Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[ΑΡΘΡΟ 116 - Ν. 4495/17] Αυθαίρετες κατασκευές σε παραδοσιακό οικισμό


Recommended Posts

Σε προτεινόμενο υπό ένταξη  σαν Παραδοσιακό Οικισμό (προτείνεται να χαρακτηριστεί με το ΠΔ 1978 ενω ειναι με πδ 85) συμφωνα με το ΣΧΟΟΑΠ ,το οποίο αναφέρει οτι από την δημοσιέυση του ΣΧΟΟΑΠ και μετά ο οικισμός ακολουθεί όρους δομησης ΠΔ 1978  λογικά δεν περνάει από επιτροπή αν η αυθαιρεσία είναι τουλάχιστον πριν το ΣΧΟΟΑΠ σωστά ?(2010 ΣΧΟΟΑΠ).Η επειδη τυπικα δεν έχει γίνει η διαδικασία ακόμα  ας είναι και πριν τις 28-7-2011?Και αν χαρακτηριστει με το ΠΔ 1978 πάλι θα διατηρούμε σαν αφετηρία το 2010 πχ 

Edited by Elounda
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλημέρα,

ήθελα να ρωτησω το εξής:

Προκειμένου να πραγματοποιηθεί Μεταβίβαση ακινήτου με αυθαιρεσίες σε Παραδοσιακό Οικισμό με : 'εξόφληση  ποσοστού τριάντα τοις εκατό (30%) του ενιαίου ειδικού προστίμου',

θα πρέπει πρώτα να παρθούν οι απαιτούμενες εγκρίσεις από την Επιτροπή Αυθαιρέτων? 

'Η πρώτα κάνουμε αίτημα στο ηλεκτρονοκό σύστημα του ΤΕΕ για έκδοση του προστίμου, μετά πληρώνει ο ιδιοκτήτης το 30%,, γίνεται η Μεταβίβαση και στη συνέχεια κινούμαστε στην Πολεοδομία για τις απαιτούμενες εγκρίσεις?

Σας ευχαριστώ

 

Link to comment
Share on other sites

   # nadgek

Πρώτα υπαγωγή στο νόμο και μετά υποβολή δικαιολογητικών στην Επιτροπή του άρθ. 12 (ισχύει ακόμα μέχρι την σύσταση νέων επιτροπών )

Μπορείς να πληρώσεις το 30% και να κάνεις  μεταβίβαση με την ρητή αναφορά όμως στο  πεντάφυλλο ότι πληρώθηκε το 30% για την μεταβίβαση και αναλαμβάνει ο νέος ιδιοκτήτης την περαίωση της διαδικασίας .

Θα σου συνιστούσα  όμως πριν την υπαγωγή να έχεις προσυνεννόηση  με την Επιτροπή  για τυχόν επιβολή εργασιών προσαρμογής

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους. Έχω περίπτωση αυθαιρέτου σε διαμέρισμα στην Άνω Πόλη Θεσσαλονίκης. Υπάρχει αυθαιρεσία από κατασκευής της οικοδομής το 1970 λόγω διαφορετικού σχήματος κτηρίου, δηλαδή Κατηγορία 1. Η πράξη χαρακτηρισμού ως παραδοσιακός οικισμός έγινε το έτος 1979, δηλαδή μεταγενέστερα. Έχω υποχρέωση να περάσω από επιτροπή; Επίσης αν δεν περνάω από επιτροπή, απαιτείται έτσι κι αλλιώς τοπογραφικό; Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Τοπογραφικό για κατηγορία 1 όχι. Για την βεβαίωση μετά ναι. Το τοπογραφικό μπορεί να είναι της τακτοποίησης αν θες να υποβάλεις έξτρα, αντί για ανεξάρτητο τοπογραφικό.
Κατηγορία 1 δεν περνάει επιτροπές.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημέρα, θα ήθελα τη βοήθεια όποιου συναδέλφου γνωρίζει το θέμα σχετικά με το εξής:

Υποβάλλω δήλωση για τακτοποίηση αυθαιρέτων σε παραδοσιακό οικισμό με διαδικασία επιτροπής. Επειδή όμως ο πελάτης μου επείγεται να κάνει συμβόλαια πάω με το άρθρ. 116 παρ.6 και την καταβολή του 30% του συνολικού προστίμου.

Όταν πάω στην καρτέλα με τα έτοιμα αιτήματα του ΤΕΕ στο τύπο αιτήματος για "Έκδοση εντολής 30% για δικαιοπραξία" αναφέρει στα σχόλια τη φράση "Δηλώσεις σε διατηρητέο κτίριο/παραδοσιακό οικισμό μετά την υποβολή στην αρμόδια Επιτροπή και πριν τη σχετική έγκριση. Το αίτημα υποβάλλεται κατόπιν εντολής του αιτούντα." στη συνέχεια όμως απαιτείται επιπλέον και μία "Αιτιολόγηση/Υ.Δ. μηχανικού" . Μήπως ξέρει κανείς τι ακριβώς πρέπει να γράψουμε στο πεδίο αυτό?

Επίσης για όποιον συνάδελφο έχει κάνει παρόμοια διαδικασία, αν έχω κατανοήσει σωστά, δεν απαιτείται καμία προέγκριση παρά μόνο η υποβολή του ανωτέρω αιτήματος προκειμένου να καταστεί δυνατόν με την πληρωμή του 30% του προστίμου να τυπωθεί η βεβαίωση από εμένα ώστε να προχωρήσει ο συμβολαιογράφος στη σύνταξη του συμβολαίου (προφανώς με τη διαδικασία στη συνέχεια των επιτροπών που αναφέρει ο νόμος). Είναι ορθό αυτό ή κάτι μου διαφεύγει?

Ευχαριστώ..

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, μερικές ερωτήσεις σχετικά με ρύθμιση αυθαιρέτου σε παραδοσιακό οικισμό κάτω των 2000 κατοίκων.
1)Σε κτήριο προ του 55 βγαίνει άδεια προσθήκης. Στην άδεια αποτυπώνεται και το υφιστάμενο προ του 55 και σε ένα τμήμα του υφιστάμενου αποτυπώνονται στην άδεια τα παράθυρα σε άλλη θέση από ότι στην πραγματικότητα(στο τμήμα που είναι προ του 55). Δεδομένου ότι είναι από τοιχοποιία το κτήριο και κρίνω ότι είναι αδύνατον να έγινε παρέμβαση, έχω παράβαση ή είναι νόμιμη η υφιστάμενη κατάσταση παρά την λανθασμένη αποτύπωση της αδείας; 
2)Σε κτήριο προ του 55 υπάρχουν κουφώματα αλουμινίου χρώματος μπλε(αποδεκτό χρώμα σύμφωνα με το ΦΕΚ του παραδοσιακού οικισμού μη αποδεκτό υλικό). Μπορεί να δωθεί βεβαίωση μεταβίβασης με υπεύθυνη δήλωση του ιδιοκτήτη ότι τοποθετήθηκαν πριν την κήρυξη του παραδοσιακού οικισμού;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα σας,

κάνω ένα αυθαίρετο τακτοποίηση στο ιστορικό κέντρο Θεσσαλονίκης για αλλαγή του περιγράμματος της οικοδομής στην πίσω όψη σε όλους τους ορόφους, περίπου 5τμ, διαχωρισμό σε δύο διαμερίσματα και κλείσιμο ενός μικρού εξώστη με τζαμαρία πάλι στην πίσω όψη

Η ερώτησή μου είναι αν πρέπει να επιλέξω στο σύστημα με επιτροπή ή χωρίς και πού θα στείλω για έγκριση, ποια είναι δηλαδή η επιτροπή. Το ιστορικό κέντρο το προστατεύει η Διεύθυνση Νεωτέρων Μνημείων σε μας. Θα στείλω ένα φάκελο σε αυτούς από μόνη μου και μετά τη θετική απάντηση θα κάνω υπαγωγή;

Ευχαριστώ

Μην ανοίγεις χωρίς ουσιαστικό λόγο νέο θέμα και χωρίς πρώτα να κάνεις αναζήτηση σε ήδη υπάρχον, με ίδιο ή παραπλήσιο περιεχόμενο. Το θέμα σου συγχωνεύτηκε στο παρόν. Διάβασε προσεκτικά τους κανόνες συμμετοχής στο φόρουμ.

Pavlos33

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.