Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[ΑΡΘΡΟ 112 - Ν. 4495/17] Αυθαίρετες κατασκευές εντός στάσιμων οικισμών


Recommended Posts

Το γενικό του παρατήματος "Υπέρβαση δόμησης..." δεν επεξηγεί πολλά. Πάντως δεν βρίσκω πάτημα να μην τα υπολογίσεις, με την έννοια ότι θα είναι πάντα αυθαίρετοι χώροι με τη μόνη εξαίρεση ότι δεν οφείλουν δήλωση/πρόστιμο. Ο συγκεκριμένος συντελεστής φαίνεται να είναι γενικός και ορίζεται σε πρωταρχικό στάδιο για τις επιφάνειες που δεν έχουν άδεια (καθ' υπέρβαση της δόμησης), ανεξάρτητα από το πώς θα επιβληθεί (αν επιβληθεί) πρόστιμο σε αυτές και ανεξάρτητα από το ποιες επιφάνειες θα επιβαρυνθούν τελικά από τον συντελεστή αυτόν, επειδή θα καταχωρηθούν στα πεδία ΥΔ του 4495 βάσει των διατάξεων του νόμου.

Παραθυράκι για να μην συνυπολογιστούν βλέπω μόνο για τις επιφάνειες που δεν υπολογίζονται στον συντελεστή δόμησης.

Απλά η γνώμη μου.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 467
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Έλεγα ακριβώς επειδή το τμήμα πριν το 1983 θεωρείται νόμιμο να μην μπει σαν ΥΔ στο αναφερόμενο κουτάκι και να κάνω ένα φύλλο καταγραφής κατ.1 και να αναφέρω γιατί δεν έχει συμπεριληφθεί. 

Edited by Pavlos33
διαγραφή παράθεσης του αμέσως προηγούμενου μηνύματος (βλ. κανόνες συμμετοχής)
Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω να θεωρείται νόμιμο, νόμιμα υφιστάμενο ίσως, αλλά πιο σίγουρα ως αυθαίρετο για το οποίο δεν χρειάζεται να επιβληθεί πρόστιμο.

Γενικότερα είναι δύο οι "υπερβάσεις": 1) Υπέρβαση από την όποια ο.α. και 2) υπέρβαση για τα πεδία επιφανειών προς πρόστιμο του 4495. Ο συντελεστής 1, δηλαδή, νομίζω αφορά την 1η περίπτωση και δεν αντιστοιχίζεται με τα πεδία 5 της ΥΔ του 4495 μόνο.

Edited by tettris
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Αναφέρθηκα στο κουτάκι που λέει για αν εχει οικ, αδεια ή όχι και αν δηλώσεις οχι σου λέει αν η Υδ ειναι μεγαλύτερη των 100,00μ2 ή 200,00-300,00 κ.λ.π εκεί ειπα αν σαν υπέρβαση να βάλω και τα πριν του 1983 τα οποία θα δηλωθούν εκ του περισσού.

Edited by Pavlos33
διαγραφή παράθεσης του αμέσως προηγούμενου μηνύματος (βλ. κανόνες συμμετοχής)
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε οικόπεδο αρτιο οικοδομήσιμο 6.000 τ.μ είχε εκδοθεί άδεια το 2005 για αγροτική αποθήκη 40 τ.μ 

το οικόπεδο φαίνεται να ειναι σε ζώνη 800 μ από στάσιμο οικισμό.. Η αποθήκη έχει γινει κατοικία και και έχουν γινει και προθήκες κατ' επέκταση . Χρησιμοποιώ την έκπτωση του 30% ..Θεωρώ πως όχι ! 

Ευχαριστώ 

Edited by Patrick
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Έχω περίπτωση σε στάσιμο οικισμό κατοικίας για την οποία έχει εκδοθεί άδεια νομιμοποίησης με εξαίρεση από την κατεδάφιση (Ν.1512/1985) ως προ του 1983.
Στα σχέδια υπάρχουν κάποιες διαφορές (πχ ελεύθερο ύψος) το οποίο είναι εκτός αποδεκτών αποκλίσεων όμως είναι λάθος εκ παραδρομής του προηγούμενου μηχανικού.
Μπορώ να δώσω βεβαίωση μεταβίβασης νομιμότητας από τη στιγμή που είμαστε σε στάσιμο οικισμό και το κτήριο είναι κατασκευασμένο πριν το 1983 (αναφέροντας φυσικά αυτές τις διαφορές);
Ευχαριστώ
Link to comment
Share on other sites

Σε Στασιμο οικισμο συμφωνα με το φεκ του 83 ο οποιος αργοτερα δηλ.το 1986 χαρακτηριστηκε οριοθετημενος με πληθυσμο ως 2000 κατοικους,ενδιαφερων συνεκτικος και μικρος εχω αυθαιρετο προ του 1983.μπορω να το υπαγω στο αρθ 112 περι στασιμων η οχι?

Link to comment
Share on other sites

Tο αρθ. 112 δεν αναφέρει τίποτα για μεταγενέστερους καθορισμούς.... Άρα υπάγεται σε προγενέστερο χαρακτηρισμό και ( κατά την ερμηνεία μου ) τακτοποιείται

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.