Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[ΑΡΘΡΟ 116 - Ν. 4495/17] Αυθαίρετες κατασκευές σε παραδοσιακό οικισμό


Recommended Posts

Καλησπέρα, 

στο άρθρο 116 αναφέρει <αρχιτεκτονική αποτύπωση η οποία συνοδευεται απο τεχνική έκθεση μηχανικού>. Επειδή το κτίριο είναι πριν το 1983 και δεν απαιτείται στη δήλωση να φτιάξω όψεις και τομές, είναι υποχρεωτικό να καταθέσω πλήρη αρχιτεκτονικά σχέδια στην επιτροπή (Σ.Α. πλέον) ή με καλύπτει μόνο κάτοψη?

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, Gschoinas said:

Καλησπέρα, 

στο άρθρο 116 αναφέρει <αρχιτεκτονική αποτύπωση η οποία συνοδευεται απο τεχνική έκθεση μηχανικού>. Επειδή το κτίριο είναι πριν το 1983 και δεν απαιτείται στη δήλωση να φτιάξω όψεις και τομές, είναι υποχρεωτικό να καταθέσω πλήρη αρχιτεκτονικά σχέδια στην επιτροπή (Σ.Α. πλέον) ή με καλύπτει μόνο κάτοψη?

 

Ευχαριστώ

Στα απαιτούμενα δικαιολογητικά για υποβολή γνωμοδότησης στο Σ.Α. , το σύστημα απαιτεί πλήρη αρχιτεκτονική αποτύπωση .Δες το τεύχος οδηγιών λειτουργίας Σ.Α. ΦΕΚ313/Β/2020 άρθρο 5 Υποβαλλόμενα στοιχεία . Καλό επίσης θα είναι να επικοινωνήσεις και με το Σ.Α. για διευκρίνιση της σύνταξης  μελέτης σε παραδοσιακό οικισμό από Αρχιτέκτονα .

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα! έχω πελαγώσει! εγώ έχω κάνει αίτημα από το Φεβρουάριο στην ΥΔΟΜ Αθηνών. Πρέπει να ξανακάνω αίτημα και που ακριβώς;;  Έχω δυο τακτοποιήσεις στο ισοτρικό κέντρο Αθηνων σε κτίρια του 1965 και 2000....

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι η διατύπωση του άρθρου 8 του Ν.4030/2011 (Για τις άδειες δόμησης που αφορούν κτίρια σε παραδοσιακό οικισμό, παραδοσιακό ή ιστορικό τμήμα πόλης, οικιστικό σύνολο που έχει χαρακτηριστεί ως ιστορικό διατηρητέο μνημείο, καθώς και κηρυγμένα διατηρητέα κτίρια ή νεότερα μνημεία οι αρχιτεκτονικές μελέτες εκπονούνται και υπογράφονται αποκλειστικά από αρχιτέκτονες μηχανικούς και οι στατικές μελέτες από τους αρμόδιους πολιτικούς μηχανικούς.)                  δεν αφαιρεί το δικαίωμα υπογραφής της Τ.Ε. σε παραδοσιακό οικισμό ΧΩΡΙΣ διαδ. Επιτροπής      από πολιτικό μηχανικό. 

Link to comment
Share on other sites

Εντός παραδοσιακού οικισμου΄σε οικόπεδο μη αρτιο και μη οικοδομήσιμο εχει κατασκευασθει αυθαίρετη ισογεια οικοδομη και στεγαστρο με ποιους ορους δομησης πρεπει να συγκριθουν ΥΔ,ΥΚ   για να  μην υπερβαινουν συμφωνα με  το αρθ 116 και την παρ. 5 το 40%  και  να μπορει να γινει υπαγωγη ? Δεν υπαρχει οικ. αδεια στο οικοπεδο.

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά στους παραδοσιακούς οικισμούς όταν είναι κατ'. 5 εφ'όσον δεν υπάρχει οικ.αδεια αναφέρει ότι για να γίνει υπαγωγή πρέπει να μην έχουμε υπέρβαση του 40% των πολεοδομικών μεγεθών παρ.5 άρθ.116 για να υπαχθεί στον 4495.Δεν νομίζω να έχω καταλάβει λαθος.

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, janna said:

Εντός παραδοσιακού οικισμου΄σε οικόπεδο μη αρτιο και μη οικοδομήσιμο εχει κατασκευασθει αυθαίρετη ισογεια οικοδομη και στεγαστρο με ποιους ορους δομησης πρεπει να συγκριθουν ΥΔ,ΥΚ   για να  μην υπερβαινουν συμφωνα με  το αρθ 116 και την παρ. 5 το 40%  και  να μπορει να γινει υπαγωγη ? Δεν υπαρχει οικ. αδεια στο οικοπεδο.

janna πως προκύπτει ότι είναι μη αρτιο και μη οικοδομήσιμο ? Κατά κανόνα με την κήρυξη των παραδοσιακών δίνεται παρέκκλιση αρτιότητας με όποιες διαστάσεις είχαν πριν από κάποια ημερομηνία . Αν είσαι στο ΦΕΚ 594/Δ/1978 των παραδοσιακών , δες τις παρεκκλίσεις του άρθρου 2 .

β) Κατά παρέκκλισιν από του προηγουμένου εδαφίου α’ θεωρούνται άρτια και οικοδομήσιμα, τα οικόπεδα με τας διαστάσεις και το εμβαδόν τα οποία είχαν κατά την 2α Ιουλίου 1968 ημέραν δημοσιεύσεως του ως άνω από 15.6.68 Β.Δ. (ΦΕΚ 111 Δ’).

και όπως συμπλήρωσε ο dimitris GM

Σε χαρακτηριζόμενους παραδοσιακούς οικισμούς τα οικόπεδα που βρίσκονται μέσα στο συνεκτικό τμήμα του οικισμού και εφόσον υπάρχει διαμορφωμένος παραδοσιακός ιστός είναι οικοδομήσιμα όταν έχουν πρόσωπο σε κοινόχρηστο χώρο οποιουδήποτε πλάτους.

 
 
 
 
 
 
Edited by venezia
Συμπλήρωση κειμένου
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.