Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 115 - Ν. 4495/17] Αυθαίρετα Οργανισμού Εργατικής Κατοικίας (Ο.Ε.Κ.)


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 160
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

2 λεπτά πριν, dorita2271 said:

 

Καλημέρα, επειδή έχω πελαγώσει αν μπορεί κάποιος συνάδελφος να με βοηθήσει....Εχω και εγω περιπτωση τακτοποίησης σε προσφυγικο στην Νεα Ιωνια.Τα μονα χαρτια που εχω ειναι ο παραχωρητηριο και το τοπογραφικο διαγραμμα του προσφυγικου συνοικισμου το οποιο μου το εστειλαν μεσω email απο το υπουργειο υγειας και προνοιας(σε συμβολαιο του 1991 αναφερει οτι βρισκεται εκει κατατεθειμένο ) και πραγματι το πηρα. Η κυρια μου ειπε οτι δεν εχει κατι αλλο στη διαθεση της .Με αυτα και μονο μπορω να κανω την τακτοποιηση ? Πρεπει να ψαξω και κατι αλλο?  Δεν υπαρχει κατοψη , αλλα περιγραφονται οι διαστασεις στον τιτλο κυριοτητας -παραχωρητηριο και στο συμβολαιο του 91 .Αδεια θεωρω οτι υπαρχει?και τι προσκομιζω?   τι ειδους εργο βαζω? ιδιωτικο? αφου τα αλλα πεδια λενε "παραχωρητηριο οεκ που δεν ειμαι 

Ευχαριστω πολυ!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

καλησπέρα παιδιά. να ρωτήσω κάτι που μπορώ να βρω πότε ολοκληρώθηκε ο οικισμός τον οποίο έχω μια αυθαιρετη προσθήκη σε κατοικια που κτίστηκε με παραχωρητήριο?Είναι ο "αστικός προσφυγικός συνοικισμός Νέων Κυδωνιών" του Αιγάλεω.Ετσι αναφέρεται στο συμβόλαιο.

Link to comment
Share on other sites

- ετος συμβολαιου

- τι αναφερει για αποπερατωση-παραδοση

-ετος αυθαιρεσιας..

[προοο 75?]:-D

υγ

τι "αυθαιρετη προσθηκη" εχεις?

 

 

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Η άδεια είναι του 66. ο παραχωρητηριο(όπως γράφει πάνω στο τοπογραφικό) είναι του 60.αποπεράτωση δεν έχω καθώς έχει τι σφραγίδα "ανευ αυτοψίας". έχω προσθήκη περίπου 20τμ. (δηλαδή 77% υπέρβαση κάλυψης)...

Link to comment
Share on other sites

γ) Αυθαίρετες κατασκευές, αλλαγές χρήσης ή προσθήκες σε κτίρια και εγκαταστάσεις που βρίσκονται σε οικισμούς κατοικιών που έχουν κατασκευαστεί από τον τέως Οργανισμό Εργατικής Κατοικίας (Ο.Ε.Κ.), έχουν παραχωρηθεί οριστικά στους δικαιούχους και οφείλονται στη διαχείρισή τους από τους οριστικούς δικαιούχους. Για την υπαγωγή στις διατάξεις του παρόντος, απαιτείται η υποβολή από τους δικαιούχους, στους οποίους έχει γίνει η οριστική παραχώρηση, σχετικής αίτησης, τοπογραφικού διαγράμματος, τεχνικής έκθεσης μηχανικού με αναλυτική περιγραφή των αυθαίρετων κατασκευών, αλλαγών χρήσης ή προσθηκών και του οριστικού παραχωρητηρίου ή του νόμιμου τίτλου.   Άρθρο 34§43α Ν.4546/2018

 

Οι κληρονόμοι του δικαιούχου (αυτού που αρχικά παραχωρήθηκε η κατοικία) έχουν δικαίωμα να υπαχθούν στην ευεργετική διάταξη; 

Τι πάει να πει ο κύριος νομοθέτης με το «οφείλονται στη διαχείριση τους οριστικούς δικαιούχους; 

 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, nzerman said:

 

Από τεε

1728. Θα ήθελα να ρωτήσω πως αντιμετωπίζεται η αυθαίρετη δόμηση σε κατοικία Ο.Ε.Κ. (έχει παραχωρητήριο) 
όταν οι αυθαίρετες κατασκευές έγιναν μετά την ολοκλήρωση της κατασκευής του οικισμού από τον Ο.Ε.Κ. 
(άρθρο 115 του Ν.4495/17).
Με τις τροποποιήσεις που εισήγαγε ο ν.4546/18 έχει προστεθεί η περ. γ στην παρ. 1 του άρθρου 115 όπου αναφέρει 
«Αυθαίρετες κατασκευές, αλλαγές χρήσης ή προσθήκες σε κτίρια και εγκαταστάσεις που βρίσκονται σε οικισμούς 
κατοικιών που έχουν κατασκευαστεί από τον τέως Οργανισμό Εργατικής Κατοικίας (Ο.Ε.Κ.), έχουν παραχωρηθεί 
οριστικά στους δικαιούχους και οφείλονται στη διαχείρισή τους από τους οριστικούς δικαιούχους.
Για την υπαγωγή στις διατάξεις του παρόντος, απαιτείται η υποβολή από τους δικαιούχους, στους οποίους έχει γίνει η 
οριστική παραχώρηση, σχετικής αίτησης, τοπογραφικού διαγράμματος, τεχνικής έκθεσης μηχανικού με αναλυτική 
περιγραφή των αυθαίρετων κατασκευών, αλλαγών χρήσης ή προσθηκών και του οριστικού παραχωρητηρίου ή του 
νόμιμου τίτλου.»
Η αίτηση υπαγωγής μπορεί να υποβληθεί είτε ανά αυτοτελή ιδιοκτησία είτε για το σύνολο των κτιρίων και 
εγκαταστάσεων του στοίχου, του οικοδομικού τετραγώνου ή και του συνολικού οικισμού.
Σε αυτές τις περιπτώσεις καταβάλλεται εφάπαξ ως ειδικό πρόστιμο το ποσό των 500 ευρώ και δεν καταβάλλεται 
παράβολο. Στο πεδίο τύπος κτιρίου του ηλεκτρονικού συστήματος θα επιλεγεί «κτίρια Ο.Ε.Κ. αρθ.115 παρ. 1γ»

Link to comment
Share on other sites

σωστα

αλλά, εάν συγκρινουμε την παρ. β' και αυτη  την γ' που προσθεσαν μετα

η διαφοροποίηση μεταξυ τους ειναι οτι:

 

Η β' μιλαει για απαλλαγη, εφοσον εγιναν μεχρι την ολοκληρωση της κατασκευης του οικισμου.

Η γ'  περιλαμβανει τις αυθαιρεσιες που εγιναν, μετα το παραχωρητηριο/εγκατασταση του δικαιουχου, ανεξαρτητα απο την  ολοκληρωση του οικισμου.

Γιατι, αν θυμασθε, ψαχναμε το πρωτοκολλο παραλαβης...του οικισμου, που, ενιοτε, δεν υπηρχε.

 Αυτη την διαφορα βλεπω εγω.

 

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι εδώ το μείζον είναι αν μπορούν οι κληρονόμοι να υπαχθούν. 

Τις υπερβάσεις τις έκανε ο πατέρας ήτοι οφείλονται στη διαχείρισή τους από τους οριστικούς δικαιούχους

Έχουν όμως δικαίωμα;;; Καθώς Για την υπαγωγή στις διατάξεις του παρόντος, απαιτείται η υποβολή από τους δικαιούχους, στους οποίους έχει γίνει η 
οριστική παραχώρηση, σχετικής αίτησης...

Link to comment
Share on other sites

το ερωτημα ειναι  πότε εγιναν οι αυθαιρεσιες..

Αν εγιναν "μετα" την αποπερατωση/ολοκληρωση... ...αρα  δεν εμπιπτουν στο 115, για την υπαγωγη, αρα δεν σε απασχολει. Πιθανον να ανηκεις στα προ 75 ή στην κυρια και μοναδικη κλπ.κλπ.

Αν εγιναν "πριν" και εμπιπτουν στο 115 δικαιουται και ο αρχικος και οι κληρονομοι του ή ο αγοραστης.

[πχ. πριν 20 χρονια ενας  οικοπεδουχος ειχε παρει αντιπαροχη 4 διαμερισματα. Πουλησε το ενα και ο σημερινος τακτοποιει με βαση οτι για  αυτον ειναι πρωτη και μοναδικη κατοικια.

Αν πηγαιναμε στον αρχικο, αυτος ειχε 4,  αρα  δεν θα δικαιουταν ο σημερινος....

ή και το αντιστροφο...αν ειχε ενα διαμερισμα ο προηγουμενος, να το αγορασει ενας που εχει άλλα 5 σημερα και να παει με τα μπονους του αρχικου]

ετσι τα βλεπω

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.