Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[ΑΡΘΡΟ 116 - Ν. 4495/17] Αυθαίρετες κατασκευές σε παραδοσιακό οικισμό


Recommended Posts

Εδώ ξεκινάει άλλος παραλογισμός του νόμου ...( η εγώ είμαι αδιάβαστος ). Για να κατεδαφίσεις αυθαίρετο σε παραδοσιακό πρέπει να το εντάξεις στο νόμο (άρθρο 106 παρ. 2 ) και να εκδόσεις άδεια κατεδάφισης , δηλαδή θες γνωμοδότηση ΥΠΠΟ και πάει λέγοντας ... 1(ένα) χρόνο!!! περιμένω την έγκριση κατεδάφισης από ΥΠΠΟ και δεν ξέρω τη συνέχεια γιατί ο νόμος λέει ότι η άδεια κατεδάφισης πρέπει να εκδοθεί σε 6 μήνες..!!!..

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Γεια σας συνάδελφοι! Έχω αυθαιρετη κατασκευή σε διαμέρισμα (παλαιότητα 1968) Κατηγορίας 1 στον Πειραιά που είναι (σχεδόν όλος) κηρυγμένος αρχαιλογικός χώρος. Έλαβα απάντηση σε αίτησή μου από την Εφορεία Αρχαιοτήτων που λέει ρητώς ότι η περίπτωση μου δεν εμπίπτει στην παρ. 9 του άρθρου 116 καθότι η αυθαίρετη κατασκευή προϋφίσταται της κήρυξης του αρχαιολογικού χώρου.  Ο Πειραιάς είναι και ιστορικό κέντρο >5000 κατοίκων από το 1982. Τι κάνουμε σε αυτήν την περίπτωση. Να συνεχίσω την διαδικασία του άρθρου 9α και να υποβάλω στο ΚΕΣΑ αίτηση για έγκριση υπαγωγής; Να υποβάλω αίτηση στο ΣΑ βάσει της παρ. 2; Ή - επειδή η αυθαίρετη κατασκευή υφίσταται προ του χαρακτηρισμού του τμήματος πόλης ως παραδοσιακού - να κάνω υπαγωγή με υποβολή τεχνικής έκθεσης αρχιτέκτονα μηχανικού; Έχει κάποιος αντιμετωπίσει κάτι παρόμοιο;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

συνάδελφοι καλησπέρα

υπάρχει περίπτωση να έχει κανείς αυθαίρετο στις Σπέτσες? 

Έχω ΦΕΚ 352B/1967 που αναφέρει όλο το νησί "ιστορικό μνημείο" και

ΦΕΚ 594Δ/1978 που αναφέρει το νησί σαν "παραδοσιακό οικισμό".

Γνωρίζει μήπως κανείς τι ισχύει και που μπορώ να το μάθω?

 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, tatiani said:

συνάδελφοι καλησπέρα

υπάρχει περίπτωση να έχει κανείς αυθαίρετο στις Σπέτσες? 

Έχω ΦΕΚ 352B/1967 που αναφέρει όλο το νησί "ιστορικό μνημείο" και

ΦΕΚ 594Δ/1978 που αναφέρει το νησί σαν "παραδοσιακό οικισμό".

Γνωρίζει μήπως κανείς τι ισχύει και που μπορώ να το μάθω?

 

Εφαρμόζεις τη διαδικασία του αρθ. 116 παρ. 9α

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
Καλησπέρα σας, πιθανόν offtopic αλλα δεν εβρισκα κάτι σχετικό.
Σε ακίνητο που ρυθμίστηκε με το 4178 δεν επιλέχθηκε το εντός παραδοσιακού οικισμού, ενώ είναι εντός παραδοσιακού οικισμού.
Για να διορθωθεί αυτό μπορεί η δήλωση να μπει σε υπαγωγή, να περάσει επιτροπή, και εν συνεχεία να οριστικοποιηθεί στον 4178;, ή αναγκαστικά πρέπει να μεταφερθεί στον ν.4495 και εν συνεχεία να περάσει επιτροπή.
Ευχαριστώ,
Link to comment
Share on other sites

Δύσκολη απάντηση . Δεν επαναφέρεται σε υπαγωγή στον 4178 που έληξε και μάλλον θα πας σε μεταφορά στον 4495 . Καλύτερα να απευθυνθείς στο ΤΕΕ .

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.

Στο κέντρο της Θεσσαλονίκης υπάρχει μία ζώνη διαστάσεων περίπου 1500μ.x1800μ. που χαρακτηρίζεται ως ιστορικός τόπος. Εξετάζω λοιπόν αυθαιρεσία κατοικίας που βρίσκεται στην εν λόγω ζώνη. Η αυθαιρεσία είναι η επέκταση ενός εξώστη σε μήκος (όχι σε προεξοχή) και η εν λόγω αυθαιρεσία έχει λάβει χώρα από το 1960.Πρέπει να περάσω από αρχαιολογίες - ΚΕΣΑ κλπ; 

Επίσης υπάρχει κάποιος πίνακας με τα διατηρητέα κτίρια μίας πόλης; Το ρωτάω γιατί εξετάζω ένα κτίριο πάνω στην Αριστοτέλους κατασκευασμένο το 1956 και ψάχνομαι!

Link to comment
Share on other sites

Απαιτείται για ιστορικό τόπο  γνωμοδότηση επιτροπών ΥΠΠΟ και μετά ΚΕΣΑ (άρθρο 116 9α )

Για τα διατηρητέα του ΥΠΕΧΩΔΕ όπως σου γράφει ο dimitrisGM

Για τους ιστορικούς τόπους του ΥΠΠΟ στο παρακάτω link

https://www.arxaiologikoktimatologio.gov.gr/

Link to comment
Share on other sites

Είμαι τυχερός!! είμαι και σε ιστορικό τόπο και διατηρητέο!! αχαχα 

Άντε καλό τριήμερο σε όλους και καλή ξεκούραση!

Edited by HAROUL
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.