Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[ΑΡΘΡΟ 115 - Ν. 4495/17] Αυθαίρετα Οργανισμού Εργατικής Κατοικίας (Ο.Ε.Κ.)


Recommended Posts

σε αυτα του ΟΕΚ, υπηρχαν κοινοχρηστοι δρομοι,  ΟΤ, διελευσεις, αποκλειστικες χρησεις... κλπ...

 

η συσταση ΟΙ   εδινε σε καθε ΟΙ    χιλιοστα εξ  αδιαιρετου σε  ενα  πολυ μεγαλυτερο οικοπεδο.

 

και "ενειχε" και την εννοια της καθετης

 

να ξαναδεις το παραχωρητηριο

 

και

τα λεμε

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 153
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

 - ό,τι και να εκανε [διατηρω αμφιβολιες  για τον φερομενο  "εις βαρος του οποιου εχουν καταλογισθει"

...αλλά δεν εχει σημασια]

 

- όσα και να πληρωνε

- δεν μπορουσε να μεταβιβασει   χωρις τιτλο κυριοτητας, χωρις να εχει μπλεξιματα με τους υπολοιπους

[μιλαω για το ιδιοκτησιακο...οκ?],  εάν αυτοι ηθελαν να συνεχισουν την αντιδικια.

 

ερωτημα

Ειναι η αυθαιρεσια εξ αρχης?

 

Γιατι δεν μπορει να υπαχθει σημερα στον 4495?

 

 

 

.

 

Εδώ μου προκύπτει και το εξής ερώτημα για το άρθρο 98, παρ. 5.

 

Πρέπει να ισχυουν ταυτόχρονα τα α) και β). Στο τέλος της α) βλέπω ένα "και".

Ποια είναι η γνώμη σου Δημήτρη?

Link to comment
Share on other sites

σε αυτα του ΟΕΚ, υπηρχαν κοινοχρηστοι δρομοι,  ΟΤ, διελευσεις, αποκλειστικες χρησεις... κλπ...

 

η συσταση ΟΙ   εδινε σε καθε ΟΙ    χιλιοστα εξ  αδιαιρετου σε  ενα  πολυ μεγαλυτερο οικοπεδο.

 

και "ενειχε" και την εννοια της καθετης

 

να ξαναδεις το παραχωρητηριο

 

και

τα λεμε

 

Η Ο.Ι. δίνει χιλιοστά εξ αδιαρέτου αλλά τι εννοείς "ενείχε" και την έννοια της κάθετης; και αν είναι έτσι πως προκύπτουν τα όρια της κάθετης;

Το παραχωρητήριο αναφέρει:

Ως αφορά το ποσοστό: "ποσοστο συνιδιοκτησίας οικοπέδου και ψήφοι ενενήντα πέντε δέκ. χιλιοστά που αντιστοιχούν σε 110,09τ.μ."

Ως αφορά την επιφάνεια του όλου οικοπέδου: "Το όλο οικόπεδο που ανεγέρθηκε ο οικισμός προ της αφαιρέσεως των διατεθέντων χώρωων για οδούς, πεζοδρόμια και λοιπούς χώρους κοινής ωφέλειας, επιφάνειας 20613,20τ.μ...." και κάπου αλλού "εμβαδόν συνιδιόκτητου οικοπέδου 11560,01τ.μ."

Ως αφορά το καθεστώς διαχωρισμού:  "η παραχώρηση αυτή, όσον αφορά στην επι του οικοπέδου και των κοινοχρήστων χώρων... ... διέπεται από τις διατάξεις του Ν3741/29 περί της κατά όροφον ιδιοκτησίας"

Επίσης στα σχέδια της άδειας του οικισμού (τοπογραφικό, κατόψεις) δεν γίνειται αναφορά σε τμήμα αυλής, χρήσης από την κάθε κατοικία ή κάτι τέτοιο...

 

Όπως το ερμηνεύω τα 11560τ.μ. τα έχουν όλοι οι δικαιούχοι μαζί αφού το αναφέρει σαν "συνιδιοκτητο οικοπεδο". Έχεις κάποια άλλη ερμηνία ως ειδικότερος;

 

Edit: και άλλη μια απορία: μπορώ να ρυθμίσω την αυθαιρεσία που έχει η κατοικία του ενός ιδιοκτήτη πελάτη μου ή θεωρητικά αφού μιλάμε για συνιδιόκτητη μια ιδιοκτησία πρέπει να γίνει ΕΝΙΑΙΑ ρύθμιση. Γιατί σε αυτή την περίπτωση απλά το ξεχνάμε...

Edited by stelios_ant
Link to comment
Share on other sites

"Ως αφορά το ποσοστό: "ποσοστο συνιδιοκτησίας οικοπέδου και ψήφοι ενενήντα πέντε δέκ. χιλιοστά που αντιστοιχούν σε 110,09τ.μ.""

 

 

αυτο το θεωρεις σαν "τμημα" καθετης 110,09 τμ

 

εξ αλλου, και μονον που σε ενα τεραστιο οικοπεδο κοβεο  δρομους και ΟΤ, υπαρχει "διαχωρισμος" σε  "τμηματα"

Απλα η ορολογια "καθετη" εχει δημιουργηθει με το νδ 1024 /71..

και δεν ηταν σε χρηση μεχρι τοτε

[ή και αργοτερα, μεχρι να οριστικοποιηθει και γινει αποδεκτη  η  νομικη φρασεολογια ]

 

συζητησε το με τον συμβ/φο σου.

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα σε όλους!

 

Έχω περίπτωση κατά την οποία διαμέρισμα σε οικισμό ΟΕΚ έχει κατασκευαστεί ακριβώς όπως ορίζει η μελέτη, χωρίς καμιά αλλαγή ή αυθαίρετη επέμβαση. Το πρόβλημα είναι ότι τα σχέδια της μελέτης είναι εκτυπωμένα και εγκεκριμένα αντικατοπτρικά (mirror). Δηλαδή, στην κάτοψη του τυπικού ορόφου, όπου φαίνονται δύο διαμερίσματα με διαφορετικά εμβαδά το καθένα και άλλη εσωτερική διάταξη, το δεξιά διαμέρισμα έχει κατασκευαστεί αριστερά και το αριστερό διαμέρισμα έχει κατασκευαστεί δεξιά. Στο οριστικό παραχωρητήριο έχει περιγραφθεί σωστά το διαμέρισμα του πελάτη μου, βάσει τετραγωνικών και περιγραφής δωματίων. Ο πελάτης μου όταν αντιλήφθηκε το πρόβλημα απευθύνθηκε στο τ.ΟΕΚ (νυν ΟΑΕΔ) και του δώσανε σχετική βεβαίωση η οποία αναγράφει τα εξής:

"'Υστερα από έρευνα στο αρχείο της Υπηρεσίας μας σχετικά με τη συμφωνία αρχ/κών και πολεοδομικών σχεδίων του οικισμού ..... και ιδιαίτερα όσον αφορά στα σχέδια των κατόψεων και της γενικής διάταξης διαπιστώθηκαν τα εξής: Το κτίριο ..., όπου βρίσκεται το διαμέρισμα ΤΑΔΕ, έχει τοποθετηθεί "αντικατοπτρικά" εκείνου που απεικονίζεται στα σχέδια των κατόψεων. Αυτή η πρακτική είχε εφαρμογή στο παρελθόν σε πολλούς οικισμούς του τ.ΟΕΚ και είχε καθιερωθεί για λόγους οικονομίας της σχεδίασης. Επισημαίνεται ότι το γεγονός αυτό δε δημιουργεί κανένα πρόβλημα από πλευράς νομιμότητας του συγκεκριμένου κτιρίου και του οικισμού γενικότερα". :shock::???: :? :shock:

 

Λόγω του ότι ό πελάτης μου θέλει να προχωρήσει σε γονική παροχή, η συμβολαιογράφος του ζήτησε Βεβαίωση Μηχανικού, σύμφωνα με τον Ν.4495/17.

 

Γνώμη μου είναι, ότι παρόλη τη διαβεβαίωση του ΟΑΕΔ, δεν μπορώ να εκδώσω βεβαίωση έτσι απλά. Διαβάζοντας το αρ.115 παρ.1β, υποβάλλω κανονικά αίτηση, χωρίς να γίνει καταβολή προστίμου και φτιάχνω καινούρια κάτοψη, Τ.Ε. κλπ.

 

Το ερώτημά μου είναι το εξής: Μπαίνοντας στο ΤΕΕ και δημιουργώντας νέα δήλωση, έχοντας μη συμπληρώσει τίποτα στα φύλλα καταγραφής αφού δεν έχω αυθαίρετες κατασκευές/χρήσεις, με προχωράει σαν να ήταν απλή βεβαίωση και με βγάζει στην καρτέλα που μου ζητά να επιλέξω ένα από τα τρία διαθέσιμα ως επιλογές (καμία αυθαιρεσία, τακτοποιημένοι χώροι ή αδόμητο). Φυσικά έχω επιλέξει στον τύπο κτιρίου ότι πρόκειται για κτίριο ΟΕΚ.

 

Το προχωράω έτσι ή πρέπει να κάνω κάτι άλλο?? Έχει τύχει σε κανέναν κάτι αντίστοιχο??

 

Ευχαριστώ!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν το έχω ..κάνει

αλλά λογικά πρέπει να δοκιμάσεις  να δηλώσεις κάτι σαν αυθαίρετο

Π.Χ να βάλεις  μια λοιπή παράβαση 

και στην Τ.Ε να δηλώσεις ..τη Βεβαίωση ΟΑΕΔ!

 

Το άρθρο 115 δεν απαιτεί παράβολα και πρόστιμα

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Kαλησπέρα

 Σε κτίριο του ΟΕΚ που εχει γίνει κλείσιμο Ημ.Χ και κατασκευη αποθήκης μετά την ολοκλήρωση κατασκευής του οικισμού μπορεί να γίνει νομιμοποιηση με τον Ν.4495/2017 με υπολογισμό προστίμων και πληρωμή τους ή δεν μπορεί να γίνει καθόλου??

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα με τα κτισματα που εχει κατασκευασει ο Οργανισμος Εργατικης Κατοικιας ή καποια που εχει κατασκευασει η ΜΟΜΑ του στρατου και δεν υπαρχει καποια οικοδομικη αδεια γνωριζει καποιος τι παίζει? Τα περισσοτερα απο αυτα με παραχωρητηρια εχουν δωθει σε πολιτες ειτε απο τον ΟΕΚ ειτε απο την προνοια. Στη δηλωση θα πρεπει να κλικαρουμε το ιδιωτικο εφοσον την αυθαιρεσια την εχει κανει το ελληνικο δημόσιο?

Link to comment
Share on other sites

η ΜΟΜΑ  "εχτιζε" ....δεν της ανηκε ουτε το οικοπεδο...ουτε τα κτισματα.

Κατα τα λοιπα, υπαρχει παραχωρητηριο-τιτλος κυριοτητας του πελάτη,   το οποιο αναφερει ειτε αδεια  ειτε  καποιο ΦΕΚ [αυτο ειναι η αδειά του]

και, πρεπει να δεις το 115 παρ. 1α

δλδ.  "οι αυθαιρεσιες να ειχαν συντελεσθει μεχρι την ολοκληρωση της κατασκευης του οικισμου."

 

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.