Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 115 - Ν. 4495/17] Αυθαίρετα Οργανισμού Εργατικής Κατοικίας (Ο.Ε.Κ.)


Recommended Posts

Οι υπερβάσεις έγιναν μετά. 

Αυτό σημαίνει πως κατά την γ: οφείλονται στη διαχείρισή τους από τους οριστικούς δικαιούχους.

Και για Για την υπαγωγή στις διατάξεις του παρόντος, απαιτείται η υποβολή από τους δικαιούχους, στους οποίους έχει γίνει η οριστική παραχώρηση, σχετικής αίτησης, τοπογραφικού διαγράμματος,

Σήμερα ο δικαιούχος που του παραχωρήθηκε η κατοικία το 70 και ανέγειρε τις υπερβάσεις το 90 δεν υπάρχει. Το ακίνητο ανήκει στα τρία παιδιά. 

Έχουν δικαίωμα υπαγωγής;; 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 160
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

ναι

με βαση την αποδοχη τους χωρις μπονους του 115, αλλα με βαση την δικη τους ιδιοτητα/περιουσια

εκτος και αν θυμουνται λαθος και τα εκανε "πριν το 75":wink:

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Με βάση την δική τους ιδιότητα είναι: 

δικαιούχοι, στους οποίους έχει γίνει η οριστική παραχώρηση;;;

 

Δε γράφει και η εγκύκλιος τίποτα... Θα περιμένουμε 1-2 χρόνια για νέα 

Link to comment
Share on other sites

για την υπαγωγη στην εκπτωση του  115 θες τους "δικαιουχους"  [ότι και να  εννοει ο σοφός...]


 εσυ δεν κανεις υπαγωγη με το μπονους του   115

κανεις σαν κληρονομος για κατι που εκανε ο δικαιουχος μετα την εγκατασταση

ειτε προ 75  ειτε το 90 με βαση τα Ε9.

εδιτ

Η εγκ 2 δεν αχοληθηκε καθολου με το 115...ούτε με το 98...

δεν τα καταλαβαν ούτε αυτοι οι ίδιοι ακομα

 

 

Edited by dimitris GM
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλησπέρα συνάδελφοι, 

Εχω μια περίπτωση υπαγωγής στον ν.4495 σε διώροφη μονοκατοικία σε οικισμό ΟΕΚ.

Οι αυθαιρεσίες έγιναν από τον δικαιούχο οπότε είμαι στην περίπτωση του αρ.115 γ)

Το περίεργο είναι πως το πρόστιμο φαίνεται μηδενικό ως τώρα (η αίτηση είναι σε επεξεργασία), και όχι 500ευρώ όπως λέει ο νόμος..

Εχει κάνει κάποιος υπαγωγή στο 115γ? 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
On 2/7/2019 at 10:49 ΜΜ, Anastasia82 said:

Καλησπέρα συνάδελφοι, 

Εχω μια περίπτωση υπαγωγής στον ν.4495 σε διώροφη μονοκατοικία σε οικισμό ΟΕΚ.

Οι αυθαιρεσίες έγιναν από τον δικαιούχο οπότε είμαι στην περίπτωση του αρ.115 γ)

Το περίεργο είναι πως το πρόστιμο φαίνεται μηδενικό ως τώρα (η αίτηση είναι σε επεξεργασία), και όχι 500ευρώ όπως λέει ο νόμος..

Εχει κάνει κάποιος υπαγωγή στο 115γ? 

Όταν κάνεις υποβολή (από επεξεργασία σε αρχική υποβολή) και έχεις επιλέξει την κατηγορία 115γ σου βγάζει το πρόστιμο ως παράβολο, όπως ορίζει η νομοθεσία, για εφαπαξ πληρωμή. Με το κουμπί "υπολογισμός προστίμου' δεν βγάζει πρόστιμο διότι πρόκειται για παράβολο.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας, έχω οριστικό παραχωρητήριο του 1962 από το Υπουργείο Κοινων. Πρόνοιας και πιο συγκεκριμένα από την Διεύθυνση Αποκατάστασης Προσφύγων. Στο παραχωρητήριο αναφέρεται ότι τα σχέδια σφραγίστηκαν από την Υπηρεσία Οικισμού του Υπουργείου Δημοσίων Έργων και κατατέθηκαν στο Υπουργείο Κοινων. Πρόνοιας. Το ερώτημα είναι αν μπορώ να υπαχθώ στις διατάξει του αρ. 115?? Αν πρόκειται δηλαδή για εργατικές κατοικίες υπό την έννοια που αναφέρεται στο εν λόγω άρθρο. Κατά την άποψη μου νομίζω ότι μπορώ να υπαχθώ αλλά έχω και τους ενδοιασμούς μου. Παρακαλώ κάποιον συνάδελφο για τα φώτα του.

Link to comment
Share on other sites

Το Α 115 μιλάει ξεκάθαρα για τον πρώην οργανισμό εργατικών κατοικιών (Ο.Ε.Κ). Τα παραχωρητήρια της Πρόνοιας αν δεν κάνω λάθος ήταν οικόπεδα και είχαν τυποποιημένες έτοιμες μελέτες οι οποίες ήταν πανομοιότυπες (για ένα εύρος διαστάσεων και εμβαδόν οικοπέδων) για το πως έπρεπε να κατασκευαστούν οι κατοικίες. Νομίζω πως είναι παρακινδυνευμένο να πάρεις το ρίσκο μιας τέτοιας αυθαίρετης ερμηνείας.

Edited by Pavlos33
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 6/6/2019 at 12:19 ΜΜ, dimitris GM said:

για την υπαγωγη στην εκπτωση του  115 θες τους "δικαιουχους"  [ότι και να  εννοει ο σοφός...]


 εσυ δεν κανεις υπαγωγη με το μπονους του   115

κανεις σαν κληρονομος για κατι που εκανε ο δικαιουχος μετα την εγκατασταση

ειτε προ 75  ειτε το 90 με βαση τα Ε9.

εδιτ

Η εγκ 2 δεν αχοληθηκε καθολου με το 115...ούτε με το 98...

δεν τα καταλαβαν ούτε αυτοι οι ίδιοι ακομα

 

 

άρα αν κάποιος άσχετος το αγόρασε το 2009 π.χ. και κατασκεύασε αυτός την αυθαιρεσία, δεν δηλώνουμε καν στον τύπο κτιρίου "κτίριο οεκ"? Το αντιμετωπίζουμε σαν κανονικό ακίνητο?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

παιδια η ερωταπαντση 1728 ειναι πολυ καλη. διαβαστε τη

 

1728. Θα ήθελα να ρωτήσω πως αντιμετωπίζεται η αυθαίρετη δόμηση σε κατοικία Ο.Ε.Κ. (έχει παραχωρητήριο) όταν οι αυθαίρετες κατασκευές έγιναν μετά την ολοκλήρωση της κατασκευής του οικισμού από τον Ο.Ε.Κ. (άρθρο 115 του Ν.4495/17). Με τις τροποποιήσεις που εισήγαγε ο ν.4546/18 έχει προστεθεί η περ. γ στην παρ. 1 του άρθρου 115 όπου αναφέρει «Αυθαίρετες κατασκευές, αλλαγές χρήσης ή προσθήκες σε κτίρια και εγκαταστάσεις που βρίσκονται σε οικισμούς κατοικιών που έχουν κατασκευαστεί από τον τέως Οργανισμό Εργατικής Κατοικίας (Ο.Ε.Κ.), έχουν παραχωρηθεί οριστικά στους δικαιούχους και οφείλονται στη διαχείρισή τους από τους οριστικούς δικαιούχους. Για την υπαγωγή στις διατάξεις του παρόντος, απαιτείται η υποβολή από τους δικαιούχους, στους οποίους έχει γίνει η οριστική παραχώρηση, σχετικής αίτησης, τοπογραφικού διαγράμματος, τεχνικής έκθεσης μηχανικού με αναλυτική περιγραφή των αυθαίρετων κατασκευών, αλλαγών χρήσης ή προσθηκών και του οριστικού παραχωρητηρίου ή του νόμιμου τίτλου.» Η αίτηση υπαγωγής μπορεί να υποβληθεί είτε ανά αυτοτελή ιδιοκτησία είτε για το σύνολο των κτιρίων και εγκαταστάσεων του στοίχου, του οικοδομικού τετραγώνου ή και του συνολικού οικισμού. Σε αυτές τις περιπτώσεις καταβάλλεται εφάπαξ ως ειδικό πρόστιμο το ποσό των 500 ευρώ και δεν καταβάλλεται παράβολο. Στο πεδίο τύπος κτιρίου του ηλεκτρονικού συστήματος θα επιλεγεί «κτίρια Ο.Ε.Κ. αρθ.115 παρ. 1γ»

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.