Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[ΑΡΘΡΟ 115 - Ν. 4495/17] Αυθαίρετα Οργανισμού Εργατικής Κατοικίας (Ο.Ε.Κ.)


Recommended Posts

1 λεπτό πριν, ChristinaK said:

Και  καλά έκανε πιστεύω...Δεν μας είπες όμως για την οριστική εξαίρεση 1512 και το Παράρτημα Α (ΝΑΙ-ΟΧΙ)B)

α ναι σωστά! Είπε οτι "αν η θέση είναι σύννομη και θα μπορούσε να βγει άδεια να το θεωρήσω "με άδεια". Αν δεν είναι σύννομη "χωρίς άδεια".  Στο λεκτικό της απόφασης γράφει οτι μπορεί να προχωρήσουν σε 2ο χρόνο σε έκδοση αδείας οπότε θα το βάλω "με". Ο θεός μαζί μας!

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 158
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • 2 weeks later...
On 20/8/2020 at 11:26 ΠΜ, Stefevagg said:

Στα στοιχεία υπολογισμού, στο πεδίο Τύπος Κτιρίου, επιλέγουμε την κατάλληλη επιλογή κτίρια Ο.Ε.Κ. σύμφωνα με το άρθρο 115 του Ν.4495.

Καλησπέρα , έχω ένα διαμέρισμα  που ανήκει στον ΟΕΚ , έχω το παραχωρητήριο κανονικά τον οριστικό τίτλο μεταβίβασης . Ποιά επιλογή να επιλέξω α) την κτιριο ΟΕΚ αρθ 115 $1γ την οποία παράγραφο δεν τη βρίσκω στον νόμο για να βρω τη διαφορά... ή.... β) κτίριο ΟΕΚ αρθ 115 & 1α & β ?

Σχέδια θα ανεβάσω ή μόνο την αναλυτική περιγραφή στην τεχνική έκθεση?


 

Link to comment
Share on other sites

Έχεις ποστάρει πριν λίγο διάστημα το ερώτημα. Μήπως να ανατρέξεις στις προηγούμενες απαντήσεις πριν ποστάρεις ξανά;

On 20/8/2020 at 11:07 ΠΜ, Elena Stefanaki said:

θέλω να κάνω τακτοποίηση σε μια κατοικία που ανήκει στις εργατικές κατοικίες

Έχω κάνει τις απαιτούμενες ενέργειες για να λάβω τα χαρτιά των σχεδίων , το φύλλο αδείας κι ότι άλλο έχουν από τον οργανισμό εργατικών κατοικιών στην Αθήνα.

Αναφορικά με την υπαγωγή στο ν. 4495/17 (γιατί ψάχνω αλλά δε βρίσκω κάπου που να το αναφέρει) συμπληρώνω κάπου ότι αφορά εργατικές κατοικίες ώστε να ε

 

 

On 20/8/2020 at 11:26 ΠΜ, Stefevagg said:

Στα στοιχεία υπολογισμού, στο πεδίο Τύπος Κτιρίου, επιλέγουμε την κατάλληλη επιλογή κτίρια Ο.Ε.Κ. σύμφωνα με το άρθρο 115 του Ν.4495.

 

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πριν, Pavlos33 said:

Έχεις ποστάρει πριν λίγο διάστημα το ερώτημα. Μήπως να ανατρέξεις στις προηγούμενες απαντήσεις πριν ποστάρεις ξανά;

 

 

 

το γνωρίζω απλά δεν έβρισκα την παραγραφο 1γ. Τη βρήκα τώρα όλα καλά. Συγνώμη πάντως που σας αναστατωνω δεν έχω τέτοια πρόθεση.

Επίσης , διάβασα που λέει τι χρειάζεται να ανεβάσουμε απλά μια διευκρίνηση γιατί φοβάμαι μην κάνω καποιο λαθος...

Δεν γράφω στα νταμακια με τα τετραγωνικά, τα επιπλέον τετραγωνικά που έχουν πραγματοποιήσει? τα αφήνω κενά?

Συγνώμη αν το έχετε αναφέρει ήδη κάπου αλλά λόγω πίεσης χρόνου αν μου το ξαναλέγατε θα με βοηθούσε πολύ.....

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!Θα συμπληρώσεις κανονικά τα τ.μ. υπερβάσεων που βρήκες.Υπάρχουν υπερβάσεις.Απλά δεν οφείλουν το πρόστιμο που θα όφειλαν αν επρόκειτο για "Τύπος κτιρίου=ιδιωτικό".Εσύ θα βάλεις "Τύπος κτιρίου=ΟΕΚ περ.1γ",το σύστημα δεν θα υπολογίσει παράβολο και θα υπολογίσει το πρόστιμο των 500 € ,ό,τι υπερβάσεις και αν έχεις περασμένες .Ωστόσο το σωστό είναι να έχουν καταγραφεί κανονικά οι υπερβάσεις.:)

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα συνάδελφοι,
περίπτωση μονοκατοικίας σε τύπου κάθετη ιδιοκτησία σε οικισμό του πρώην ΟΕΚ.
Ο οριστικός δικαιούχος το πούλησε σε ιδιώτη.
Ο ιδιώτης προχώρησε σε αυθαίρετη προσθήκη κατ' επέκταση πριν το 2011.
Από τη διατύπωση του Νόμου αντιλαμβάνομαι ότι δεν ενδείκνυται η ένταξη στην κατηγορία του 1γ (παρά την  ασάφεια περί νόμιμου τίτλου)
Έστω λοιπόν ότι θέλω να το πάω σαν τυπικό ιδιωτικό. Τα μόνα έντυπα που βρήκα στο αρχείο του ΟΑΕΔ είναι το ΦΕΚ και ένα ρυμοτομικό του οικισμού σε 1:500.
Αντιμετωπίζοντας το σαν ιδιωτικό οφείλω να έχω τοπο και δκ. ΄Πώς θα το κάνω αυτό με τα στοιχεία που έχω? Θα ασχοληθώ μόνο με την κάθετη? Και θα συντάξω εξ αρχής ένα ΔΚ με τί όρους δόμησης? 
 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλησπέρα συνάδελφοι. 

Έχω περίπτωση για κατοικία ΟΕΚ, η οποία έχει κατασκευαστεί με οικοδομική άδεια το 1982 στο Ηράκλειο Κρήτης. Η κάτοχος του παραχωρητηρίου έχει αποβιώσει και τα παιδιά της πλέον σαν νόμιμοι κληρονόμοι (δεν εχουν κανει αποδοχη ακομη) θέλουν να πουλήσουν την κατοικία. Ωστόσο η άδεια έχει χαθεί απο την πολεοδομία με βεβαίωση, και οι ιδιοι πρότειναν αντι να γίνει ανασύσταση φακέλου (η άδεια ήταν για 156 κατοικίες) να πραγματοποιηθεί τακτοποιήση. 

Αποτύπωσα  την κατοικία και έχει ακριβώς την επιφάνεια του παραχωρητηρίου, ενώ απο κάποια συμβόλαια βρέθηκε η κάτοψη της διπλανής κατοικίας που είναι καθρέφτης της δικης μας. Οπότε η απορία μου είναι να δηλωσω στην τακτοποίηση οτι έχει άδεια, και να βάλω κατηγορία 3 για μικροπαραβάσεις ( μια πέργκολα που μάλλον έγινε με την κατασκευή της κατοικίας).

Επίσης να βάλω την περίπτωση του αρ. 115 παρ. β), την δικαιούνται ως κληρονόμοι ωστε να μην χρειαστεί παράβολο; 

Link to comment
Share on other sites

- Υπηρχε ποτε "αδεια" στην Πολεοδομια?

[και δεν υπαρχει αντιγραφο σε κανενα συμβολαιο απο τα 156 που  εγιναν????]

Δες το παραχωρητηριο...αναφερεται σε "αδεια" ή σε καποιο ΦΕΚ?

-πόση  μεγαλη περγκολα εχεις και θες να την τακτοποιησεις?

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.