Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[ΑΡΘΡΟ 115 - Ν. 4495/17] Αυθαίρετα Οργανισμού Εργατικής Κατοικίας (Ο.Ε.Κ.)


Recommended Posts

Απο την πολεοδομια μου ειπαν πως θεωρουνται αυθαιρετα και πρεπει να τακτοποιηθούν σαν προ του 1975. Και μου λενε τι να κανουμε παρα πολλα κτιρια του Ελληνικου δημοσιου ειναι αυθαιρετα. Ισχυει παντως οτι υπαρχει ΦΕΚ παραχωρησης αλλα μου ειπαν δεν παιζει ρολο, επειδη δεν υπαρχει αδεια οικοδομης.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 153
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

τωρα,

αν ειναι να "τρεχουμε" στα δικαστηρια,  ισχυριζομενοι οτι κατα τον 1337 υποχρεως ειναι ο κατασκευαστης...

και ξοδευοντας πολλαπλάσια...

αλλά  και με τον κίνδυνο  να θεωρηθει οτι αυτες οι αυθαιρεσιες εγιναν μετα την αποπερατωση του οικισμου...:mrgreen:

[ανεξαρτητα αν για αρκετους δεν υπαρχουν πρωτοκολα παραδοσης -παραλαβης..]

ειναι μΙα πολυ καλη λυση η "προ 75"

καλη συνεχεια

 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

παρόμοια κατάσταση επικρατεί και σήμερα, όπου έχουν γίνει αυθαιρεσίες σε σχολικά κτήρια ή κτήρια αθλητικών εγκαταστάσεων, αλλά οι Δήμοι δεν έχουν υπογράψει επίσημα πρωτόκολλα παράδοσης-παραλαβής, απλά τα χρησιμοποιούν.

Το αντιλήφθηκα αυτό όταν μου ζήτησαν να κάνω στατική μελέτη για επέκταση κερκίδας σε γήπεδο του Δήμου εντός σχολείου και ανακάλυψα ότι όλη η κερκίδα ήταν αυθαίρετη (άφαντη στα σχέδια μαζί με τα αποδυτήρια από κάτω της) ... όταν τους ενημέρωσα πως θεωρώ την κερκίδα αυθαίρετη πέσαν από τα σύννεφα, αλλά όταν τους ρώτησα αν γνωρίζουν τις ευθύνες τους για τη λειτουργία μου αποκάλυψαν αμέσως ότι ποτέ δεν παρέλαβαν επίσημα αυτή την αθλητική εγκατάσταση ως Δήμος ...

Κατά τα άλλα ότι έγινε, έγινε για το Δημόσιο συμφέρον !!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Mία ερώτηση αν επιτρέπεται: Έχω ιδιοκτήτη που έχει αγοράσει από οριστικό δικαιούχο Ο.Ε.Κ. και έχει κάνει μεταγενέστερα αυθαιρεσίες. Μπορούν αυτές να ενταχθούν στην περίπτωση της παραγράφου γ (των 500ευρώ) που προστέθηκε με το άρθρο 34 του ν.4546/2018 ή εφόσον έγινε μεταβίβαση χάνεται το όποιο πλεονέκτημα;

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα και χρόνια πολλά,
για την περίπτωση 1γ του άρθρου 115, ο νόμος αναφέρει ότι απαιτείται τοπογραφικό. Με τη λογική ότι όταν έχουμε οικισμό ΟΕΚ έχουμε ένα χαοτικό συνιδιόκτητο οικόπεδο, τί τοπογραφικό ζητά ο ποιητής?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα συνάδελφοι.

Μου έτυχε περίπτωση διαμερίσματος στο Φοίνικα, Θεσσαλονίκη για τους γνωρίζοντες, σε οικισμό παρεμφερή του ΟΕΚ μα κτισμένα από την Πρόνοια.
Σχέδια δεν υπάρχουν, κάτι τοπογραφικά μόνο, εξαίρεση από κατεδάφιση δεν έγινε, όπως στα του ΟΕΚ.
Συν τοις άλλοις, έχω ΚΑΙ κλεισμένο μπαλκονάκι.
Πώς αντιμετωπιζονται αυτές οι περιπτώσεις;
Ως εξ ολοκλήρου αυθαίρετες;
Ο Νόμος κάνει αναφορά μόνο στον ΟΕΚ.
Και άντε πες είναι προ 75 οπότε όλο Κατηγορία 1 και καθαρίζεις. Το μπαλκονάκι που έκλεισε το 2005 και πάει Κατηγορία 4 τι απαιτήσεις μου δημιουργεί;
Τομές, Διαγράμματα κάλυψης, ΤΕ στατικού ελέγχου κλπ σε κτήριο δίχως ΟΑ και στατικές μελέτες πώς να κάνω;
Help me please!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

έχω αναλάβει την τακτοποίηση αυθαιρεσιών σε ένα διαμέρισμα προσφυγικής πολυκατοικίας στην Αθήνα. 

Στην αναζήτηση της Οικοδομικής Άδειας μου είπαν στην αρμόδια Πολεοδομία ότι πρέπει να αναζητήσω ότι στοιχεία υπάρχουν στην Πρόνοια στο Τμήμα Αρωγής.

Πράγματι εκεί βρήκα την τυπική κάτοψη ορόφου και το τοπογραφικό διάγραμμα, όμως δεν υπάρχει στέλεχος οικοδομικής άδειας, αλλά μια βεβαίωση περί του νομίμως υφιστάμενου κτίσματος.

Φυσικά υπάρχει και το αντίστοιχο Οριστικό Παραχωρητήριο.

Γνωρίζει κάποιος αν με αυτά τα έγγραφα μπορώ να προχωρήσω στην τακτοποίηση των αυθαιρεσιών;

Ευχαριστώ

Δεν αναρτούμε το ίδιο ερώτημα σε παραπάνω από ένα θέμα καθώς δημιουργούμε σύγχυση στους συμμετέχοντες και διαμοιρασμό των απαντήσεών τους. Τυχόν όμοια μηνύματα θα διαγράφονται.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής
Ευχαριστώ, danaikaterina

Edited by danaikaterina
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς. Έτσι κάνω κι εγώ. Η βεβαίωση που σου δίνουν, με αναφορά σε ΦΕΚ ανέγερσης του οικισμού (βρες το και κατέβασέ το να το έχεις) ενέχει θέση Ο.Α. και βάσει των σχεδίων που σου προσκομίζει η Υπηρεσία θα κάνεις τους ελέγχους σου.

Όποια υπέρβαση βρεις θα την τακτοποιήσεις όπως σε οποιοδήποτε άλλο κτήριο με νόμιμη Ο.Α.

Προσοχή στα κλειστά μπαλκονάκια, τύπου Η/Χ της εποχής, μετρούσαν στη δόμηση και το εμβαδόν τους είθισται να έχει ήδη αποδοθεί στα καθαρά τετραγωνικά του διαμερίσματος, οπότε η κατάληψη αυτών δεν τακτοποιείται ως ΥΔ αλλά με αναλυτικό.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, Inzaghi said:

Μπορείς. Έτσι κάνω κι εγώ. Η βεβαίωση που σου δίνουν, με αναφορά σε ΦΕΚ ανέγερσης του οικισμού (βρες το και κατέβασέ το να το έχεις) ενέχει θέση Ο.Α. και βάσει των σχεδίων που σου προσκομίζει η Υπηρεσία θα κάνεις τους ελέγχους σου.

Όποια υπέρβαση βρεις θα την τακτοποιήσεις όπως σε οποιοδήποτε άλλο κτήριο με νόμιμη Ο.Α.

Προσοχή στα κλειστά μπαλκονάκια, τύπου Η/Χ της εποχής, μετρούσαν στη δόμηση και το εμβαδόν τους είθισται να έχει ήδη αποδοθεί στα καθαρά τετραγωνικά του διαμερίσματος, οπότε η κατάληψη αυτών δεν τακτοποιείται ως ΥΔ αλλά με αναλυτικό.

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τη βοήθεια

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.