Jump to content
  • Revit - Μαθήματα BIM

[ΑΡΘΡΟ 112 - Ν. 4495/17] Αυθαίρετες κατασκευές εντός στάσιμων οικισμών


Recommended Posts

On 20/8/2020 at 5:17 ΜΜ, ChristinaK said:

Καλησπέρα-Δεν υπάρχει λόγος να δηλωθούν!Μόνο να καταγραφούν ως προϋφιστάμενα για να δηλωθεί ότι εξαιρούνται της επιβολής κυρώσεων,και για την ολοκληρωμένη έννοια της υπαγωγής που αναφέρει τα στοιχεία νομιμότητας όλων των κτισμάτων επί του οικοπέδου.:)

-εννοώ ότι καταγραφή των προϋφ.83 θα γίνει στην Τεχνική σου έκθεση αναλυτικά με τις επιφάνειες τους κλπ.,αλλά δεν υφίσταται θέμα δήλωσης αυτών που εξαιρούνται από κατεδάφιση ως αυθαίρετα-εξαιρούνται.

Συμπληρωματικά  αναφέρω οτι δεν υπάρχει άδεια στο οικόπεδο και έχει γίνει μια αυθαίρετη σοφίτα  δεν έχω υπέρβαση επιτρεπομένων συντ. πάνω απο 20% ουτε υπέρβαση υύψους αναγκαστικά θα το βάλω κατ. 5? 

Πρόσθεσε τονισμό (όπου λείπει) στο κείμενο της δημοσίευσής σου  Επίλεξε "επεξεργασία" και διόρθωσέ το. Διάβασε προσεκτικά τους κανόνες συμμετοχής στο φόρουμ.

Pavlos33

 

Edited by janna
Τονισμός
Link to post
Share on other sites
  • Replies 330
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Συνάδελφε κατά τη γνώμη μου η διατύπωση του άρθρου 102 είναι σαφής όσον αφορά στο ποιοι είναι οι οικισμοί στους οποίους αφορά η ρύθμιση αφού ρητά γίνεται παραπομπή στους οικισμούς όπως αυτοί ορίζονται

Έχεις στάσιμο οικισμό που δεν έχει συμπεριληφθεί στην απόφαση;   Προσοχή στα κριτήρια υπαγωγής: α)  Αυθαιρεσίες σε κτίρια με αποκλειστική χρήση κατοικία (Μην παραβλέψετε αυτό το κριτήριο. Δεν εννοε

Άλλο πράγμα είναι το πολεοδομικό καθεστώς και άλλο το τι εννοούν για την τακτοποίηση. Αν θέλουν να κάνουμε τακτοποίηση σε οικισμούς που πλέον δεν είναι στάσιμοι ενώ ήταν παλιότερα, να το ορίσουν με σα

Posted Images

5 ώρες πριν, ChristinaK said:

Ναι-δεν βλέπω άλλον τρόπο για τα μετά το 83...:roll:

Να προσθέσω και μια άλλη ερώτηση .Βάζω τα μετά το 83 κατηγ.5 είναι  Χωρίς  άδεια, στην υπέρβαση δόμησης  ως 100  ή ως 100 -200  στο κουτακι  θα υπολογίσω και τα πριν 1975;Γιατί το πρόστιμο ανεβαίνει αρκετά. 

Link to post
Share on other sites

Ναι αλλά πώς να γίνει-άδεια δεν υπήρχε για κανένα για να αφαιρεθεί...άρα "όχι-υπέρβαση ίση με το σύνολο δόμησης" .Αν ας πούμε επέλεγες προαιρετικά να κάνεις ΦΚ κατ.1 για τα προ 75,δεν θα είχες 2 ΦΚ με την συνολική αυθ.δόμηση του οικοπέδου?Αυτό μου λέει η δική μου λογική τουλάχιστον και δεν έχω διαβάσει κάτι διαφορετικό,εκτός αν μου διαφεύγει....Όμως να συμπληρώσω και κάτι σημαντικό που ξέχασα στην προηγούμενη απάντηση.Στην Τ.Ε. σου να μην ξεχάσεις να γράψεις ότι "η κατ.5 δηλώθηκε λόγω αδυναμίας του συστήματος,ενώ το ΦΚ αφορά αυθαίρετες κατασκευές του άρθρου 112-στάσιμοι οικισμοί που σύμφωνα με το άρθρο εξαιρούνται οριστικά από κατεδάφιση".🌝

  • Thanks 1
Link to post
Share on other sites
  • 2 weeks later...

εντός στάσιμου οικισμού (εμφανίζεται στο Φ.Ε.Κ 292 Δ' του1983 και όπως αυτός ορίζεται στο άρθρο 112 ν.4495/2017 περί απόστασης απο χιονοδρομικά κ.α) υπάρχουν κτιρια κατοικίας με αυθαίρετα τμήματα από 1983 έως 1985.......επειδή όμως ο οικισμός οριοθετήθηκε το 1987 (και κατέστην αδιάφορος μη συνεκτικός και όχι πλέον στάσιμος), πιστεύετε οτι μπορώ να κάνω χρήση του άρθρου 112 μιας και τα αυθαίρετα υλοποιήθηκαν οταν ο οικισμός ήταν στάσιμος ;;

Link to post
Share on other sites
11 ώρες πριν, vagelis_lam said:

εντός στάσιμου οικισμού (εμφανίζεται στο Φ.Ε.Κ 292 Δ' του1983 και όπως αυτός ορίζεται στο άρθρο 112 ν.4495/2017 περί απόστασης απο χιονοδρομικά κ.α) υπάρχουν κτιρια κατοικίας με αυθαίρετα τμήματα από 1983 έως 1985.......επειδή όμως ο οικισμός οριοθετήθηκε το 1987 (και κατέστην αδιάφορος μη συνεκτικός και όχι πλέον στάσιμος), πιστεύετε οτι μπορώ να κάνω χρήση του άρθρου 112 μιας και τα αυθαίρετα υλοποιήθηκαν οταν ο οικισμός ήταν στάσιμος ;;

Το ότι χαρακτηρίστηκε μετά το 1983 αδιάφορος μη συνεκτικός δεν σημαίνει ότι αποχαρακτηρίστηκε από στάσιμος .

Μπορείς να κάνεις χρήση του άρθρου 112 με τις προϋποθέσεις που θέτει το άρθρο για κατοικίες

  • Like 1
Link to post
Share on other sites
  • 2 weeks later...

Καλησπέρα, 

Εντός στάσιμου οικισμού υφίστανται μια κατοικία (ανέγερση με άδεια 1975) της οποίας έγινε υπέρβαση (μετά το 1985) εμβαδού 8,50 τ.μ. χώρος wc..

To 1985 εκδόθηκε άδεια ανέγερση ισόγειας αποθήκης η οποία αναφέρει στην κάτοψη "Γεωργική", η οποία έχει παράβαση στο ύψος (με αναλυτικό).

Πέραν αυτών έχει κατασκευάσει αυθαίρετα ένα κτίριο κύριας χρήσης (δωμάτιο με wc), μια ακόμα αποθήκη (όχι γεωργική) και 2 στέγαστρα.

Κολλάμε στο γεωργική αποθήκη που γράφει στην κάτοψη και δεν μπαίνουμε στάσιμο για κανένα κτίριο ή τουλάχιστον όσα έχουν χρήση κατοικίας μπορούν ?

Ευχαριστώ

  

Edited by liumier
Link to post
Share on other sites

Έχω αυθαίρετη κατοικία εκτός σχεδίου. Ο οικισμός του αγροκτήματος ανήκει στους στάσιμους. Μπορώ παρόλο που βρίσκομαι εκτός σχεδίου να υπαγάγω το αυθαίρετο επιλέγοντας ναι μεν εκτός σχεδίου αλλά και στάσιμοι οικισμοί;

Link to post
Share on other sites

Δεν ισχύει για εκτός σχεδίου, κοίτα αν είσαι  σε απόσταση Ως 800,00μ από το κέντρο. 

Edited by Pavlos33
Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.