Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[ΑΡΘΡΟ 112 - Ν. 4495/17] Αυθαίρετες κατασκευές εντός στάσιμων οικισμών


Recommended Posts

Καλημερα

Σε στάσιμο οικισμό έχω  κοινοτική άδεια που λέει ότι θα κατασκευαστεί ισογεια ξυλινη αποθηκη

Σήμερα υφίσταται ισόγεια ξυλινη κατοικία με σοφιτα κατω απο την στεγη της κατασκευασμενη το 2007

Για την τακτοποιηση με τον 4495 :

α. Εχει οικοδομικη αδεια?

β. Απαιτειται μελετη στατικης επαρκειας?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 467
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλημέρα,α)ναι,β)όχι,

Αυθαίρετες κατασκευές σε κτίρια με αποκλειστική χρήση κατοικία, που ευρίσκονται εντός στάσιμων οικισμών, όπως αυτοί ορίζονται στο άρθρο 21 του ν.1337/1983, με την προϋπόθεση ότι οι στάσιμοι οικισμοί ευρίσκονται σε απόσταση μεγαλύτερη των 2000 μ. από τη θάλασσα ή από χιονοδρομικά κέντρα και εφόσον οι αυθαίρετες κατασκευές έχουν συντελεσθεί μετά το έτος 1983 και μπορεί να υπαχθούν στις διατάξεις του παρόντος, εξαιρούνται οριστικά από την κατεδάφιση με την καταβολή του αναλογούντος παραβόλου και ενιαίου ειδικού προστίμου, όπως υπολογίζεται με το Παράρτημα Α, μειωμένου κατά 30%. Για την υπαγωγή υποβάλλονται μόνο τα δικαιολογητικά των περιπτώσεων α, β, γ, δ, ε και ζ του άρθρου 99 και αποτύπωση των κατόψεων του κτιρίου ή της ιδιοκτησίας. Αν έχει συσταθεί οριζόντια ή κάθετη ιδιοκτησία, για την υπαγωγή τα πιο πάνω στοιχεία υποβάλλονται υποχρεωτικώς ανά διηρημένη ιδιοκτησία.

  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Καλημέρα συνάδελφοι,

Έχοντας διαβάσει σχεδόν όλο το νήμα μου παρέμεινε μία απορία. Οικισμός (προ 1923) όπου στο ΦΕΚ 292/1983 αναφέρεται ως στάσιμος και με οριοθετείται με απόφαση Νομάρχη το 1987 και κατηγοριοποιείται ως φθίνων, μπορεί να πάρει την μείωση του άρθρου 112 (προφανώς απόσταση από θάλασσα >2000); 

Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Ο χαρακτηρισμός ως φθίνων δεν επηρεάζει την υπαγωγή στο άρθρο 112 . Το άρθρο προϋποθέτει μόνο την ένταξη του στο ΦΕΚ του 83.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

On 2/8/2022 at 10:42 ΠΜ, Κώστας_τοπο said:

Καλημέρα συνάδελφοι,

Έχοντας διαβάσει σχεδόν όλο το νήμα μου παρέμεινε μία απορία. Οικισμός (προ 1923) όπου στο ΦΕΚ 292/1983 αναφέρεται ως στάσιμος και με οριοθετείται με απόφαση Νομάρχη το 1987 και κατηγοριοποιείται ως φθίνων, μπορεί να πάρει την μείωση του άρθρου 112 (προφανώς απόσταση από θάλασσα >2000); 

Ευχαριστώ πολύ.

Συμφωνώ με τη σειρά μου στην αντιμετώπιση ότι το ακίνητο μπορεί να ενταχθεί στο άρθρο 112. ¨Προσοχή στο ότι οι αυθαιρεσίες που θα υπαχθούν είναι οι μετά του έτους 1983.

Άρθρο 112 
Στάσιμοι Οικισμοί 
Αυθαίρετες  κατασκευές  σε  κτίρια  με  αποκλειστική  χρήση  κατοικία,  που  ευρίσκονται  εντός  στάσιμων  οικισμών,  όπως  αυτοί ορίζονται στο άρθρο 21 του ν.1337/1983, με την προϋπόθεση ότι οι στάσιμοι οικισμοί ευρίσκονται σε απόσταση μεγαλύτερη των 2000 μ. από τη θάλασσα ή από χιονοδρομικά κέντρα και εφόσον οι αυθαίρετες κατασκευές έχουν συντελεσθεί μετά το έτος 1983 και μπορεί να υπαχθούν στις διατάξεις του παρόντος, εξαιρούνται οριστικά από την κατεδάφιση με την καταβολή του  αναλογούντος παραβόλου και ενιαίου ειδικού προστίμου, όπως υπολογίζεται με το Παράρτημα Α, μειωμένου κατά 30%. Για την υπαγωγή υποβάλλονται μόνο τα δικαιολογητικά των περιπτώσεων α, β, γ, δ, ε και ζ του άρθρου 99 και αποτύπωση των κατόψεων του  κτιρίου  ή  της  ιδιοκτησίας.  Αν  έχει  συσταθεί  οριζόντια  ή  κάθετη  ιδιοκτησία,  για  την  υπαγωγή  τα  πιο  πάνω  στοιχεία υποβάλλονται υποχρεωτικώς ανά διηρημένη ιδιοκτησία. 

Link to comment
Share on other sites

@Pavlos33 ναι Παύλο σε ευχαριστώ. Η οικοδομική άδεια είναι του 1987 οπότε είμαι μετά το 83 και βέβαια πριν το 2011 και μπορούν να τακτοποιηθούν.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Καλημέρα συνάδελφοι. Έχω περίπτωση αυθαίρετης κατοικίας με στέγαστρο σε στάσιμο οικισμό κατασκευής προ του 83. Θέλω να βγάλω άδεια μικρής κλίμακας για θερμομόνωση. Στα στοιχεία νομιμότητας τι να βάλω;

Link to comment
Share on other sites

14 λεπτά πριν, venezia said:

Αποδεικτικό δημοσίου εγγράφου ( π.χ. αεροφωτογραφία κλπ ...) , ότι το αυθαίρετο προϋφίσταται του 1983.

Σε ευχαριστώ πολύ. Επίσης, στο πεδίο που συμπληρώνουμε τα  στοιχεία υφισταμένου (είδος πράξης, εκδούσα αρχή, στοιχεία εκδούσας αρχής) τι να βάλω;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.