Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[ΑΡΘΡΟ 116 - Ν. 4495/17] Αυθαίρετες κατασκευές σε παραδοσιακό οικισμό


Recommended Posts

Έχω αναλάβει δήλωση συναδέλφου υστερα απο παραιτηση του λογω συνταξιοδοτησης στην οποία διαπίστωσα ότι έπρεπε να υπάρχει θετική απόφαση αρχιτεκτονικής επιτροπής καθώς οι παραβασεις είναι σε παραδοσιακό οικισμό μετά την κήρυξη αυτού ως παραδοσιακό. Ωστόσο στη δήλωση εχει εσφαλμένα επιλεγεί "Εκτός παραδοσιακού οικισμου". Εγώ προτίθεμαι τωρα να υποβάλω φάκελο στην αρχιτεκτονική επιτροπη ώστε να λάβω την θετική απάντηση υπαγωγής. Αλλά η δήλωση βρίσκεται ήδη σε υπαγωγή και εχει εξοφληθεί ολόκληρο το πρόστιμο. Αν κανω αιτήμα στο σύστημα για αλλαγή του πεδίου επιλογής παραδοσιακού οικισμού η δήλωση θα επιστρέψει σε αρχική υποβολη; και τι θα γίνει με το υπόλοιπο προστιμο που εχει ήδη πληρωθει; εχει τύχει σε κάποιον ώστε να με διαφωτίσει πως πρέπει να κινηθώ;

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, nsceauth said:

Έχω αναλάβει δήλωση συναδέλφου υστερα απο παραιτηση του λογω συνταξιοδοτησης στην οποία διαπίστωσα ότι έπρεπε να υπάρχει θετική απόφαση αρχιτεκτονικής επιτροπής καθώς οι παραβασεις είναι σε παραδοσιακό οικισμό μετά την κήρυξη αυτού ως παραδοσιακό. Ωστόσο στη δήλωση εχει εσφαλμένα επιλεγεί "Εκτός παραδοσιακού οικισμου". Εγώ προτίθεμαι τωρα να υποβάλω φάκελο στην αρχιτεκτονική επιτροπη ώστε να λάβω την θετική απάντηση υπαγωγής. Αλλά η δήλωση βρίσκεται ήδη σε υπαγωγή και εχει εξοφληθεί ολόκληρο το πρόστιμο. Αν κανω αιτήμα στο σύστημα για αλλαγή του πεδίου επιλογής παραδοσιακού οικισμού η δήλωση θα επιστρέψει σε αρχική υποβολη; και τι θα γίνει με το υπόλοιπο προστιμο που εχει ήδη πληρωθει; εχει τύχει σε κάποιον ώστε να με διαφωτίσει πως πρέπει να κινηθώ;

Αν και δεν μου έχει τύχει κάτι ανάλογο . Η δήλωση δεν νομίζω ότι ΄΄γυρνάει΄΄ σε αρχική υποβολή . Το ότι έχει πληρωθεί όλο το πρόστιμο δεν είναι πρόβλημα.

Γνώμη μου πάντως είναι για να έχεις τεκμηριωμένη απάντηση : υπέβαλε το ερώτημα σου site του ΤΕΕ  [email protected]

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

μπορείς να κάνεις αίτηση για επαναφορά δήλωσης σε αρχική υποβολή με την δικαιολογία "αλλαγή μηχανικού". Πρέπει να πληρωθεί ένα τέλος υπέρ ΤΕΕ της τάξης των 10-20€.

Εκεί λέει νομίζω πως αν το πρόστιμο έχει μεγάλη διαφορά, ενδέχεται να γίνει έλεγχος από κάποια επιτροπή, αλλά πιστεύω για την περίπτωσή σου ότι δεν θα υπάρξει μεταβολή στο πρόστιμο έτσι όπως το περιγράφεις.

Link to comment
Share on other sites

Μου είχε τύχει αντίστοιχο, με 4014 που το είχαν δηλώσει εκτός παραδοσιακού, και όταν το ανέλαβα και μετέφερα στο 4178 δήλωσα επιτροπή και προχωράει (ασχέτως προστίμου).

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας. Επανέρχομαι στο θέμα που είχα θίξει πριν ένα μήνα περίπου (τακτοποίηση στο ιστορικό κέντρο της Αθήνας). Ύστερα από επικοινωνία με το ΤΕΕ, μου είπαν πως πρέπει να απευθυνθώ στο Συμβούλιο Αρχιτεκτονικής της Αθήνας. Από το Συμβούλιο μου λένε πως είναι αναρμόδιοι για τέτοιες υποθέσεις και πως πρέπει να περιμένω να οριστεί κατάλληλη επιτροπή για αυτά τα θέματα, το οποίο θα γινόταν υποτίθεται πριν λίγες μέρες. Κάποιο νεότερο δεν έχω και ο πελάτης πιέζει. Γνωρίζει κάποιος κάτι παραπάνω πάνω σε αυτό;

Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαι σίγουρος συνάδελφε. Απ'ότι βλέπω, πάλι το Σ.Α. γνωμοδοτεί, απλώς τώρα γίνεται και ηλεκτρονικά. Το μέλος του Σ.Α. με το οποίο μίλησα μου είπε ότι το Συμβούλιο είναι αναρμόδιο, θα συσταθεί τελείως διαφορετική επιτροπή για αυτά τα θέματα. Σε ευχαριστώ πάντως για την απάντηση.

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, CivRun said:

Καλησπέρα σας. Επανέρχομαι στο θέμα που είχα θίξει πριν ένα μήνα περίπου (τακτοποίηση στο ιστορικό κέντρο της Αθήνας). Ύστερα από επικοινωνία με το ΤΕΕ, μου είπαν πως πρέπει να απευθυνθώ στο Συμβούλιο Αρχιτεκτονικής της Αθήνας. Από το Συμβούλιο μου λένε πως είναι αναρμόδιοι για τέτοιες υποθέσεις και πως πρέπει να περιμένω να οριστεί κατάλληλη επιτροπή για αυτά τα θέματα, το οποίο θα γινόταν υποτίθεται πριν λίγες μέρες. Κάποιο νεότερο δεν έχω και ο πελάτης πιέζει. Γνωρίζει κάποιος κάτι παραπάνω πάνω σε αυτό;

Αρμόδια Επιτροπή που πρέπει να απευθυνθείς ειναι του ΥΠΠΟ - Υπηρεσία Νεωτέρων Μνημείων της περιοχής του ακινήτου .

Δες το άρθρο 116

9.α) Αυθαίρετες κατασκευές ή χρήσεις κατηγορίας 1, 2, 3 και 4 του άρθρου 96, καθώς και πολεοδομικές παραβάσεις της παραγράφου 3 του άρθρου 81, σε αρχαιολογικούς χώρους, ιστορικούς τόπους και στο περιβάλλον μνημείων που προστατεύονται με τις διατάξεις του ν. 3028/2002, εξαιρούμενων των ζωνών Α' με την επιφύλαξη της περίπτωσης θ' της παραγράφου 2 του άρθρου 89 του παρόντος, καθώς και σε τόπους που έχουν διπλό χαρακτηρισμό (όπως παραδοσιακός οικισμός και ιστορικός τόπος) τακτοποιούνται κατόπιν γνωμοδότησης του Υπουργείου Πολιτισμού και Αθλητισμού με την εξής διαδικασία:.......

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.