Jump to content
  • Revit - Μαθήματα BIM
ilias

[ΑΡΘΡΟ 115 - Ν. 4495/17] Αυθαίρετα Οργανισμού Εργατικής Κατοικίας (Ο.Ε.Κ.)

Recommended Posts

σε αυτα του ΟΕΚ, υπηρχαν κοινοχρηστοι δρομοι,  ΟΤ, διελευσεις, αποκλειστικες χρησεις... κλπ...

 

η συσταση ΟΙ   εδινε σε καθε ΟΙ    χιλιοστα εξ  αδιαιρετου σε  ενα  πολυ μεγαλυτερο οικοπεδο.

 

και "ενειχε" και την εννοια της καθετης

 

να ξαναδεις το παραχωρητηριο

 

και

τα λεμε

Edited by dimitris GM

Share this post


Link to post
Share on other sites

 - ό,τι και να εκανε [διατηρω αμφιβολιες  για τον φερομενο  "εις βαρος του οποιου εχουν καταλογισθει"

...αλλά δεν εχει σημασια]

 

- όσα και να πληρωνε

- δεν μπορουσε να μεταβιβασει   χωρις τιτλο κυριοτητας, χωρις να εχει μπλεξιματα με τους υπολοιπους

[μιλαω για το ιδιοκτησιακο...οκ?],  εάν αυτοι ηθελαν να συνεχισουν την αντιδικια.

 

ερωτημα

Ειναι η αυθαιρεσια εξ αρχης?

 

Γιατι δεν μπορει να υπαχθει σημερα στον 4495?

 

 

 

.

 

Εδώ μου προκύπτει και το εξής ερώτημα για το άρθρο 98, παρ. 5.

 

Πρέπει να ισχυουν ταυτόχρονα τα α) και β). Στο τέλος της α) βλέπω ένα "και".

Ποια είναι η γνώμη σου Δημήτρη?

Share this post


Link to post
Share on other sites

σε αυτα του ΟΕΚ, υπηρχαν κοινοχρηστοι δρομοι,  ΟΤ, διελευσεις, αποκλειστικες χρησεις... κλπ...

 

η συσταση ΟΙ   εδινε σε καθε ΟΙ    χιλιοστα εξ  αδιαιρετου σε  ενα  πολυ μεγαλυτερο οικοπεδο.

 

και "ενειχε" και την εννοια της καθετης

 

να ξαναδεις το παραχωρητηριο

 

και

τα λεμε

 

Η Ο.Ι. δίνει χιλιοστά εξ αδιαρέτου αλλά τι εννοείς "ενείχε" και την έννοια της κάθετης; και αν είναι έτσι πως προκύπτουν τα όρια της κάθετης;

Το παραχωρητήριο αναφέρει:

Ως αφορά το ποσοστό: "ποσοστο συνιδιοκτησίας οικοπέδου και ψήφοι ενενήντα πέντε δέκ. χιλιοστά που αντιστοιχούν σε 110,09τ.μ."

Ως αφορά την επιφάνεια του όλου οικοπέδου: "Το όλο οικόπεδο που ανεγέρθηκε ο οικισμός προ της αφαιρέσεως των διατεθέντων χώρωων για οδούς, πεζοδρόμια και λοιπούς χώρους κοινής ωφέλειας, επιφάνειας 20613,20τ.μ...." και κάπου αλλού "εμβαδόν συνιδιόκτητου οικοπέδου 11560,01τ.μ."

Ως αφορά το καθεστώς διαχωρισμού:  "η παραχώρηση αυτή, όσον αφορά στην επι του οικοπέδου και των κοινοχρήστων χώρων... ... διέπεται από τις διατάξεις του Ν3741/29 περί της κατά όροφον ιδιοκτησίας"

Επίσης στα σχέδια της άδειας του οικισμού (τοπογραφικό, κατόψεις) δεν γίνειται αναφορά σε τμήμα αυλής, χρήσης από την κάθε κατοικία ή κάτι τέτοιο...

 

Όπως το ερμηνεύω τα 11560τ.μ. τα έχουν όλοι οι δικαιούχοι μαζί αφού το αναφέρει σαν "συνιδιοκτητο οικοπεδο". Έχεις κάποια άλλη ερμηνία ως ειδικότερος;

 

Edit: και άλλη μια απορία: μπορώ να ρυθμίσω την αυθαιρεσία που έχει η κατοικία του ενός ιδιοκτήτη πελάτη μου ή θεωρητικά αφού μιλάμε για συνιδιόκτητη μια ιδιοκτησία πρέπει να γίνει ΕΝΙΑΙΑ ρύθμιση. Γιατί σε αυτή την περίπτωση απλά το ξεχνάμε...

Edited by stelios_ant

Share this post


Link to post
Share on other sites

"Ως αφορά το ποσοστό: "ποσοστο συνιδιοκτησίας οικοπέδου και ψήφοι ενενήντα πέντε δέκ. χιλιοστά που αντιστοιχούν σε 110,09τ.μ.""

 

 

αυτο το θεωρεις σαν "τμημα" καθετης 110,09 τμ

 

εξ αλλου, και μονον που σε ενα τεραστιο οικοπεδο κοβεο  δρομους και ΟΤ, υπαρχει "διαχωρισμος" σε  "τμηματα"

Απλα η ορολογια "καθετη" εχει δημιουργηθει με το νδ 1024 /71..

και δεν ηταν σε χρηση μεχρι τοτε

[ή και αργοτερα, μεχρι να οριστικοποιηθει και γινει αποδεκτη  η  νομικη φρασεολογια ]

 

συζητησε το με τον συμβ/φο σου.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Οκ σε ευχαριστώ για την απάντηση.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους!

 

Έχω περίπτωση κατά την οποία διαμέρισμα σε οικισμό ΟΕΚ έχει κατασκευαστεί ακριβώς όπως ορίζει η μελέτη, χωρίς καμιά αλλαγή ή αυθαίρετη επέμβαση. Το πρόβλημα είναι ότι τα σχέδια της μελέτης είναι εκτυπωμένα και εγκεκριμένα αντικατοπτρικά (mirror). Δηλαδή, στην κάτοψη του τυπικού ορόφου, όπου φαίνονται δύο διαμερίσματα με διαφορετικά εμβαδά το καθένα και άλλη εσωτερική διάταξη, το δεξιά διαμέρισμα έχει κατασκευαστεί αριστερά και το αριστερό διαμέρισμα έχει κατασκευαστεί δεξιά. Στο οριστικό παραχωρητήριο έχει περιγραφθεί σωστά το διαμέρισμα του πελάτη μου, βάσει τετραγωνικών και περιγραφής δωματίων. Ο πελάτης μου όταν αντιλήφθηκε το πρόβλημα απευθύνθηκε στο τ.ΟΕΚ (νυν ΟΑΕΔ) και του δώσανε σχετική βεβαίωση η οποία αναγράφει τα εξής:

"'Υστερα από έρευνα στο αρχείο της Υπηρεσίας μας σχετικά με τη συμφωνία αρχ/κών και πολεοδομικών σχεδίων του οικισμού ..... και ιδιαίτερα όσον αφορά στα σχέδια των κατόψεων και της γενικής διάταξης διαπιστώθηκαν τα εξής: Το κτίριο ..., όπου βρίσκεται το διαμέρισμα ΤΑΔΕ, έχει τοποθετηθεί "αντικατοπτρικά" εκείνου που απεικονίζεται στα σχέδια των κατόψεων. Αυτή η πρακτική είχε εφαρμογή στο παρελθόν σε πολλούς οικισμούς του τ.ΟΕΚ και είχε καθιερωθεί για λόγους οικονομίας της σχεδίασης. Επισημαίνεται ότι το γεγονός αυτό δε δημιουργεί κανένα πρόβλημα από πλευράς νομιμότητας του συγκεκριμένου κτιρίου και του οικισμού γενικότερα". :shock::???: :? :shock:

 

Λόγω του ότι ό πελάτης μου θέλει να προχωρήσει σε γονική παροχή, η συμβολαιογράφος του ζήτησε Βεβαίωση Μηχανικού, σύμφωνα με τον Ν.4495/17.

 

Γνώμη μου είναι, ότι παρόλη τη διαβεβαίωση του ΟΑΕΔ, δεν μπορώ να εκδώσω βεβαίωση έτσι απλά. Διαβάζοντας το αρ.115 παρ.1β, υποβάλλω κανονικά αίτηση, χωρίς να γίνει καταβολή προστίμου και φτιάχνω καινούρια κάτοψη, Τ.Ε. κλπ.

 

Το ερώτημά μου είναι το εξής: Μπαίνοντας στο ΤΕΕ και δημιουργώντας νέα δήλωση, έχοντας μη συμπληρώσει τίποτα στα φύλλα καταγραφής αφού δεν έχω αυθαίρετες κατασκευές/χρήσεις, με προχωράει σαν να ήταν απλή βεβαίωση και με βγάζει στην καρτέλα που μου ζητά να επιλέξω ένα από τα τρία διαθέσιμα ως επιλογές (καμία αυθαιρεσία, τακτοποιημένοι χώροι ή αδόμητο). Φυσικά έχω επιλέξει στον τύπο κτιρίου ότι πρόκειται για κτίριο ΟΕΚ.

 

Το προχωράω έτσι ή πρέπει να κάνω κάτι άλλο?? Έχει τύχει σε κανέναν κάτι αντίστοιχο??

 

Ευχαριστώ!!!!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Δεν το έχω ..κάνει

αλλά λογικά πρέπει να δοκιμάσεις  να δηλώσεις κάτι σαν αυθαίρετο

Π.Χ να βάλεις  μια λοιπή παράβαση 

και στην Τ.Ε να δηλώσεις ..τη Βεβαίωση ΟΑΕΔ!

 

Το άρθρο 115 δεν απαιτεί παράβολα και πρόστιμα

Edited by ΚΑΝΑ

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kαλησπέρα

 Σε κτίριο του ΟΕΚ που εχει γίνει κλείσιμο Ημ.Χ και κατασκευη αποθήκης μετά την ολοκλήρωση κατασκευής του οικισμού μπορεί να γίνει νομιμοποιηση με τον Ν.4495/2017 με υπολογισμό προστίμων και πληρωμή τους ή δεν μπορεί να γίνει καθόλου??

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καλησπέρα με τα κτισματα που εχει κατασκευασει ο Οργανισμος Εργατικης Κατοικιας ή καποια που εχει κατασκευασει η ΜΟΜΑ του στρατου και δεν υπαρχει καποια οικοδομικη αδεια γνωριζει καποιος τι παίζει? Τα περισσοτερα απο αυτα με παραχωρητηρια εχουν δωθει σε πολιτες ειτε απο τον ΟΕΚ ειτε απο την προνοια. Στη δηλωση θα πρεπει να κλικαρουμε το ιδιωτικο εφοσον την αυθαιρεσια την εχει κανει το ελληνικο δημόσιο?

Share this post


Link to post
Share on other sites

η ΜΟΜΑ  "εχτιζε" ....δεν της ανηκε ουτε το οικοπεδο...ουτε τα κτισματα.

Κατα τα λοιπα, υπαρχει παραχωρητηριο-τιτλος κυριοτητας του πελάτη,   το οποιο αναφερει ειτε αδεια  ειτε  καποιο ΦΕΚ [αυτο ειναι η αδειά του]

και, πρεπει να δεις το 115 παρ. 1α

δλδ.  "οι αυθαιρεσιες να ειχαν συντελεσθει μεχρι την ολοκληρωση της κατασκευης του οικισμου."

 

Edited by dimitris GM

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.