Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 112 - Ν. 4495/17] Αυθαίρετες κατασκευές εντός στάσιμων οικισμών


Recommended Posts

Δεν το έβγαλα τελικά το πιστοποιητικό, ήταν πολλά αυτά που ζητούσαν και δεν προχώρησε. Δεν μου είπαν βάση ποιας διάταξης τα ζητούσαν, δεν ρώτησα και εγώ… Αυτά έγινε τώρα πριν 2-3 μήνες, το πιστοποιητικό που έχω στα χέρια μου είναι από πελάτη το οποίο του το έβγαλε άλλος μηχανικός δεν ξέρω όμως τι κατέθεσε εκείνος ώστε να το πάρει.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 467
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

δείτε αυτή https://diavgeia.gov.gr/doc/652ΜΩ6Ι-7ΩΛ?inline=true που χρησιμοποιεί στα υπόψη, μέχρι και βεβαίωση προέδρου, ενώ καταργήθηκε πριν από 2-3 χρόνια

Link to comment
Share on other sites

Βασίλη, 

Οι πολεοδομίες είναι υποχρεωμένες να προβαίνουν στην έκδοση της "πιστοποίησης νομίμου περιγράμματος"!!!! Μπορείς να τις τρέξεις.. .. 

 

Link to comment
Share on other sites

βασιλη

ναι μεν δεν επιτρεπονται βεβαιωσεις των προέδρων-δημαρχών,   σχετικα με το "ιδιοκτησιακο" ενος ακινητου...

[αλλά η συλληβδην αυτη γενικη απαγορευση οδηγησε  στο ατοπο να μην λαμβανονται υποψη,  ακομα και εάν προκυπτει απο δημοσια/δημοτικα αρχεια/στοιχεια  το "ιδιοκτησιακο"  ή αλλες "ιδιοτητες" ......

παραδειγμα:   αυτο το κτισμα ειναι  η εδρα της Κοινοτητας εδω  50 χρονια...]

 

Κατα τα λοιπα,

η ανω βεβαιωση δεν ειναι βεβαιωση προεδρου  και δεν αφορα "ιδιωτικη διαφορα/ιδιοκτησια..."

Για μενα, δεν πιστοποιει την ιδιοκτησια...[απλα αναφερει  σαν  ιδιοκτητη καποιον δημοτη, που προσκομισε και εγγραφα

και ο οποιος, με βαση αυτα,  εκανε και τακτοποιηση]

Αλλα,

ειναι βεβαιωση του Δημου Αγιας, και  αφορα την πολεοδομικη ιδιοτητα  του οικοπεδου οτι "ειναι εντος του στασιμου οικισμου" και, με βαση τα υπολοιπα εγγραφα σαν "προ 83"

 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, ΙΑΣΟΝΑΣ said:

Βασίλη, 

Οι πολεοδομίες είναι υποχρεωμένες να προβαίνουν στην έκδοση της "πιστοποίησης νομίμου περιγράμματος"!!!! Μπορείς να τις τρέξεις.. .. 

 

καλησπέρα  παλιόφιλε

Δεν μου λες όμως με ποια ρητή διάταξη! 

 

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

Με αυτή (άπιστε Θωμά).....  :grin: :grin: :grin:

 

ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ ΥΔΟΜ ΓΙΑ ΕΚΔΟΣΗ ΝΟΜΙΜΟΥ ΠΕΡΙΓΡΑΜΜΑΤΟΣ ΠΡΟ 55.pdf

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

ΙΑΣΟΝΑ

Πέραν του ότι αναφέρεται αποκλειστικά σε κτίσματα προ του 1955 (οπότε δεν υπάρχει ρητή αναφορά για προ του 1983 και περί στάσιμων οικισμών, ούτε σ' αυτή ούτε και στο ΝΟΚ που το έγγραφο επιπρόσθετα επικαλείται για τα προ του 1955) η περίπτωση μου -κατά την οποία ζητούσα βεβαίωση περιγράμματος για προ του 1983 -ήταν τον Απρίλιο 2012 (οπότε αυτή η απάντηση δεν υπήρχε τότε) και δεύτερον ψάξαμε καλοπροαίρετα και εγώ και η προϊσταμένη ΥΔΟΜ μου στη Διαύγεια και την μόνη περίπτωση που βρήκαμε ήταν μια βεβαίωση περιγράμματος για προ του 83 της ΥΔΟΜ του Κιλκίς και απολύτως καμιά άλλη. 

Δημήτρη καλησπέρα 

Ο πρόεδρος βεβαιώνει και το έτος κατασκευής ενώ δεν μπορεί!

Link to comment
Share on other sites

στελνω αυτα

https://diavgeia.gov.gr/search?query=q:"πιστοποιητικο νομιμου περιγραμματος "&page=0&sort=relative

και αυτα

https://diavgeia.gov.gr/search?query=q:"πιστοποιητικο νομιμου περιγραμματος προ 83"&page=0&sort=relative

υγ

φαντασου να γιορταζες  την πρωτη Κυριακη μετα το Πασχα.:-)

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα,

Αρχικά, επειδή μου φαίνεται κάπως χαοτική η κατηγοριοποίηση των θεμάτων που αφορούν το νόμο περί αυθαιρέτων, εάν θα μπορούσε κάποιος συνάδελφος να στείλει ένα προσωπικό μήνυμα, για να με βοηθήσει, δεδομένου ότι ξανάνοιξα θέμα σχετικό με τις τακτοποιήσεις, το οποίο μεταφέρθηκε.

Λοιπόν, έχω μια διώροφη κατοικία (ισόγειο και 1ος) σε στάσιμο οικισμό. Η οικοδομική άδεια εκδόθηκε το 1981 και εμφανίζει υπόγειο, το οποίο ξεπερνάει την γραμμή εδάφους κατά 1.30 μέτρα. Αναμένω τις αεροφωτογραφίες, για να εξακριβώσω τις χρονολογίες κατασκευής. Οι αυθαιρεσίες που έχω διαπιστώσει, τις κατηγοριοποιώ, προς το παρόν, ως εξής:

α) Η ισογειοποίηση του υπογείου πάει ως Κατηγορία 2, Υπέρβαση δόμησης 50-100% με τη συνολική επιφάνεια του ορόφου, όπως μετρήθηκε. Δεδομένου ότι κατοικείται, και μετά από συζήτηση με τον ιδιοκτήτη, συμφωνήσαμε να γίνει και Αλλαγή χρήσης, ώστε να μπορεί να αποκτήσει ανεξάρτητη ηλεκτροδότηση από τον 1ο όροφο.

β) Ο πρώτος όροφος έχει μικρές αποκλίσεις στις διαστάσεις, κάτω από 2% (με επιχρίσματα), οπότε δεν χρειάζεται νομιμοποίηση.

γ) Η εσωτερική σκάλα που φαίνεται στα σχέδια, δεν κατασκευάστηκε ποτέ. Αυτό θεωρώ ότι δεν χρειάζεται νομιμοποίηση.

γ) Έχει κατασκευαστεί μια αποθήκη, ξεχωριστά, μαζί με την κατοικία, η οποία εντάσσεται Κατηγορία 2, Υπέρβαση έως 50%, με μειωτικό 50%.

δ) Στη συνέχεια, κατασκευάστηκε μετά το 2004 δεύτερη αποθήκη, η οποία πάει Κατηγορία 4, Υπέρβαση έως 50%, ένα ποσοστό αυτής με 50% (για max 50 τμ) και το υπόλοιπο στα τμ Κυρίων Χώρων.

ε) Για την πρόσβαση στο 1ο όροφο κατασκευάστηκε εξωτερική σκάλα, μαζί με την κατοικία (προ του 1983), την οποία πάω ως λοιπή παράβαση, με αναλυτικό υπολογισμό των 250 ευρώ ανα 15.000 έργων. Επίσης, έχει κατασκευαστεί μια μικρή σκάλα (4 σκαλοπάτια) στην αυλή, που επίσης βάζω ως λοιπή παράβαση με αναλυτικό.

στ) Το μπαλκόνι του 1ου ορόφου, που έχει υπέρβαση κατά 15% της επιφάνειας, ως μια παράβαση Κατηγορίας 3.

ζ) Το λεβητοστάσιο που έχει διαμοαρφωθεί δίπλα στην οικία, διαστάσεις 1.60x2.55 και 2.05 ύψος δεν ξέρω ως τι να το εντάξω.

Οποιαδήποτε διόρθωση δεκτή και σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Μην ανοίγεις χωρίς ουσιαστικό λόγο νέο θέμα και χωρίς πρώτα να κάνεις αναζήτηση σε ήδη υπάρχον, με ίδιο ή παραπλήσιο περιεχόμενο. Το θέμα σου συγχωνεύτηκε στο παρόν. Διάβασε προσεκτικά τους κανόνες συμμετοχής στο φόρουμ.

Pavlos33

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

52 λεπτά πριν, ekechagi said:

....

Αρχικά, επειδή μου φαίνεται κάπως χαοτική η κατηγοριοποίηση των θεμάτων που αφορούν το νόμο περί αυθαιρέτων, εάν θα μπορούσε κάποιος συνάδελφος να στείλει ένα προσωπικό μήνυμα, για να με βοηθήσει, δεδομένου ότι ξανάνοιξα θέμα σχετικό με τις τακτοποιήσεις, το οποίο μεταφέρθηκε....

Δες ΟΛΗ ΤΗΝ ΕΝΟΤΗΤΑ εδώ. Είναι ανά Άρθρο του Νόμου με τον Τίτλο ανά άρθρο. (Μπορείς δε να το βλέπεις και με άλλη σειρά που θα επιλέξεις)

Ανάλογα το τί σε απασχολεί ανάλογα επιλέγεις και το σχετικό άρθρο (όπως και στον νόμο).

Αν ρωτούσαν ολα σε όλα θα υπήρχαν τώρα 10.000 θέματα και θα είχε γίνει χαμός. (που έτσι κι αλλιώς ένας χαμός έχει γίνει εκ την φύσεως του θέματος του ίδιου του νόμου)

 

 

και ρίξε μια καλή ματιά εδώ που εξηγεί πολλά χρήσιμα πως θα τα βρεις

Πιο εύπεπτο δύσκολα να γίνει

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.