Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[ΑΡΘΡΟ 116 - Ν. 4495/17] Αυθαίρετες κατασκευές σε παραδοσιακό οικισμό


Recommended Posts

1 ώρα πριν, Amelia said:

Καλησπέρα venezia!  Όχι, όχι, η επιτροπή δεν επέβαλε όρους. Αφού σε ευχαριστήσω, δες τι συμβαίνει

Αυτό ok, βεβαίως το καταλαβαίνω,

αυτό όμως  -ήταν και μία από τις απορίες μου-  δεν έχω τη δυνατότητα να το επιλέξω. Μου το γράφει ως απλό κείμενο χωρίς τη δυνατότητα να το τικάρω. Βρίσκεται κάτω απ' την "Επιλογή του Τύπου Αιτήματος" ως κείμενο, ενώ κάτω απ' αυτό βρίσκεται ένα πεδίο στο οποίο πρέπει να γράψω αιτιολόγηση και υπεύθυνη δήλωση.

Εντέλει, 1) δε μπορώ να επιλέξω το πρώτο, δηλαδή το "δηλώνω υπεύθυνα ...κλπ" που αναφέρεις (θα έπρεπε να μπορώ;), και  2) δεν καταλαβαίνω τι ακριβώς πρέπει να αιτιολογήσω/δηλώσω υπεύθυνα στο δεύτερο. Θέλω να πω, την έγκριση της επιτροπής την έχω ήδη ανεβάσει. Τι να αιτιολογήσω/δηλώσω;

Κάνοντας την υπαγωγή οι 2 επιλογές είναι αυτόματες και δεν ‘’κλικάρονται’’

Μπορείς να συμπληρώσεις τα κείμενα αυτά στο πεδίο σχολίων

Link to comment
Share on other sites

7 λεπτά πριν, venezia said:

Μπορείς να συμπληρώσεις τα κείμενα αυτά στο πεδίο σχολίων

Συγνώμη venezia, αλλά πραγματικά δε μπορώ να σκεφτώ τι είναι αυτό που πρέπει να αιτιολογήσω και τι να δηλώσω υπεύθυνα. Θέλω να πω ότι η έγκριση δόθηκε. Τι να αιτιολογήσω για αυτό ή γενικότερα; Το γιατί δόθηκε η έγκριση δεν είναι δική μου δουλειά να το αιτιολογήσω.  Από τη στιγμή, δε, που η επιτροπή ενέκρινε με δική της ευθύνη, τι είναι αυτό που πρέπει να δηλώσω υπεύθυνα; Κάτι χάνω εδώ.

Ειλικρινά συγνώμη, αλλά δεν μπορώ να καταλάβω. Μήπως μπορείς να γίνεις λίγο πιο λεπτομερής σε αυτό;

Link to comment
Share on other sites

Σφήνα να κάνω μια ερώτηση και συγγνώμη από την amelia που παρεισφρέω:

Σε παραδοσιακό τομέα πόλης , που ο χαρακτηρισμός έγινε με ΦΕΚ του 1989, υπάρχει αλλαγή χρήσης σε κτίριο , η οποία έγινε προ του χαρακτηρισμού του τομέα της πόλης ως παραδοσιακού. Αν έχω καταλάβει καλά με βάση το άρθρο 116 δεν απαιτείται η διαδικασία επιτροπής , σωστά? 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Μην ανησυχείς συνάδελφε. Υπάρχει δημόσιο έγγραφο που να αποδεικνύει ότι η αλλαγή χρήσης έγινε πριν τον χαρακτηρισμό; Αν υπάρχει, τότε νομίζω ότι δεν περνάς από επιτροπή. Ας το επιβεβαιώσει όμως αυτό και κάποιος άλλος συνάδελφος.

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι άλλο θέμα που μπαίνει στο τόπικ με τα αποδεικτικά παλαιότητας 😀. Πέρα απ την πλάκα πάντως το έχω κατά νου. Καταρχήν το θέμα της επιτροπής να διευκρινίσω.

Link to comment
Share on other sites

Ανατρέχοντας στο αρχείο μου είδα πως το παρακάτω δεν έχει τροποποιηθεί.
Άρθ.116, παρ.1: "Κατ’ εξαίρεση, για αυθαίρετες κατασκευές εντός παραδοσιακού οικισμού ή παραδοσιακού τμήματος πόλεως άνω των 5.000 κατοίκων, που διέπονται και από ειδικότερες διατάξεις προστασίας (όπως ιστορικό κέντρο) ακολουθείται η διαδικασία των παραγράφων 2 και 3."

Οι παράγραφοι 2 και 3 εξηγούν τη διαδικασία της επιτροπής.

 

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Στην περίπτωση μου δεν υπάρχει ιστορικό κέντρο, αλλά παραδοσιακός τομέας πόλης.

Οπότε, εννοείς ότι δεν απαιτείται επιτροπή;

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Στο 116 εντάσσονται αυθαίρετες κατασκευές, όχι αυθαίρετες αλλαγές χρήσης. Αντικείμενο της επιτροπής είναι μόνο οι κατασκευές και η αισθητική τους ένταξη.

Link to comment
Share on other sites

 

Στο Άρθρο 116 παρ. 2 αναφέρει ότι υπάγονται και οι αυθαίρετες χρήσεις. Είναι παράλειψη της παρ. 1 ή για κάποιο άλλο λόγο δεν αναφέρεται, ενώ γίνεται η αναφορά για χρήσεις στην παράγραφο 2 του ίδιου άρθρου;


Αυθαίρετες κατασκευές και χρήσεις σε παραδοσιακό οικισμό και προστατευόμενες περιοχές 

 


1.  Στις  διατάξεις  του  παρόντος  άρθρου,  υπάγονται  αυθαίρετες  κατασκευές  σε  παραδοσιακό  οικισμό  ή 
τμήμα  πόλης,
 εφόσον  αυτές  έχουν  ολοκληρωθεί  πριν  από  τη  δημοσίευση  της  διοικητικής  πράξης 
χαρακτηρισμού του οικισμού ή τμήματος πόλης ως παραδοσιακού, καθώς και αυθαίρετες κατασκευές 
σε  παραδοσιακό  τμήμα  πόλης  και  σε  παραδοσιακούς  οικισμούς  άνω  των  πέντε  χιλιάδων  (5.000) 
κατοίκων,  είτε  έχουν  ολοκληρωθεί  πριν  από  τη  δημοσίευση  της  πράξης  χαρακτηρισμού  είτε 
μεταγενέστερα, εφόσον προσκομίζεται τεχνική έκθεση αρμόδιου μηχανικού, στην οποία τεκμηριώνεται 
ότι η αυθαίρετη κατασκευή προσαρμόζεται και δεν αντίκειται στους γενικούς μορφολογικούς κανόνες  
που τίθενται από τις ειδικές διατάξεις. 
Κατ’ εξαίρεση, για αυθαίρετες κατασκευές εντός παραδοσιακού οικισμού ή παραδοσιακού τμήματος 
πόλεως  άνω  των  5.000  κατοίκων
,  που  διέπονται  και  από  ειδικότερες  διατάξεις  προστασίας  (όπως 
ιστορικό κέντρο) ακολουθείται η διαδικασία των παραγράφων 2 και 3. 
2.  Στις διατάξεις του παρόντος υπάγονται αυθαίρετες κατασκευές ή χρήσεις των κατηγοριών 2 έως 5 του 
άρθρου 96 που βρίσκονται σε παραδοσιακό οικισμό κάτω των πέντε χιλιάδων (5.000) σύμφωνα με τα 
εξής : 

 

Link to comment
Share on other sites

αρχικη μορφη του 116

116 Αρθρο 116

Αυθαίρετες κατασκευές και χρήσεις σε παραδοσιακό οικισμό

1. Στις διατάξεις του παρόντος άρθρου, υπάγονται αυθαίρετες κατασκευές σε παραδοσιακό οικισμό ή τμήμα πόλης, εφόσον αυτές έχουν ολοκληρωθεί πριν από τη δημοσίευση της διοικητικής πράξης χαρακτηρισμού του οικισμού ή τμήματος πόλης ως παραδοσιακού, καθώς και αυθαίρετες κατασκευές σε παραδοσιακό τμήμα πόλης και σε παραδοσιακούς οικισμούς άνω των πέντε χιλιάδων (5.000) κατοίκων, είτε έχουν ολοκληρωθεί πριν από τη δημοσίευση της πράξης χαρακτηρισμού είτε μεταγενέστερα, εφόσον προσκομίζεται τεχνική έκθεση αρμόδιου μηχανικού, στην οποία τεκμηριώνεται ότι η αυθαίρετη κατασκευή προσαρμόζεται και δεν αντίκειται στους γενικούς μορφολογικούς κανόνες που τίθενται από τις ειδικές διατάξεις.

Κατ εξαίρεση, για αυθαίρετες κατασκευές εντός παραδοσιακού οικισμού ή παραδοσιακού τμήματος πόλεως άνω των 5.000 κατοίκων, που διέπονται και από ειδικότερες διατάξεις προστασίας (όπως ιστορικό κέντρο) ακολουθείται η διαδικασία των παραγράφων 2 και 3. 2.

Στις διατάξεις του παρόντος υπάγονται αυθαίρετες κατασκευές ή χρήσεις των κατηγοριών 2 έως 5 του άρθρου 96 που βρίσκονται σε παραδοσιακό οικισμό κάτω των πέντε χιλιάδων (5.000) σύμφωνα με τα εξής:

κλπ  κλπ ακολουθουν διαδικασιες σε τετραμελη επιτροπη αποτελουμενη απο 5 ατομα

Για τον έλεγχο της δυνατότητας μορφολογικής και αισθητικής ένταξης των αυθαίρετων κατασκευών ως προς το σύνολο του κτιρίου και του δομημένου περιβάλλοντός και των σχετικών δικαιολογητικών, συνι- στάται από το Συντονιστή Αποκεντρωμένης Διοίκησης τετραμελής επιτροπή ανά περιφερειακή ενότητα που συνεδριάζει στην έδρα αυτής και αποτελείται από: α) έναν αρχιτέκτονα του Τοπικού Παρατηρητηρίου ως Πρόεδρο, με τον αναπληρωτή του, β) έναν αρχιτέκτονα της Υπηρεσίας Δόμησης της περιφερειακής ενότητας, με τον αναπληρωτή του, γ) έναν αρχιτέκτονα του Υπουργείου Πολιτισμού και Αθλητισμού, με τον αναπληρωτή του, δ) έναν αρχιτέκτονα εκπρόσωπο του ΣΑΔΑΣ, με τον αναπληρωτή του, ε) έναν πολιτικό μηχανικό, εκπρόσωπο του Τεχνικού Επιμελητηρίου Ελλάδας, με τον αναπληρωτή του.

τροποποιηθηκε ως εξης:

Αρθρο 116 «Αυθαίρετες κατασκευές και χρήσεις σε παραδοσιακό οικισμό και προστατευόμενες περιοχές.». [αλλαξε ο τιτλος]

η τετραμελης διορθωθηκε στο σωστο  σε  πενταμελης, εγιναν μικροδιορθωσεις 

και  προστεθηκε και η "ρίξε τσιγγανα τα χαρτια" παρ. 9α

εδω το 116,  απο την κωδικοποιηση του καν62, με το κοκκινο η παρ.  9α

https://www.michanikos.gr/files/file/1553-νόμος-44952017-v9/page/5/?tab=comments 

 

 

Edited by dimitris GM
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.