειάζεται να ανατρέξουν οι συνάδελφοι στον νόμο. Αν δυσχεραίνουν ωστόσο την ανάγνωση να μη το κάνω.

Link to comment
Share on other sites

34 λεπτά πριν, tettris said:

Ως προς τη γνώμη της υπαλλήλου της ΥΔΟΜ....

Λέει σαχλαμάρες!!! Ακολούθησε τις ορθότατες οδηγίες των συναδέλφων.

 

Link to comment
Share on other sites

Ιάσονα ευχαριστώ για το input! Θα κάνω χρήση του 112 τελικά, μια επιβεβαίωση μόνο: Την περιστροφή και μετακίνηση λόγω των οποίων έχω παραβίαση των 2.5μ. πλάγιων αποστάσεων, ως παραβάσεις προ '83, γράφω ότι εξαιρούνται της τακτοποίησης βάσει του άρθρου 82, παρ. 2δ, έτσι δεν είναι; Και συνεπώς δεν λαμβάνονται υπόψη ούτε στα ποσοστά υπέρβασης, ούτε στην επιλογή κατηγορίας, σωστά;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.