Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[ΑΡΘΡΟ 112 - Ν. 4495/17] Αυθαίρετες κατασκευές εντός στάσιμων οικισμών


Recommended Posts

Ναι το ξέρω ότι ζητάει μόνο αυτά αλλά δε βρήκα να έχω λάθος στη δήλωση..Σε όλα τα ΦΚ επέλεξα σαν τύπο αυθαιρεσίας "στάσιμοι οικισμοί". Ο υπολογισμός του προστίμου γίνεται κανονικά απλά μου βγάζει 13 αρχεία.Βέβαια δεν προχώρησα σε υποβολή της δήλωσης γιατί θέλω να σιγουρευτώ για τα δικαιολογητικά για να ξέρω τι θα πω στον ιδιοκτήτη.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 467
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

μου τα εμφανίζει. είναι τα κλασικά δικαιολογητικά τα οποία δεν έπρεπε να τα ζητάει τομή, τοπογραφικό, διάγγραμμα κάλυψης κ.λ.π.

Επειδή ο πελάτης μου βιάζεται αυτό που σκέφτομαι να κάνω είναι στα αρχεία τα οποία βάσει νόμου δεν χρειάζονται να ανεβάσω μια απλή αναφορά στον νόμο

 

 

 

 

Μην κάνετε διαδοχικές δημοσιεύσεις. Για να πραγματοποιήσετε οποιαδήποτε αλλαγή στο περιεχόμενο του κειμένου ή για να συμπληρώσετε το μήνυμα που δημοσιεύσατε, χρησιμοποιείστε την εντολή "Επεξεργασία". (τα μηνυματά σας έχουν συγχωνευτεί).
Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής
Pavlos33

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Εάν έχω καταλάβει καλά κτίρια πριν 31-1-1983 που είχαν κατασκευαστεί σε στάσιμους  οικισμούς για τους  οποίους ίσχυε το 588 Δ'/23-12-82 και είχαν ακολουθηθεί όλες οι προβλεπόμενες ενέργειες και ο οικισμός φαίνεται στο ΦΕΚ 292 Δ'/1983, και δεν είχαν υποχρέωση δήλωσης με το Ν.1337, σήμερα σε όσους εξ αυτών των οικισμών εφαρμόσθηκε το ΦΕΚ 181Δ'/3-5-85 (οριοθετήθηκε και κατηγοριοποιήθηκε) υποχρεούνται να δηλωθούν ενώ τα ευρισκόμενα στους υπόλοιπους στάσιμους οικισμούς που δεν έχουν μέχρι σήμερα οριοθετηθεί δεν υποχρεούνται να δηλωθούν. Δηλαδή εάν λήξει ο 4495/2017 και ένας οικισμός οριοθετηθεί  μετά την ισχύ του νόμου αυτού τότε το κτιριό του θα θεωρηθεί αυθαίρετο. ?? Ευχαριστώ.

 

 

Αναρτήστε τα θέματα και τα ερωτήματά σας, στη σωστή θεματική κατηγορία. Το θέμα σας μεταφέρθηκε στην παρούσα.
Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής
Pavlos33

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα 

5 δικαιολογητικά έβγαλε εμένα.

Αυτό που δεν είναι ξεκάθαρο είναι η αποκλειστική χρήση κατοικίας

να ήταν πριν το 83 ή εξετάζουμε το τώρα!.

Link to comment
Share on other sites

τα πριν το 1983 (άσχετα με την χρήση απαλλάσσονται όλα με τον Ν 1337/83)

οπότε

η "αποκλειστική χρήση κατοικίας" του Ν 4495

ισχύει για κατασκευές ή αλλαγές χρήσης που έγιναν μετά του 83

Link to comment
Share on other sites

Αυτό ακριβώς ερμηνεύω και εγώ.

Το 112 αναφέρει για κατασκευές που έγιναν μετά 83 κι ας είναι και αλλαγή Χρήσης (αποθήκη σε κατοικία), το ρώτησα για να είμαι πιο σίγουρος.

Τα δικαιολογητικά είναι από το σύστημα 5.

Ευχαριστώ 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.